baneris leidinys

sakiu poliklinika
Nuotr. Ne pirmą kartą prabylama apie galimus pažeidimus, skaidrumo bei pagarbos stoką Šakių pirminės asmens sveikatos priežiūros centre. Skundai pasiekė ne tik Finansinių nusikaltimų, bet ir Specialiųjų tyrimų tarnybas, tyrimas pradėtas ir rajoniniu lygiu.

Gintarė MARTINAITIENĖ

Apie viešumo, skaidrumo ir elementarios pagarbos stoką Rimos Laukaitienės vadovaujamame Šakių pirminės asmens sveikatos priežiūros centre (PASPC) rašėme dar gruodį, tačiau ir po to netilo medikų nusiskundimai apie negerėjančią situaciją įstaigoje. Medikai nesupranta, kodėl į išsakytus kaltinimus žiūrima pro pirštus, aplaidžiai. Pasirodo, skundai jau pasiekę ir specialiąsias tarnybas, tad šįkart neapsiribota pokalbiu mero kabinete, sudaryta komisija situacijai išsiaiškinti, planuojamas ir auditas.

Vengia spręsti problemą?

Klausimas dėl Šakių PASPC aptartas pirmadienį vykusiame Kontrolės komitete, mat komitetas gavo kreipimąsi, kodėl šis nesvarstė darbuotojų rašto, skirto merui Edgarui Pilypaičiui ir savivaldybės tarybai, pateikto dar praėjusių metų lapkritį. Beje, Zanavykų frakcijos narė Aušrelė Pukinskienė yra kėlusi klausimą viešai, kodėl raštas, adresuotas ne tik merui, bet ir tarybos nariams, tarybos narių nepasiekė. Meras teisinosi esą buvo kreiptasi į jį, tačiau išties tarp adresatų buvo ir taryba, laiškus su nusiskundimais ne kartą gavo ir rajono spaudos atstovai. Rašto autoriams nesuprantama, kodėl atsakymų į kreipimusis negaunama, jie mano, kad taip tiesiog vengiama sąžiningai ir skaidriai spręsti problemą, o „meras nusprendė, kad tai įstaigos vidaus reikalas, <...> informacija apie padėtį Šakių PASPC nepasiekė Savivaldybės Sveikatos komiteto. Visa tai daro prielaidą, kad kažkodėl bijoma sąžiningai nagrinėti problemą“. Rašte daroma prielaida, kad meras palankus ne tik bendrapartiečiui, Šakių ligoninės vyriausiajam gydytojui Algirdui Klimaičiui, bet ir Šakių PASPC vadovaujančiai R. Laukaitienei.

Matyt, įstaigoje dirbančių medikų kantrybės taurė gerokai perpildyta, nes jie nurimti neketina ir raštus įvairioms institucijoms siunčia toliau. Štai kovo 28 d. raštą savivaldybės administracija gavo iš Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos (FNTT), o balandžio 5 d. mero potvarkiu buvo sudaryta darbo grupė gautam pranešimui ištirti bei išvadai pateikti. Panašus raštas gautas ir iš Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT).

Kodėl per tiek laiko situacijos nesiėmė aiškintis Kontrolės komitetas, pirmininkas konkretaus atsakymo neturėjo. Tiesa, Irena Haase aiškino, kad anoniminiai skundai, be parašo ar patvirtinimo, kad skundas parašytas konkretaus žmogaus, Kontrolės komitete negali būti nagrinėjami. Tiesa, STT rašte neįvardijama, kas kreipėsi, o FNTT rašte įvardijama. Redakcijai skundą surašęs žmogus žinomas.

Įvairiausi kaltinimai

Iš principo rašte keliami klausimai panašūs į jau anksčiau keltus ir aprašytus. Minima, kad „vadovaujant vyr. gydytojai R. Laukaitienei įstaigoje neteisingai paskirstomos valstybės lėšos, grobstomas valstybės turtas, jį pasidalinant keliems asmenims tarpusavyje, aplaidžiai tvarkomi įstaigos finansai, neišsamiai ar apgaulingai teikiamos įstaigos ataskaitos <...> daugelį metų įstaigoje aplaidžiai vedama įstaigos buhalterija (kas leidžia daryti prielaidą, kad tuo dangstomi rimtesni pažeidimai“. Taip pat akcentuojama, kad nuo 2015m. įstaigoje pavėluotai išmokami atostoginiai, o apie vėlavimus darbuotojai nėra informuojami; nuo 2017 m. liepos 1d. esą nepakeltas ministro įsakymu rekomenduotas visų medikų atlyginimas, o pakeltas mažiau nei rekomenduota tik po to, kai įstaiga, kaip nevykdanti ministro rekomendacijų, buvo paminėta „Gydytojų žiniose“. Skundžiamasi, kad keletą metų iš eilės įstaigoje nebuvo rengiami visų darbuotojų susirinkimai, nebuvo supažindinimo su naujais įstatymais ir kaip panaudojamos lėšos, gautos iš ligonių kasų. Neaišku, kaip įstaigoje skirstomi etatai, kaip sumokama už stažuotes bei pavadavimą, nes esą palankumo nusipelno tik vyr. gydytojos aplinkos žmonės, taip pat teiraujamasi, kaip ankstesniais metais buvo mokami vadinamieji tryliktieji atlyginimai, kodėl neišmokamas priklausantis priedas už skatinamąsias paslaugas.

Anksčiau R. Laukaitienė yra sakiusi, kad įstaigoje lėšų atostoginiams pritrūkdavo todėl, kad žmonės atostogaudavo tuo metu, kada nori, o ne tada, kada įstaiga pajėgi visiems sumokėti.

„Tvarka nepakeista, kodėl nemokama – nesupažindinta – pareikalavus – sumokėta dalis – vėl pareikalavus, po kreipimosi į merą – sumokėta už vieną mėnesį, su tuo nesupažindinta. Prašau padėti išsiaiškinti, kur dingo ligonių kasų pervesti pinigai už skatinamąsias paslaugas (t.y. apie 4 tūkst. eurų per mėnesį), jei jų dalis, kaip priklauso, nepervedama medikams?“ – rašoma kreipimesi tarnyboms ir  priduriama, kad įstaigoje blogas mikroklimatas, vyrauja baimė.

Minima ir tai, kad ilgametė darbuotoja Stanislava Domeikienė buvo atleista pažeidžiant įstatymus ir neišmokant reikiamo dydžio išeitinės kompensacijos, apie atleidimą iš darbo įspėta ne pagal galiojančius įstatymus. Dėl šios situacijos žodį taręs bei raštu taikiai spręsti ginčą yra pasiūlęs ir Lietuvos gydytojų sąjungos prezidentas Liutauras Labanauskas. Manoma, kad taip pasielgta dėl to, kad ji buvo viena iš tų, kurios išdrįso prabilti apie įstaigoje kilusias problemas.

Ir darbo grupė, ir auditas

O kas bus daroma savivaldybės administracijoje, kuri ir yra įstaigos steigėja? Kontrolės komiteto pirmininkas Mindaugas Tarnauskas siūlė klausimą gvildenti ir jo vadovaujamame komitete, tačiau siūlymui nepritarta motyvuojant, kad nereikėtų dubliuoti jau sukurtos ir darbą pradėjusios darbo grupės darbo. Tiesa, ši darbo grupė, vadovaujama mero pavaduotojo Bernardino Petro Vainiaus, dirba už uždarų durų ir žada per porą savaičių, iki balandžio 20 d., pateikti išvadas.

Be to, Šakių savivaldybės Kontrolės ir audito tarnybos vadovė bei kontrolierė Asta Domeikienė patikino, kad audito procedūros jau atliekamos ne tik Šakių PASPC, bet ir kitose sveikatos įstaigose, išskyrus Šakių ligoninę. Ji aiškino, kad yra parengtas klausimynas, nustatytas ir laikas, kada bus vykstama į įstaigą. Tai esą dar pradėta net negavus raginimų.

„Ir Specialiųjų tyrimų tarnybai parašėme, kad atkreipsime dėmesį ir savo kompetencijos ribose ištirsime“, – sakė A. Domeikienė, M. Tarnauskui ir kitiems aiškinusi, kad kol kas negali viešinti poliklinikos pateiktų atsakymų.

Jai pritardamas jos pavaduotojas Juozas Bacevičius kalbėjo, kad nereikia pamiršti, jog darbą dirba ir speciali darbo grupė, kuri, tikėtina, atsirinks savo kompetencijos klausimus, o kontrolieriams paliks jų kompetencijos klausimus.

„Gal ne mūsų kompetencija aiškintis apie rengtus susirinkimus ar darbinius santykius. Be to, kai kur labai kategoriškai teigiama. Aš niekad nepasakyčiau, kad aplaidžiai tvarkoma buhalterija, gal galimai, nes čia jau baudžiamoji atsakomybė. Gali būti požymiai, o čia pateikiama kaip faktas. Labai drąsiai parašyta“, – vertino J. Bacevičius.

„O kad kažkas kažką remia ar neremia, tikriausiai neatsakys jokia komisija“, – mintimis dalijosi A. Domeikienė.

Ji sakė, kad neseniai įstaigoje pradėjo dirbti nauja buhalterė, įstaiga planuoja įsigyti naują buhalterinės apskaitos programą, tačiau į klausimą, ar įstaigoje yra patvirtinti darbo apmokėjimo normatyvai bei tvarka, buvo atsakyta neigiamai.

„Tai pagrindinis atsakymas. Jei nebuvo nustatyta normatyvai, darbo apmokėjimo tvarka, todėl iškilo daug problemų“, – kalbėjo kontrolierė, aiškinusi, kad anksčiau auditas neatliktas dėl to, kad savivaldybė šiai įstaigai skiria mažai lėšų, ji išlaikoma iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto, o audituojamos ir prioritetas teikiamas toms, kurioms skiriamas didesnis savivaldybės finansavimas, valdomas didesnis turtas.

Tiesa, būtent šį mėnesį taryba turėtų tvirtinti įstaigos vadovės praėjusių metų veiklos ataskaitą. Be to, birželio 27 d. baigiasi tiek R. Laukaitienės, tiek A. Klimaičio terminuotos darbo sutartys. Abu vadovai konkursus penkerių metų laikotarpiui laimėjo 2013 m.

R. Laukaitienė susiklosčiusios situacijos „Draugui“ nekomentavo.

Komentarai   

#1 SAJUDIS 2018-04-13 11:54
Neturetume toleruoti vagiu, ir tu, kurie juos palaiko!
Cituoti

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

15

Reklama


kaimynai


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

gustainiskiu namai

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos