baneris leidinys

Šiais metais, užsitęsus šaltam orui, erkės išlindo vėliau nei kelerius pastaruosius metus. Jos atsibunda dirvožemiui įšilus iki penkių laipsnių, panašiai tuo pačiu metu, kai pradeda žydėti pirmosios žibutės. Paprastai pirmieji jas pastebi šunų šeimininkai, kai grįžę iš pasivaikščiojimų su augintiniu pamato ant jo ropojančias ar jau įsisiurbusias erkes.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, nors sergamumas erkių platinamomis ligomis sumažėjo, Lietuva drauge su Latvija, Estija, Slovėnija vis dar išlieka Europos šalių sąraše, kur šių ligų atvejų registruojama daugiausiai. Praėjusių metų sausio–rugpjūčio mėnesiais užregistruota 1 tūkst. 415 Laimo ligos atvejų (2016 m. per tą patį laikotarpį – 1 tūkst. 476 atvejai) ir 214 erkinio encefalito atvejų (2016 m. per tą patį laikotarpį – 353 atvejai).
 
Kaip informavo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Marijampolės departamento Šakių skyriaus vedėjas Robertas Jakimonis, Šakių rajone Laimo liga pernai susirgo 22 (2016 m. –16), o erkiniu encefalitu – keturi (2016 m. – 11) gyventojai.

Pasak jo, erkės yra laikinieji žmonių ir gyvulių parazitai, kurie maitinasi tik krauju, kuriems nereikalingas joks kitas maistas.

„Prisisiurbusi kraujo erkė gali išgyventi labai ilgai. Laboratoriniai tyrimai parodė, kad vieną kartą pasimaitinusios erkės be maisto gali išgyventi iki 4 metų, – teigė R. Jakimonis. – Erkių aktyvusis periodas Lietuvoje prasideda kovą ir trunka iki lapkričio, o kartais ir iki gruodžio pradžios. Aktyvumo trukmę nulemia sezono klimatinės sąlygos. Labiausiai erkėms patinka šiltos ir drėgnos, nuo vėjo apsaugotos vietos, kuriose yra lėtai augančių augalų.“

Patikimiausia apsauga nuo erkinio encefalito – skiepai. Jau po dviejų vakcinos dozių praėjus dviem savaitėms įgyjama apsauga, vėliau skiepijimo schemą būtina pratęsti. Nuo Laimo ligos skiepų nėra, tad reikėtų pasisaugoti – iškylaujant gamtoje vengti pamiškių ir aukštos žolės, naudoti erkes atbaidančias priemones, nors tai gelbsti tik trumpam laikui.

Einant į gamtą rekomenduojama apsirengti šviesiais rūbais – ant jų bus lengviau pamatyti tamsią erkę. Kelnes geriau sukišti į batus ar kojines, rankogaliai turėtų būti prigludę – tai sutrukdytų erkėms pasiekti odą. Reikia nepamiršti ir galvos apdangalo.

Grįžus iš pasivaikščiojimo gamtoje būtina atidžiai apžiūrėti visą kūną. Laikas svarbus Laimo ligos profilaktikai. Mat erkiniu encefalitu erkė užkrečia iškart besisiurbdama, šis virusas yra jos seilių liaukose ir iškart patenka į žmogaus organizmą. O štai Laimo ligos virusas yra erkės žarnyne, erkė siurbia kraują tarsi pumpuodama, tad turi praeiti laiko, kol Laimo ligos sukėlėjas patenka į aukos kraują. Laiku pamačius erkę ir ją ištraukus, šios ligos galima išvengti.

„Draugo“ inf.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos