baneris leidinys

dots
Laikinai Šakių pirminės asmens sveikatos priežiūros centrui vadovaujanti Reda Naujokaitienė aprodė naujai įrengtą tiesiogiai stebimo trumpo gydymo kurso paslaugų kabinetą ir žadėjo, kad veikla prasidės šį mėnesį. D. Pavalkio nuotr.


Asta Saulė ŠULSKYTĖ

Nors Šakių rajono savivaldybė pagal susirgimų tuberkulioze skaičių Lietuvoje akivaizdžiai pirmauja nuo 2010-ųjų, tačiau iki šiol neturėjo specialaus tuberkuliozės (TB) gydymui skirto tiesiogiai stebimo trumpo gydymo kurso paslaugų (DOTS) kabineto. Praėjus dešimtmečiui jis pagaliau įrengtas Šakių pirminės asmens sveikatos priežiūros centro (PASPC) 103 kabinete ir sausio mėnesį turėtų pradėti savo veiklą.
 
Daugiausiai susirgimų mūsų rajone

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Marijampolės departamento duomenimis, Marijampolės apskrityje 2018 m. buvo nustatyti 54 TB atvejai. Didžiausi sergamumo rodikliai užfiksuoti Šakių rajono savivaldybėje – 19 atvejų (6,77 atvejo 10 tūkst. gyventojų). Antroje vietoje – Kalvarijos  savivaldybė, kur registruoti šeši atvejai.

Reikia paminėti, kad 2018 m. VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose nustatyta 11 daugeliui vaistų atsparios TB atvejų. Iš jų net penki atvejai registruoti Marijampolės apskrityje. Tarp šių penkių atvejų – vienas Šakių rajone.

Pasak savivaldybės gydytojos Editos Zubrickienės, kasmet teisės aktų nustatyta tvarka kiekvienoje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje profilaktiškai tikrinami septynerių metų ir rizikos grupėms priklausantys vaikai, jiems atliekant tuberkulino mėginius. 2018m. Marijampolės apskrityje tuberkulino mėginys buvo atliktas 1 tūkst. 174 septynmečiams, tai sudaro 87 proc. visų tokio amžiaus vaikų, tačiau reikėtų siekti, kad šios apimtys didėtų bent iki 95 proc. Belieka pasidžiaugti, kad iš 60 vaikų, kurių reakcija į TB mėginį buvo teigiama, po pulmonologų konsultacijos nė vienam nebuvo nustatyta ši liga. Iš 994 rizikos grupėms priklausančių vaikų, TB mėginiai atlikti tik 615-ai (62 proc.). Reakcija buvo teigiama 141 (23 proc.) patikrintam vaikui, o 95 iš jų buvo nusiųsti specialistų konsultacijai. Paaiškėjo, kad nė vienas neužsikrėtė.

Pasak laikinai Šakių PASPC vadovaujančios Redos Naujokaitienės, gruodžio pabaigoje, tarybai patvirtinus Tiesiogiai stebimo trumpo gydymo kurso paslaugų teikimo tvarkos aprašą, pamatai DOTS kabineto veiklai padėti, belieka sudėlioti vidaus tvarkas, nusimatyti, kaip turėtų būti vykdoma veikla.

Sergantieji gaus paslaugą

„Pačiam DOTS kabinetui visą įrangą ir apmokytus slaugytojus jau turime, liko sudėlioti bazinę teisinę sistemą ir startuoti“, – informavo R. Naujokaitienė, įvardydama, kad „didžiausiu kliuviniu buvo tai, jog DOTS kabinetas steigiamas vienos įstaigos kitos įstaigos pavaldume“.

Jos teigimu, kadangi savivaldybė traktuoja, kad tai jos kabinetas, kilo daug įvairių klausimų, kuriuos vyriausioji gydytoja aiškinosi Sveikatos ir socialinių reikalų komitete. Deja, kaip pati tvirtino, kai kurie atsakymai jos neįtikino, tačiau kol įrengė kabinetą, viskas ir taip ilgai užtruko, tad norisi, kad sergantys žmonės kuo greičiau gautų paslaugą. Mat gydymo procesas vyksta ilgai ir tam, kad vaistai sunaikintų visas TB bakterijas, vieniems prireikia 6 mėn., o kitiems – metų ar net pusantrų.

Nevartojant vaistų, TB bakterijos prisitaiko ir tampa atsparios, todėl senieji vaistai tampa neveiksmingi, prireikia kitų. Taip išilgėja pats gydymo procesas, vėl atsiranda galimybė tapti TB platintoju ir užkrėsti kitus. Todėl DOTS kabinete vyks griežta apskaita, kada vaistai išgerti, o kada ne. Kaip informavo R. Naujokaitienė, neatvykus dvi dienas, bus skelbiama paciento paieška.

Pasak jos, dažniausiai TB serga žmonės iš pažeidžiamiausios socialinės grupės, todėl atvykimo išlaidų kompensavimas ir išduodami maisto talonai jiems ne tiek paskatinimas, kiek galimybė gydytis. Ten, kur yra nepriteklius, išduoti 9 eurų talonai labai reikalingi, kad nusipirktų daugiau maisto, kuris suteiks stiprybės. Ji prisiminė, kad, atliekant rezidentūrą TB ligoninėje, „vienintelė sąlyga buvo visada būti sočiam, todėl gydytojai ir visas aptarnaujantis personalas privalėjo maitintis kas 2–3 val. tam, kad nesusirgtų TB, nes tai yra savotiškas organizmo atsparumas“.

Priklauso nuo imuninės sistemos

R. Naujokaitienės teigimu, įkvėpę TB bakterijų, šia liga suserga ne visi – viskas priklauso nuo imuninės sistemos. Daugelis infekuotų TB bakterijomis niekada nesuserga. Jų organizme TB bakterijos išlieka neaktyvios visą gyvenimą ir ligos nesukelia. Tačiau kai kurių žmonių organizme, ypač tų, kurių imuninė sistema silpna, bakterijos tampa aktyvios, dauginasi ir sukelia TB. Daugumos žmonių, kurie užsikrečia, organizmas pajėgia kovoti su bakterijomis ir sustabdyti jų dauginimąsi. Bakterijos tampa neaktyvios, bet lieka gyventi organizme ir gali suaktyvėti vėliau. Todėl jei vargina skausmas krūtinėje, pečių plotyje, naktinis prakaitavimas, svorio kritimas, apetito stoka, kosulys, trunkantis ilgiau nei savaitę, nedidelis karščiavimas, skrepliavimas su kraujo priemaišomis – tikėtina, jog pasireiškė pirmieji tuberkuliozės požymiai. Į juos nevertėtų numoti ranka.

„Kartais TB simptomai gali būti ir labai nežymūs – sausas kosulys, bendras silpnumas, nuovargis. Kuris mes nepatiriame tokių simptomų? Visi. Todėl žmonės dažniausiai jų nesureikšmina ir kartais liga randama visai netyčia“, – atviravo vyriausioji gydytoja, paaiškinusi, kad užsikrėsti TB gali kiekvienas, tiesiog su oru įkvėpus bakterijų ar jas suvalgius nuo neplautų rankų, kai pačiupinėjame durų rankeną ar prekių lentyną parduotuvėje – štai kodėl svarbu nepamiršti paprasčiausios higienos ir sugrįžus namo pirmiausiai nusiplauti rankų.

Pasak R. Naujokaitienės, belieka tikėtis, kad nors ir esame paskutinė savivaldybė šalyje, neturėjusi DOTS kabineto, ir viena iš pirmaujančių pagal sergamumą TB, įsteigus DOTS, situacija pagerės. 

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos