akcija2024 568px

henrieta kazemekaityte-macijauskiene
Šakių ligoninės Ginekologijos sektoriaus vadovė, gydytoja akušerė ginekologė Henrieta Kažemėkaitytė-Macijauskienė informavo, kad Šakių ligoninėje jau galima atlikti ir neinvazinį prenatalinį tyrimą VERACITY, kuris didžiausiu įmanomu tikslumu nustato vaisiaus genetines ligas, dėl kurių ypač nerimauja būsimos mamos. D. Pavalkio nuotr.


Asta Saulė ŠULSKYTĖ

Posakis, kad savame krašte pranašu nebūsi, gajus ir pas mus. Ne paslaptis, kad daugelis rajono gyventojų renkasi medicinos paslaugas didmiesčiuose, dažniausiai vyksta į Kauno klinikas – esą ten suteikiamos kokybiškesnės paslaugos, atliekami tikslesni tyrimai. Tačiau tai tik mitas.

Šakių ligoninės Ginekologijos sektoriaus vadovė, gydytoja akušerė ginekologė Henrieta Kažemėkaitytė-Macijauskienė, bandydama išsklaidyti šakiečių abejones, patikino, kad beveik visus tyrimus moterys šiandien gali pasidaryti ir Šakių ligoninėje, kuri turi moderniausią įrangą. Todėl čia atvyksta daug pacienčių ne tik iš kitų rajonų ir didmiesčių, bet tikrinasi ir grįžusios iš užsienio. Tai liudija ir nuoširdžios moterų padėkos, paliktos Ginekologijos sektoriaus laukiamajame.

Juk norint būti sveikoms ar siekiant užkirsti kelią rimtesniems susirgimams, tereikia atvykti pasikonsultuoti su gydytoja ir pasidaryti reikiamus tyrimus.

Šį vasarį Šakių ligoninėje pradėjo veikti šiuolaikiškas 64 pjūvių kompiuterinis tomografas, gerokai padidinantis diagnostikos galimybes. Gydytojos teigimu, balandžio mėnesį tyrimų sąrašas turėtų pasipildyti. Prie kompiuterinio tomografo ketinama įdiegti dar vieną iš pažangiausių naujovių – kompiuterizuotą švirkštą, reikalingą tyrimams su kontrastine medžiaga atlikti. Jie leidžia pamatyti ypač tikslų ir detalų vidaus organų struktūros vaizdą, diagnozuojant ir tikslinant onkologines ligas ir vertinant jų išplitimą (metastazes), skiriant operacinį bei kombinuotą gydymą.

Kaip informavo H. Kažemėkaitytė-Macijauskienė, Šakių ligoninėje jau galima atlikti ir neinvazinį prenatalinį tyrimą VERACITY. Šio tyrimo metu tikslingai tiriama motinos kraujyje cirkuliuojanti vaisiaus genetinė medžiaga (DNR), kuri per placentą patenka į motinos kraujotaką, todėl užtikrinamas didžiausias įmanomas tikslumas (99 proc.) nustatant dažniausiai pasitaikančias vaisiaus genetines ligas: Dauno sindromo, Edvardso sindromo, Patau sindromo, lytinių chromosomų skaičiaus pakitimų ir kt., dėl kurių ypač nerimauja kiekviena būsima mama.

Pasak akušerės ginekologės, VERACITY tyrimas yra atsakymas, galintis išsklaidyti visas baimes, juo labiau, kad jo atlikimas yra saugus kūdikiui, nes tyrimui reikalingas tik motinos kraujo mėginys ir, skirtingai nuo invazinių metodų, nedidina persileidimo rizikos. Be to, jo atlikimui yra netaikomi amžiaus apribojimai – šį tyrimą, jei tik pageidauja, nuo 10 iki 16 nėštumo savaitės gali atlikti visos nėščiosios. Be abejo, pirmiausiai būtina ginekologo apžiūra ir konsultacija, o tada paimamas motinos kraujas, kuris ištiriamas genetikos laboratorijoje. Atsakymas gaunamas po 7–10 darbo dienų ir, jeigu randama patologija, suteikiama genetiko konsultacija, kuri jau įskaičiuota į tyrimo kainą ir papildomai mokėti nereikia.

„Nors vaisiaus genetinių sutrikimų rizika didėja su būsimos motinos amžiumi, tačiau genetinės ligos gali atsirasti bet kurio nėštumo metu. VERACITY tyrimas yra mokamas, Valstybinė ligonių kasa jo nekompensuoja. Išimtis taikoma tik į rizikos grupę patenkančioms, t. y. vyresnėms nei 35-erių metų, jau pagimdžiusioms tokio tipo ligomis sergantį vaiką nėščiosioms, kurios šiuos tyrimus gali nemokamai pasidaryti Perinatologijos centre“, – informavo gydytoja H. Kažemėkaitytė-Macijauskienė.

Reikia priminti, kad Šakių ligoninėje taip pat atliekami ir kiti mokami tyrimai – onkocitologinis, lytiškai plintančių ligų, žmogaus papilomos viruso infekcijos, taip pat atliekamos kolposkopijos (apžiūra specialiu optiniu prietaisu) ir biopsijos (intervencinis tyrimo metodas, kai biologinių ląstelių ar audinių gabalėlis paimamas ištyrimui iš vietų, kur esama pakitimų) paslaugos. Visgi reikia nepamiršti, kad meilė sau, dėmesys savo sveikatai nekainuoja ir profilaktiškai apsilankyti pas gydytoją turėtų būti savaime suprantamas kiekvienos moters prioritetas.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

akcija 2024 188px

BlueYellow-baneris

Reklama

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

200x100 banAUDRA

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2022 Visos teisės saugomos