baneris leidinys

zemaitisSpalio pabaigoje Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba buvo informuota apie susirgimo trichinelioze atvejus Šakių rajone. Vykusiame rajono ūkininkų susirinkime Šakių maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Juozas Žemaitis sakė, kad yra rastas šia liga užsikrėtęs šernas.

Trichineliozė – parazitinė liga, kurią sukelia spiralinė trichina, priklausanti apvaliųjų kirmėlių klasei. Spalio pabaigoje Kriūkuose buvo paskerstos dvi kiaulės, sirgusios šia liga. Nustatyta, kad užkrėstą kiaulieną valgė 23 žmonės, trichinelioze susirgo 14 žmonių, kurie pasijutę blogai kreipėsi į medikus. Lapkričio 5 dieną savivaldybės posėdžių salėje vykusio rajono ūkininkų susirinkimo metu Šakių maisto ir veterinarijos skyriaus viršininkas J. Žemaitis informavo apie rajone pasitaikiusius gyvulių užkrato trichinelioze atvejus.
 
Nuotr. Šakių maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Juozas Žemaitis.
 
Kaip teigė J. Žemaitis, šia parazitine liga serga ne tik kiaulės, bet ir laukiniai gyvūnai. Naminiai gyvūnai trichinomis užsikrečia nuo laukinių gyvūnų. Dažniausiai serga šernai, rudosios lapės, usūriniai šunys, pilkosios žiurkės, miškinės kiaunės, vilkai. Naminiai gyvūnai užsikrečia suėdę trichinelioze sergantį laukinį gyvūną – pelę, žiurkę arba užkrėstų naminių ar laukinių gyvūnų atliekų.

Viršininkas J. Žemaitis patvirtino, kad spalio pabaigoje Gelgaudiškio seniūnijoje buvo aptiktas ir trichinomis užsikrėtęs šernas. Laimei, šerno mėsa buvo patikrinta ir laiku sunaikinta.

Norėdami išvengti kiaulių susirgimo trichinelioze atvejų, turime laikytis veterinarijos reikalavimų šeriant gyvulius. Negalima kiaulėms ir kitiems naminiams gyvūnams šerti žvėrių dorojimo atliekų. Didžiausias pavojus kiaulėms susirgti trichinelioze yra ten, kur nesilaikoma tvarkos bei sanitarijos reikalavimų. Tvartuose, pašarų ruošimo vietose būtina reguliariai šalinti pašarų likučius bei naikinti graužikus.

Primenama, kad dėl trichineliozės privaloma ištirti kiekvieną nušautą šerną ir paskerstą kiaulę. Tyrimus privalo atlikti ne tik ūkininkai, norintys parduoti mėsą, bet ir kiaulių augintojai, skerdžiantys kiaules savo reikmėms, bei medžiotojų būreliai, medžiojantys šernus. Tokį patikrinimą atlieka seniūnijose dirbantys veterinarijos gydytojai. Tyrimas šiuo metu kainuoja 27 litus. Mėsoje tūnančias trichinas sunku sunaikinti – jos puikiai ištveria aukštą temperatūrą, sūdymą, marinavimą, rūkymą ir šaldymą. Kaip teigia veterinarai, trichinas geriausia naikinti sudeginant mėsą.

Žmonės trichinelioze užsikrečia valgydami rūkytą ar nepakankamai termiškai apdorotą kiaulieną bei laukinių gyvūnų mėsą. Užsikrėtus, pirmieji simptomai atsiranda praėjus 1-2 dienoms. Simptomai išryškėja po 2-8 savaičių. Būdingiausias trichineliozės požymis yra raumenų skausmas, kuris gali būti toks intensyvus, kad žmogus negali apsiversti lovoje, pakelti rankos ar kojos, sunku kalbėti, kramtyti maistą. Pirmomis dienomis kūno temperatūra gali būti labai aukšta ir toks karščiavimas gali tęstis 2–3 savaites. Vidutiniškai arba labai sunkiai sergantys ligoniai karščiuoja, jiems patinsta veidas arba tik akių vokai. Maždaug trys iš šimto susirgimų trichinelioze atvejų baigiasi mirtimi.

„Draugo“ inf.

Comments are now closed for this entry

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos