baneris leidinys

lebedzinskas_viktorasGiedrė PLEČKAITYTĖ

Rajone trečius metus gyvuojantis Šakių visuomenės sveikatos biuras ne kartą rajono valdžios atstovų buvo įvardintas, kaip naštos pavyzdys savivaldybei dėl nuolat Sveikatos apsaugos ministerijos mažinamo finansavimo, reikalingo biuro išlaikymui. Tad kaip nelengvus laikus išgyvena Visuomenės sveikatos biuras.

Nuotr. Šakių visuomenės sveikatos biuro direktorius V. Lebedžinskas tikino, jog panaikinti biurą būtų nelogiškas savivaldybės sprendimas, nes tada paslaugas tektų pirkti iš kituose rajonuose veikiančių biurų.

Sugriuvo finansavimo sistema

Nuo 2008-ųjų Šakiuose veikiantis visuomenės sveikatos biuras šiandien savivaldybei kelia nemažų problemų dėl savivaldai tenkančios naštos išlaikyti biurą. „Pirmus metus Sveikatos apsaugos ministerija davė visus pinigus, o dabar jau duoda žymiai mažiau ir likusią dalį turi finansuoti savivaldybė. Kiekviena pertvarka susijusi su apgavyste. Kam tada prievartiniu būdu steigti biurus. Buvo mums raštas net su gąsdinimu, kad gali  teismui perduoti, jeigu neįsteigsime biuro. Ėmėm ir padarėm. Vėliau paaiškėjo, kad taip kai kas norėjo pasilengvinti gyvenimą skiriant mažiau lėšų ir primesti tą biurą savivaldybei. Galiausiai išeina taip, kad biurui pinigų duoda žymiai mažiau negu, kad priklauso“, - situaciją aiškino rajono meras Juozas Bertašius. Šakių visuomenės sveikatos biuro direktorius Viktoras Lebedžinskas šiuo atveju neslepia turintis pateisinimą  savivaldybei, nes pirminis biuro steigimo susitarimas buvo toks, kad jo veiklas du trečdalius turėjo finansuoti ministerija, o likusį trečdalį – savivaldybė. V. Lebedžinsko pateiktais duomenimis, 2008 metais biuro veiklai savivaldybė davė 15 tūkst., ministerija – daugiau nei 70 tūkst. litų. Antraisiais veiklos metais savivaldybė davė daugiau nei 50 tūkst., ministerija – 105 tūkst. litų. „2010 metais finansavimo schema beveik visiškai subyrėjo. Ministerija davė nepilnai tiek, kiek davė savivaldybė. Šiemet jau savivaldybė duoda su pagrąžinimu – 78 tūkst., o ministerija – daugiau nei 40 tūkst. litų“, - kalbėjo biuro direktorius.
 
Ieško galimybių užsidirbti

„Sveikatos apsaugos ministerija aiškino, kad biurai yra perspektyvi ir reikalinga institucija, visi deklaruoja, jog sveikata yra brangiausias mūsų turtas, - kalbėjo V. Lebedžinskas, - visi supranta, kad matematikos reikia mokytis 11 metų, o sveikos gyvensenos gali išmokti per metus ir gauti rezultatus? Pavyzdžiui, Olandija, kurios visuomenės sveikatos modelį Šakiai paėmę, šio tikslo siekė 13 metų“. Tuo pačiu V. Lebedžinskas neslėpė esamos gana įtemptos situacijos: „Niekada negali išsiplėsti, niekada negali pradėti su visu įsigilinu dirbti, nes nuolat dairaisi iš kur užsidirbti“. Kalbant apie ateities perspektyvas, pasak mero J. Bertašiaus, nori ar nenori savivaldybė privalės padėti išlaikyti Šakių visuomenės sveikatos biurą. „Pagal europinį projektą šiuo metu biure vykdoma pastato, kuriame jie įsikūrę, rekonstrukcija. Niekur nedingsime, nes po projekto įgyvendinimo penkerius metus negalima nieko keisti“,- pridūrė rajono vadovas J. Bertašius. Sudarytos apie 400 tūkst. litų vertės sutartys, kurias nutraukus savivaldybei būtų taikomos sankcijos. Biuro direktorius pridūrė, jog šiuo laikmečiu bandant išgyventi metų gale nemokamų atostogų teko išleisti darbuotojus. „Situacija yra paprasta. Savivaldybės turi vykdyti visuomenės sveikatos programą. Jeigu pati neturi biuro, tai turi pirkti paslaugą iš kitų savivaldybių, kuriose yra tokie biurai“, - kalbėjo V. Lebedžinskas. Tokiu atveju, jeigu Šakiuose užsidarytų biuras, tai toks biuras tuoj pat atsidarytų Vilkaviškyje, tada tektų paslaugas pirkti iš jų.  

Šiuo metu Šakių visuomenės sveikatos biuras atlieka ne vieną jai pavestą funkciją. Biuras įgyvendina valstybinę triukšmo prevencijos, maudyklų stebėsenos, pėsčiųjų ir dviratininkų sveikatos prevencijos, psichikos sveikatos programas, vykdo žalingų įpročių prevenciją. Šalyje pirmieji tokie biurai pradėjo kurtis tik 2007 metais, šiemet šalyje bus įkurti dar du nauji biurai.

Comments are now closed for this entry

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos