baneris leidinys

pauliukenas
Nuotr. Elvydas Pauliukėnas (dešinėje): „Prokurorė paprašė psichologų pagalbos, apklausiant mažamečius, prieš kuriuos, pavyzdžiui, buvo smurtaujama. Vienam baisu, kitas dirba keliose darbo vietose, tad praktiškai žmogaus, kuris padėtų tokiose situacijose, nėra.“


Agnė NAUMAVIČIŪTĖ

Visai neseniai viename iš rajono savivaldybėje vykusių posėdžių buvo paliestas labai opus klausimas – psichologų poreikis ir jų teikiamos pagalbos pobūdis. Deja, rajone situacija šiuo klausimu yra labai kebli.

Atsiremti nėra į ką

Po paskutiniųjų, visą Lietuvą sukrėtusių įvykių, po mažamečio mirtimi pasibaigusio smurto dar kartą sukruto bemaž visų miestų ir miestelių valdžios atstovai: „O kokia situacija pas mus?“

Rajono savivaldybės mero pavaduotojas Edgaras Pilypaitis viename iš Finansų komitetų posėdžių Švietimo ir sporto skyriaus vedėjo Elvydo Pauliukėno teiravosi, kokia gi situacija Šakių rajone, ar yra psichologų, kurie suteiktų pagalbą mažamečiams, nuo smurto kenčiantiems ar kitus įvykius išgyvenantiems vaikams, kad nepasikartotų tragedija? Deja, E. Pauliukėnas atsakė, kad tokių darbuotojų mes praktiškai neturime.

„Papasakosiu apie paskutinįjį įvykį. Prokurorė paprašė iš psichologų pagalbos, apklausiant mažamečius, prieš kuriuos, pavyzdžiui, buvo smurtaujama. Susirašiau visus įmanomus psichologus, kurie dirba rajone, ir kviečiausi juos pokalbiui dėl šio klausimo. Vienam baisu, kitas dirba keliose darbo vietose, tad praktiškai tokio žmogaus nėra“, – situaciją paaiškino vedėjas.

Suabejojo

Tarybos narys Bernardinas Petras Vainius kėlė klausimą, kaip būtų galima pakeisti prastėjančią situaciją – ką daryti, kad psichologų netrūktų. Į užduotą klausimą atsakydama laikinai administracijos direktoriaus pareigas einanti Biudžeto ir turto skyriaus vedėja Egidija Grigaitienė teigė, kad šios kadencijos rajono savivaldybės taryba į šią problemą žiūri tikrai atsakingai.

„Žinoma, mokyklose yra problema, jos neturi tiek specialistų, kiek reikėtų. Turbūt nėra kiekvienoje mokykloje švietimo įstaigų etatai pilnai užimti. Tačiau yra projektas „Saugok sveikatą, kol jaunas“, jis šiek tiek gelbsti, nes yra įsteigta 0,25 psichologo etato, taip pat vieną projektą įgyvendino ir Šakių viešoji biblioteka, kuris taip pat susijęs su psichologine pagalba“, – komentavo E. Grigaitienė.

Tiesa, daugelis posėdžio dalyvių liko nustebę, mat apie bibliotekoje įgyvendintą projektą „Šiuolaikinės technologijos – bendruomenės sveikatai“ išgirdo pirmą kartą. Negirdėtas jiems taip pat pasirodė ir Biofeedback metodas, ir įranga, kuria apmokyti naudotis specialistai padeda moksleiviams, turintiems priklausomybių, emocinių ir elgesio sutrikimų, jų tėvams, pedagogams bei Šakių miesto ir kaimo bendruomenėms.

Psichologų etatai

Diskutuojant, kurgi Šakių miesto ir rajono gyventojai gali gauti visokeriopą psichologo pagalbą, tarybos narys Arūnas Tarnauskas kalbėjo, kad turime žinoti, kiek rajone yra psichologų ir kaip juos galima išsikviesti esant neatidėliotinoms situacijoms. Į posėdį pakviestai Jaunimo reikalų koordinatorei Danutei Jurgutienei M. Tarnauskas ir uždavė būtent šį klausimą.

Anot D. Jurgutienės, įgyvendinant projektą „Saugok sveikatą, kol jaunas“ įsteigtas 0,25 psichologo etato. Čia dirba kvalifikuotas darbuotojas. Posėdžio dalyviai domėjosi, ar šis darbuotojas gali, pavyzdžiui, atstovauti smurtą patyrusiam ar kitaip nukentėjusiam vaikui, ar galbūt gali vesti tik paskaitas.

„Jeigu tai yra 14–29 m. asmuo, tai psichologė jam atstovauti gali. Kitaip tariant, šis žmogus atstovauja jaunimui“, – situaciją paaiškino D. Jurgutienė.

Galų gale, E. Pilypaičio teigimu, šiuo metu kebliose situacijose gelbsti socialiniai darbuotojai, kurie dirba savo darbą bei atlieka ir tas funkcijas, kurias atlikti galbūt jiems ir nepriklausytų.

„Šiuo metu rengiamas Bendruomeninių šeimos namų projektas, kurį įgyvendinant bus perkamos tam tikros paslaugos. Čia nebus nei namų, nei naujos įstaigos, bet bus trejiems metams numatyta po 81,5 tūkst. eurų. Netrukus bus skelbiama atranka įstaigos kaip partnerio, kuris galėtų teikti paslaugas. Tačiau ne mažiau kaip 75 proc. paslaugų turės būti perkama iš nevyriausybinio sektoriaus, todėl kyla klausimas, ar šis sektorius gali mums pasiūlyti tokio tipo žmonių, apie kokius mes dabar kalbame. Bet mes tai galėsime išsikelti kaip prioritetinį klausimą“, – teigė E. Pilypaitis.

Švietimo įstaigose iš viso yra penki psichologo etatai, psichologai dirba rajono gimnazijose ir Šakių „Varpo“ mokykloje. Šeši etatai yra pedagogo-socialinio psichologo – šie specialistai dirba pagrindinėse mokyklose, Pedagoginėje psichologinėje tarnyboje – du psichologo etatai, taip pat yra įsteigtas vienas specialiojo pedagogo etatas.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos