baneris leidinys

silantai
Nuotr. Silantavimas – neskausminga 5–10 min. trunkanti procedūra, kai danties paviršius nuvalomas, apdorojamas specialiu skysčiu ir padengiamas silantu. Tačiau šia nemokama procedūra rajono tėvai nelinkę naudotis.


Asta GVILDIENĖ

Vaikų dantų ėduonis tampa vis didesne problema. Jai užkirsti kelią gali padėti krūminių dantų dengimas silantinėmis medžiagomis. Pasak Šakių visuomenės sveikatos biuro vadovo Viktoro Lebedžinsko, nors ši programa vykdoma nuo 2004 m., tačiau pagal visos šalies rodiklius mūsų rajonas velkasi uodegoje. Valstybė skiria pakankamai lėšų vaikų dantų priežiūrai, tačiau didelė dalis pinigų taip ir lieka nepanaudota.

Kokios priežastys nulemia, kad vaikų krūminių dantų padengimui silantinėmis medžiagomis iki šiol panaudojamos ne visos Privalomojo sveikatos draudimo fondo skiriamos lėšos? Kodėl tokia bloga padėtis mūsų rajone? Palyginus su kitomis šalies savivaldybėmis, esame treti nuo galo ir pagal 2016 m. rodiklius patenkame į prasčiausių rodiklių grupę – tik 7,2 proc. vaikų dalyvavo krūminių dantų dengimo silantinėmis medžiagomis programoje. Šis rodiklis yra beveik 2 kartus mažesnis už 2015 m., kuomet jis siekė 14,6 proc. Gal per mažai tėvams suteikiama informacijos?

V. Lebedžinsko manymu, informacijos yra pakankamai, mat vaikų dantų silantavimo programa, kaip ir kitos valstybės kompensuojamos programos (širdies kraujagyslių, krūties, prostatos, gimdos kaklelio vėžio ir kt.), yra plačiai viešinamos visuomenėje, mokyklose visuomenės sveikatos specialistės platina daug lankstinukų, plakatų, skelbimų.

„Kodėl tėvai nepasinaudoja šia nemokama paslauga, aš nežinau, – atviravo biuro vadovas. – Už tai atsakingos ir asmens sveikatos priežiūros įstaigos. Gydytojai odontologai ar burnos higienistai turėtų pasiūlyti sveikus 6–14 m. vaikų  krūminius dantis padengti silantinėmis medžiagomis. Tai gali padaryti ir privačiose gydymo įstaigose, sudariusiose sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis dėl šių paslaugų finansavimo, dirbantys odontologai. Matyt, gydytojai nesiunčia, o žmonės patys nesikreipia. Esu girdėjęs ir tokių atvejų, kai odontologai pasiūlo susilantuoti vaikų dantis, bet už tai pasiprašo pinigų.“

D. Zaleskienės ambulatorijos vadovė gydytoja Dalia Zaleskienė patvirtino, kad tėvai labai neaktyviai dalyvauja vaikų krūminių dantukų silantavimo programoje – sunkiai registruojasi, dažnai užsiregistravę neatvyksta, neinformuoja apie tai odontologės, kuri jų laukia, kai tuo metu galėtų priimti kitą pacientą.  

Kaip informavo D. Zaleskienės ambulatorijos gydytoja odontologė Laura Steponaitienė, silantai – skysta plombinė medžiaga, kuria dengiami tik sveiki nuolatiniai vaikų dantys.

„Šiandien situacija tokia, kad vaikų dantys labai prasti. Jei jie pažeisti ėduonies, silantuoti jau nebegalima, – konstatavo faktą gydytoja odontologė. – Kadangi ką tik išdygęs dantukas yra minkštas ir labiau pažeidžiamas, jį galima apsaugoti danties vageles hermetizuojant silantinėmis medžiagomis. Tai neskausminga 5–10 min. trunkanti procedūra, kai danties paviršius nuvalomas, apdorojamas specialiu skysčiu ir padengiamas silantu.“

L. Steponaitienės teigimu, vieni tėveliai labai skeptiškai žiūri į šią vaikų dantukų silantavimo programą, kiti mano, kad silantai ne padeda, o gadina vaikų dantis, treti supranta šios procedūros naudą ir atsiveda vaikus, kad būtų atlikta ši procedūra. Odontologė patikino, kad nereikia manyti, jog silantinėmis medžiagomis padengti dantukai neges visą gyvenimą.

„Jokiu būdu. Jei vaikas dantų kasdien nesivalys, tai joks silantas nepadės, – tvirtino gydytoja odontologė. – Vaikams iki aštuonerių metų dantukus turėtų padėti išsivalyti tėvai. Kol vaikas nemoka gražiai rašyti raidžių, jo motorika nėra pritaikyta dantukų valymui. Nuolatinių vaikų dantukų silantavimas tik gera papildoma profilaktinė priemonė, tačiau, deja, mes neatvesim, nepriversim, į kėdę nepasodinsim ir neišžiodinsim. Tam reikalingas tėvų sąmoningumas.“

Pasak L. Steponaitienės, apie galimybę silantuoti vaikų krūminius dantukus turėtų tėvams pranešti gydytojai odontologai. Geriausias tam laikas – kasmetiniai profilaktiniai patikrinimai prieš mokslo metų pradžią, tačiu Pirminės priežiūros sveikatos centrai ir privačios gydymo įmonės, sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis, vaikų dantų silantavimo paslaugą teikia nemokamai ištisus metus.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos