baneris leidinys

patikra covid19
Po to, kai mobiliajame punkte penkiems šeimos nariams buvo patvirtintas koronavirusas, Bakai izoliavosi ir, norėdami apsaugoti kitus, apie užklupusį virusą pranešė socialiniame tinkle. Kauno miesto savivaldybės nuotr.


Gintarė MARTINAITIENĖ

Vieniems koronaviruso tema kelia siaubą, kiti apskritai mano, jog tai pramanas, dar kiti stengiasi atsiriboti nuo bet kokios informacijos šia tema, motyvuodami, kad visa tai įgriso. Visgi, Covid-19 plintant ir rajone, smalsu, o kaipgi jaučiasi ir gyvena akis į akį su virusu susidūrę asmenys? Viruso neišvengusi Bakų šeima informacijos neslėpė, priešingai – socialiniame tinkle pranešė, jog virusas neaplenkė šeimos ir įspėjo, jog artimą kontaktą turėję asmenys atkreiptų dėmesį, būtų budresni.
 
Simptomai – skirtingi

Šakių kultūros centre direktoriaus pavaduotoja dirbanti Aistė Bakaitė pasakoja, kad pirmiausiai blogai pasijuto jos tėtis, kuris nusprendė nuvykti į mobilų punktą ir pasidaryti testą. Tiesa, sako nelabai tikėjusi, kad jis bus teigiamas, tačiau...

„Gavus teigiamą atsakymą, nieko nelaukėme ir visa šeima izoliavomės, kadangi prieš keletą dienų visi turėjome artimą kontaktą, tad nežinojome, kas mūsų laukia“, – prisimena A. Bakaitė.

Tada pradėjo svarstyti, kaip jaučiasi ji pati ir pripažįsta supratusi, jog simptomus jaučia, nors ne tokius, kokius įsivaizdavo.

„Pirmieji simptomai – nežmoniškas nugaros skausmas, nuovargio jausmas, darėsi bloga, tarsi pykino. Tuomet registravomės visa šeima darytis testus, kitą dieną sužinojome, kad visų teigiami. Temperatūra laikėsi dvi dienas 37,5, apskritai didelis blogumas, silpnumas, po trijų dienų man dingo uoslė, nejaučiu jokio kvapo. Savijauta pradėjo gerėti tik praėjus septynioms dienoms po pirmųjų simptomų“, – pasakoja A. Bakaitė ir tikina, kad šeimoje serga penkiese, kai kurie šeimos nariai jaučiasi dar blogiau, vieni iš jų sloguoja, kiti ne, vieną dieną, rodos, jau geriau, kitą dieną vėl sveikata blogesnė.

Tad sakyti, jog tai tik paprastas gripas, A. Bakaitė nedrįsta. Galbūt, sako ji, kai kas ir perserga besimptome forma, nejaučia ar jaučia minimalius simptomus, tačiau  pabrėžia, kad „savijauta tai tikrai ne gripo, o kur kas blogiau“, ir viliasi, jog šeimai pavyks greitai išsikapstyti, išvengti ligoninių.

Štai Aistės brolio žmona Skaistė Bakienė sako, jog juto nežymų sausą kosulį, šiek tiek kuteno gerklę, aukščiausia temperatūra buvo 37,8, krėtė drebulys, kaip ir sergant įprastomis peršalimo ligomis. Po kelių dienų dingo uoslė, vėliau skonio pojūtis, o bendras silpnumo jausmas jos neapleidžia iki šiol. Tiesa, vyrui šie pojūčiai nedingo, bet jo savijauta tokia, kokia būna, kai yra trišakio nervo uždegimas, jam buvo ir aukštesnė temperatūra, juto smarkų smelkimą galvoje, o dukros iki šiol nejaučia jokių simptomų.

Užsidarė patys, įspėjo kitus

„Aplinkinius pradėjau informuoti nuo tos akimirkos, kai teigiamas Covid testas buvo patvirtintas uošviui Jonui, t.y. trečiadienį apie 15 val. Pirmiausia tai pati atsivožiau automobilio kėdėje. Prieš pusvalandį paleidau dukrą su drauge į šokių būrelį, kita dukra darželio grupėje... Ką daryt, kur važiuot, kur išlipt, kur eit, ar galiu eit kur nors išvis? Taip pat iškart susisiekiau su direktore ir skubiai sprendėme tolimesnius žingsnius, susijusius su vaikų dienos centru dėl susidariusios situacijos“, – pirmaisiais įspūdžiais dalijasi S. Bakienė ir priduria, kad per porą valandų sulaukusi skambučio iš Nacionalinio visuomenės sveikatos centro susirinko iš įstaigų dukras ir užsidarė namuose.

Anot moters, pirmosios trys dienos buvo beprotiškos, o telefoną vis teko krauti papildomai, nes netrūko skambučių ir klausimų – „o kaip jautiesi, o gal izoliuotis ir man, o iš kur pasigavai, o kas dabar bus, o tai tolimą ar artimą kontaktą turėjome“...

Visgi daugelis pažįstamų buvo sąmoningi ir net nelaukdami oficialių tam tikrų institucijų pranešimų patys priiminėjo nebūtinai sau patogius sprendimus, kad apsaugotų ir aplinkinius, ir save.  

Viruso nepirko

Ne paslaptis, kad visuomenės reakcija bei požiūris irgi ne pats palankiausias į šiuo virusu susirgusius žmones. Šalyje prieš sergančiuosius būta net išpuolių. A. Bakaitė irgi neneigia, kad ypač pradžioje psichologiškai buvo sunku, šokas, nes kol nesusiduri asmeniškai, atrodo, kad tai egzistuoja kažkur toliau.

„Iš tikrųjų girdėjau įvairių nuomonių, kad aš, mano šeima „užnešėm“ po Šakius, tačiau noriu atkreipti visuomenės dėmesį, kad nei aš, nei mano artimieji nenuėjome į parduotuvę ir nenusipirkome šio viruso, kad specialiai jį platintume. Manau, kad padarėme viską, kad apsaugotume kiek įmanoma daugiau žmonių, o teisti visada yra lengviau, tačiau juk niekas niekada nežino, kas jų gali laukti…“ – mintimis dalijasi A. Bakaitė, kuri tik sužinojusi, jog jai patvirtintas virusas, apie tai irgi informavo feisbuke, įspėjo, kad kontaktą su ja turėję asmenys izoliuotųsi, būtų budresni ir galėtų apsaugoti tiek save, tiek savo artimuosius.

A. Bakaitė įsitikinusi, kad reikia ne slėpti, o kalbėti, įvardyti kontaktus, pergalvoti, su kuo buvo bendrauta, kur lankytasi ir pan. Tačiau tai nereiškia, sako pašnekovė, kad užsikrečiama tik pamačius žmogų, nes turi būti ilgesnis kontaktas, toks kaip lietimasis, pokalbis, atstumo nesilaikymas.  

Netrūksta ir bardakėlio

Tuo labiau, kad įstaigos, dirbančios su liga, sutinka abi pašnekovės, tikrai vėluoja su informacija, sprendimais, tad pačių žmonių sąmoningumas ir greitas reagavimas į situaciją ypač svarbu.

„Viską suprantu, daug dalykų lemia sklandžią viruso kontrolės eigą, bet bendras vaizdas – bardakėlis. Daug tokių niuansų, kur man nepatiko. Vienas iš jų – kai pačiai buvo nustatytas virusas, nuo penktadienio pietų iki pirmadienio man niekas nepaskambino ir nepaklausė, su kuo kontaktavau. Sakyčiau, pamiršo, neužfiksavo, nemato sistemoj kaip jau sergančio. Bet mano vadovei skambino. Vadinasi, mato. Savaitgalį pati bandžiau susisiekt turimais numeriais, bet nepavyko. Dėl to nusprendžiau pasinaudot feisbuku. Tiesa, pirmadienį, jau sulaukiau skambučio ir diskutavome ta tema su specialiste“, – pasakojo lukšietė.

Štai A. Bakaitė džiaugiasi, kad jos darbdavys, net nelaukdamas jos testo atsakymo, laikinai sustabdė Šakių kultūros centro veiklą, o vėliau šį terminą tik pratęsė. Tiesa, dezinfekavus patalpas, kolektyvų vadovai, neturėję kontakto su sergančia, veiklą atnaujino nuo spalio 13 d., renginiai atšaukti iki spalio 22 dienos. Veikla sustabdyta ir Šakių vaikų dienos centre, kur dirba S. Bakienė.

Beje, moteris prabyla ir apie dar vieną problemą – paralyžiuotą sveikatos sistemą, nes ne paslaptis, kad didžioji dalis paslaugų ir dėmesio šiuo metu yra sutelkta tik į Covid. Jai tekę asmeniškai girdėti pavyzdžių apie nesuteiktas būtinas paslaugas (tiesa, ne Šakiuose), apie nukreipimus į kitas gydymo įstaigas, kelių valandų laukimą eilėse su mažais vaikais ant rankų. Tuomet, svarsto pašnekovė, nelieka nieko kito, kaip kreiptis į medikus privačiai, tačiau tokias galimybes turi ne visi. Tad kur teisė į nemokamą sveikatos priežiūrą, kurią turėtų valstybė garantuoti kiekvienam, mokančiam privalomą sveikatos draudimą?

Pabaigai

Ko gero, nedaugelis susimąsto ir apie sergančiųjų kasdienybę. Pavyzdžiui, A. Bakaitė kelia retorinį klausimą, o ką jai daryti su šiukšlėmis, kaip jas išnešti, nes į lauką išeiti negali, bute gyvena viena. Štai maisto atsargų nuperka draugai ir lauknešėlius palieka prie buto durų, tad valdžios atstovai rekomendavo, kad ir šiukšles jie galėtų išnešti. Pasirodo, yra ir nustatyta tvarka, kaip tai daryti – šiukšlės turėtų būti surištos į du maišus, jas reikėtų paimti mūvint pirštines, kurias nusimovus rekomenduojama atidžiai dezinfekuoti rankas.

Be to, būdami saviizoliacijoje faktiškai kiekvieną dieną sulaukia ir policijos patikrinimų. Iš pradžių, pasakoja A. Bakaitė, pareigūnai belsdavo į duris, dabar paskambinę paprašo prieiti prie lango ar išeiti į balkoną, visgi keista, kad tai daroma ir sekmadienį 9 val. ryto...

Tačiau kaip bebūtų, Bakai viliasi kuo greičiau pasveikti ir grįžti į įprastas gyvenimo vėžes, o S. Bakienė sako, jog apskritai reikia kuo pozityvesnių minčių, kasdienio rūpinimosi sveikata, nepamiršti visavertės mitybos, judėjimo, o gal ir vieno kito žalingo įpročio atsisakymo. Galbūt ir tai, kas vyksta tiek jos, tiek mūsų visų gyvenime, irgi ne veltui, o tam, kad neužsiliūliuotume savo siauruose supratimuose ir atsigręžtume į save, savo veiksmus.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos