baneris leidinys

mozuraitiene j
Šakių „Žiburio“ gimnazijos direktorės Jūratės Mozūraitienės nuomone, permainos itin skaudžiai gali paliesti mūsų rajono švietimo sistemą, todėl reikia galvoti, kaip turėtų susidėlioti visas rajono švietimo tinklas. D. Pavalkio nuotr.


Lina POŠKEVIČIŪTĖ

Praėjusio ugdymo įstaigų vadovų pasitarimo metu diskutuota dėl savivaldybės administraciją pasiekusio Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos rašto ir pateikiamų pasiūlymų bei planuojamų pokyčių mokyklose. Esą siekiama sudaryti prielaidas pagerinti kokybiško bendrojo ugdymo prieinamumą, sumažinti atskirtį tarp skirtingų socialinių grupių žmonių ir efektyviau naudoti mokymo lėšas, nors įstaigų vadovai užmojus vertina itin skeptiškai.

Kokie pokyčiai lauks mokyklų, diskutuota direktorių pasitarime, išklausyta jų nuomonė šiuo klausimu.

Pasak Kriūkų mokyklos-daugiafunkcio centro direktorės Lilijos Liutvinienės, planuojami pokyčiai palies kone kiekvieną mokyklą. Jos nuomone, rengiant bet kokį pertvarkos planą, reikalinga detali analizė, diskusijos.

Vienas iš projekto siekių – mažinti atskirtį tarp miesto ir kaimo mokinių pasiekimų. Su tuo nenorėjo susitikti Kriūkų mokyklos-daugiafunkcio centro direktorė.

„Žiūrint iš ministerijos kabinetų ir nežinant geografinės situacijos, socialinės šeimų aplinkos, lengva kai kuriuos dalykus teigti. Nežinau, ar, kai kuriuos vaikus išvežus į didesnes mokyklas, jų ugdymosi kokybės rezultatai pagerėtų. Atlikta analizė rodo, kad mūsų mokyklos mokinių kai kurie ugdymo rezultatai yra geresni už didmiesčių mokyklų“, – kalbėjo L. Liutvinienė.

Numatytos programos įgyvendinimas palies ir gimnazijas. Nuo 2022 m. rugsėjo 1 d. gimnazijose siūloma sudaryti ne mažiau kaip po dvi III gimnazijos klases (t. y. III gimnazijos klasės sraute turėtų mokytis ne mažiau kaip 31 mokinys).

Pasak Šakių „Žiburio“ gimnazijos direktorės Jūratės Mozūraitienės, nereiktų skubėti, o galvoti, kaip turėtų susidėlioti visas rajono švietimo paveikslas, kaip mes įsivaizduojame savo tinklą.

„Jeigu mes dar galime įtakoti, turime pasakyti savo nuomonę, nes tokie rajonai kaip mūsų gali turėtų problemų su švietimo reikalais“, – įsitikusi J. Mozūraitienė.

Minėtas pasikeitimas dėl klasių gimnazijose sudarymo galbūt neliestų pasienio ruože esančių gimnazijų. Kudirkos Naumiesčio Vinco Kudirkos gimnazijos direktorius Romas Eikevičius neslėpė, kad gavęs tokį raštą mato labai liūdną ateitį, jei bus įgyvendinti numatyti pokyčiai.

„Taigi po kelerių metų gali likti viena gimnazija Šakiuose ir rajone kokios 4–5 progimnazijos. Grįšim į tuos laikus, kai, pavyzdžiui, Kudirkos Naumiestyje 1926 metais gimnazija buvo uždaryta ir mokiniai turėjo važiuoti į Šakius. Jei pas mus šiai dienai yra 31 abiturientas, tai į Šakius į gimnaziją važiuotų gal 10 mokinių, manau, vidurinį išsilavinimą iš šitų aštuoniolikmečių gautų mažuma“, – išsakė nuomonę R. Eikevičius.

Nuo 2021 m. rugsėjo 1d. siūloma nejungti 5–8 klasių ir rekomenduoti 1–4 klases jungti tik po dvi, o nuo 2022 m. rugsėjo 1 d. panaikinti galimybę jungti po tris ar keturias 1–4 klases. Savo įžvalgomis šiuo klausimu pasidalino ir rajono vicemeras Darius Jakavičius.

„Ikimokyklinio ugdymo vaikų skaičius rajone didėja, nuo rugsėjo pirmosios sumažės tik vienas skyrius. Yra siūloma nejungti po tris ar keturias pradines klases, vieną turėjome tokią Panoviuose, rudenį tokios klasės nebeturėsime. Gal Lekėčiuose, žiūrint į vaikų skaičių, 9–10 klasė gali būti neformuojama. Kitur atrodo viskas stabilu: ir Kiduliuose, ir Sintautuose dešimtmetės. Žiūrim į vaikus, kurie ateina į darželio grupes, į dešimties metų perspektyvą. Pagal priešmokyklinukų skaičių neblogai Kriūkai atrodo“, – kalbėjo vicemeras ir pridūrė, kad rajone keturios gimnazijos, dvi dešimtmetės mokyklos, Kriūkuose ir Plokščiuose – 1–8 klasės su priešmokykline grupe – optimalus variantas.

Pasak Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo Dariaus Aštrausko, jei būtų pritarta išvardytiems pasiūlymams, tai skaudžiai paliestų Griškabūdžio gimnaziją. Šios įstaigos vadovo Arūno Šalnaičio nuomone, jų perspektyva aiški – progimnazija ar dešimtmetė mokykla.

„Manau, kad už visų išlygų slepiasi paprastas dalykas – sumažinti mokyklų skaičių ir padaryti panašų modelį kaip Vilniuje. Mes esame prieš tai. O jeigu mes nenorime turėti mažų miestelių, kaimo, žmonių sveikoje aplinkoje, tai va šitokiais keliais mes lengvai išspręsime“, – įsitikinęs A. Šalnaitis.

Nuo 2022 m. rugsėjo 1d. siūloma pradines mokyklas, pagrindines mokyklas ir progimnazijas, kuriose mokosi 60 ir mažiau mokinių, taip pat reorganizuoti arba likviduoti; pertvarkyti struktūrą į pradinio ugdymo skyrius ir palikti juos veikti tose pačiose patalpose.

„Plokščių mokyklos perspektyvos nematau ir nežinau, ką savo darbuotojams pasakyti. Pagal nurodytą skaičių, kad pradinėje mokykloje turi mokytis daugiau kaip 60 mokinių, tai mes ir pradine mokykla neišliekame. Tikim, kad rajono valdžios pozicija bus mūsų atžvilgiu palanki“, – vylėsi Plokščių mokyklos-daugiafunkcio centro laikinoji vadovė Nijolė Anankaitė.

„Manau, neturėtų išsigąsti mokyklos bendruomenės ir rajono gyventojai. Mūsų pozicija tikrai ne tokia, kad pulti ir uždarinėti mokyklas. Kalbėjausi ir su kitų rajonų Švietimo, kultūros ir sporto skyrių vedėjais, jie pritaria tik dėl vieno, kad neliktų jungtinių klasių pradinėse mokyklose. Didelės diskusijos kilo dėl gimnazijų trečių klasių sudarymo, kuriose turėtų mokytis po 31 mokinį, tuomet daug rajonų praranda apskritai mokyklas“, – diskusiją reziumavo D. Aštrauskas.

Išgirdę ugdymo įstaigų vadovų pasisakymus, savivaldybė turės parengti savo pastabas ir siūlymus apie planuojamus pokyčius.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos