baneris leidinys

varpui20Gintarė MARTINAITIENĖ

Kai vienos rajono mokyklos skaičiuoja šimtuosius savo gimtadienius, pati jauniausia - „Varpo“ vidurinė mokykla - šių metų rudenį švęs savo dvidešimtmetį. Tačiau jauniausia, toli gražu nereiškia prasčiausia. Kaip pripažįsta nuo mokyklos pastatymo jai vadovaujantis direktorius Vitas Daniliauskas, praėjus dvidešimčiai metų nuo mokyklos atidarymo nesumažėjo reiklumas sau – jis nenuleido gana aukštai iškeltos karteles, tad nenuostabu, kad mokykloje jau susiformavusios tradicijos, dirbti grįžta buvę mokiniai, o ateitis taip pat pilna įvairiausių vizijų.

Verčia susimąstyti

Pokalbio su mokyklos direktoriumi V. Daniliausku metu prisiminėme, kaip mokykla buvo pastatyta, kaip jai pradėjo vadovauti tuometinis ir dabartinis direktorius, kokiomis nuotaikomis „Varpas“ gyvena šiandien bei pasitinka artėjantį jubiliejų. Nors direktorius sako, kad dvidešimtmetis - kuklus mokyklos veiklos jubiliejus, tačiau praėjęs laikas verčia apmąstyti nueitą kelią. „Nebuvo jis per daug vingiuotas, gal tik šiek tiek duobėtas, tačiau eita juo tvirtai, pasitikint savimi, žinant kur ir ko einama. Ši nuostata nepasikeitusi ir šiandien“, - įsitikinęs V. Daniliauskas.

Susigyveno su mokykla

Pirmieji buldozeriai šiauriniame Šakių miesto pakraštyje suburzgė 1989 metų sausį. Tada ir pradėti kloti mokyklos pamatai. „Man pasisekė, kad mokyklos statybą stebėjau nuo pat pamatų klojimo, - pokalbį pradeda mokyklos direktorius. - Galėjau šį tą koreguoti, ieškoti geresnių sprendimų nei buvo projekte. Taip atsirado sporto salės balkonas Žiemos sodas ir papildomi kabinetai. Tai bendro darbo su statybininkais rezultatai“.  V. Daniliauskas pasakoja, kad dalyvaudamas mokyklos statyboje nė nepajuto, kaip su ja susidraugavo, tarsi suaugo. Todėl 1990 m. balandžio 1 d. sužinojęs, jog yra paskirtas naujosios mokyklos direktoriumi, nenustebo, nes moraliai tam jau buvo pasirengęs ir laukė Rugsėjo 1-osios. Ji šiek tiek pasivėlino: 713 mokinių ir 55 mokytojai mokslo metus pradėję miesto parke prie buvusios gimnazijos laiptų, į klases sugužėjo tik rugsėjo dešimtąją. Iki tol talkinant statybininkams buvo baigti paskutinieji darbai. Tiesa, iš pradžių mokykla vadinta Šakių 2-ąja vidurine, o tik 1993 metais jai suteiktas „Varpo“ vardas.
 
Dabar mokykloje iš viso mokosi 1012 mokinių. Pagal pradinio ugdymo programą mokosi 247 mokiniai, pagal pagrindinio – 508, pagal vidurinio – 195, suaugusiųjų klasėse – 47, Prancų pradinio ugdymo skyriuje – 15. Mokykloje dirba 85 mokytojai (2 ekspertai, 45 metodininkai, 26 vyresnieji mokytojai).

Laikas daro savo

Dvidešimt metų ne šimtmetis, tačiau mokykloje nemažai kas keitėsi. Pusiau rimtai, pusiau juokais mokyklos vadovas dėsto, kad mokyklos pastato neapleido, nesugriovė, stengėsi jį gražinti, kad būtų ir patogu, ir smagu čia dirbti. „Laikas, žinoma, darė savo. Jo išbandymų neatlaikė stogo danga, mediniai langai, šildymo sistema. Daug kas pakeista arba bus keičiama. Darbo sąlygų ir mokymo priemonių pokyčiai dar didesni: šiuolaikiški baldai, interaktyvios lentos, organizacinė ir informacinė technika. Tokių naujovių, kurios radosi per paskutiniuosius 20 metų, mes nebuvome nei regėję, nei girdėję jas esant. Neįsivaizdavome, kad nuo plunksna ir tušu pieštų afišų nueisime iki savo leidybos centro ir galėsime leisti spalvotus leidinius, kad visa duomenų bazė bus ne rašomąja mašinėle spausdintuose popieriaus lapuose, o virtualioje erdvėje. Kita vertus, be žmogaus, gebančio naudotis šiomis naujovėmis, naujos kokybės nepasieksi. Priversti keistis buvome ir mes – spėti kartu su gyvenimo pokyčiais ir mokinių poreikiais. Atrodo, kad mums tai pavyko: mokytojų kolektyvas nedaug tepasikeitė, dirbti į savo mokyklą sugrįžo pirmųjų kartų abiturientės, nesumažėjo reiklumas sau – nenuleidome išsikeltos kartelės. Atestatai su pagyrimu kasmet įteikiami keturiems - septyniems abiturientams, kasmet džiaugiamės išugdę ne vieną respublikinių olimpiadų, konkursų, varžybų nugalėtoją ar prizininką“, - apžvelgdamas didžiausius pokyčius mokykloje kalbėjo V. Daniliauskas.  

Individualybių būrys, bendrais tikslais

Prisimindamas 1990-uosius, „Varpo“ direktorius kolektyvą vertina kaip ypač jauną (mokytojų amžiaus vidurkis tesiekė trisdešimt trejus metus), pilną idėjų, ambicingą, nusiteikusį įveikti visus sunkumus. „Buvo dėkingas metas, nes daug ką galėjome daryti laisviau, atsikratyti rutinos, eksperimentuoti. Savo istoriją kūrėme nuo pradžios, nebuvome prie nieko prisirišę, todėl ir mūsų šiandien jau tradiciniais tapę renginiai kiek kitokie“, - sako entuziastingai nusiteikęs „Varpo“ mokyklos vadovas.

V. Daniliauskas, mokyklai vadovaujantis nuo pat pirmųjų dienų, teigia, kad jis norėjo ir tebenori vadovauti mokyklai. Dar prieš tampant direktoriumi sako žinojęs, kad vienas nieko nepadarys. „Reikia komandos, todėl visada stengiuosi pažinti žmones, juos suprasti, kad dirbti viename kolektyve būtų malonu“, - sako direktorius. Tikriausiai todėl, paklausus apie mokyklos bendruomenę  jis neišskiria nė vieno ir nedvejodamas atsako, kad mokytojų kolektyvą vertina kaip aštuoniasdešimt penkių individualybių būrį, siekiantį bendrų tikslų. „Kaip visus išlaikyti vienoje komandoje siekti bendrų tikslų – ir mano, ir jų uždavinys. Dirbti bendrai kol kas pavyksta, nes vieni kitus per dvidešimt ar truputį mažiau metų jau pažinome“,- pastebėjimais dalijasi V. Daniliauskas.

Vykdoma veikla suartina

Niekam ne paslaptis, kad „Varpe“ nuolat vyksta įvairiausi renginiai, kai kurie jau tapę tradiciniais, į kuriuos suguža buvę mokyklos mokiniai, jų tėvai ar net svečiai iš kitų rajonų. Dar mokyklos darbo pradžioje buvo numatyti tam tikri veiklos prioritetai, kurie išliko iki šiol. Kaip pastebi mokyklos vadovas, „Varpas“ ir šokanti, ir dainuojanti, ir piešianti, ir vaidinanti, ir lipdanti, ir sportuojanti, o svarbiausia – besimokanti mokykla. „To buvo norėta, to ir tebenori tie, kurie šias tradicijas pradėjo kurti. Jie uždegė ir kitus. Dabar be meno dienų, mokyklos gimtadienio, teatrų šventės „Scenos pavasaris“, žaismingų Šimtadienių ir Paskutinio skambučio šventės mokyklos gyvenimo nebeįsivaizduoja nei mokiniai, nei jų tėvai, nei buvę mokiniai. Vadinasi, tai jau tikrai tradicijos, nes vienon vieton tuo metu sueina visa bendruomenė“,- džiaugsmo vykdoma veikla neslepia V. Daniliauskas. Tačiau neaišku, ar žodis tradicija atspindi tikrąją prasmę, nes puoselėjamų tradicijų bei veiklos dėka pelnytas ne vienas garbingas apdovanojimas, ne viena prizinė vieta. Tiek šokių kolektyvas „Pynė“, tiek Dramos studija dalyvavo ne viename tiek respublikiniame, tiek tarptautiniame konkurse ir sulaukė puikių įvertinimų. O kur dar krepšinio turnyrai, mokyklos leidiniai „Verdenė“, „Mu2du“, šventiniai katalogai, atspindintys vykdomą veiklą, įvairiausi seminarai bei viešnagės užsienyje! Visų pasiekimų ir veiklos rezultatų net neišvardysi, bet bent bendrais bruožais tai pasistengsime padaryti ateityje, kituose „Draugo“ straipsniuose apie „Varpą“.

Comments are now closed for this entry

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos