Žinių apie brendimą vis dar trūksta

Šįkart lektorės vedamos pamokos buvo skirtos paauglėms mergaitėms. Kaunietė jas supažindino su brendimo laikotarpiu vykstančiais procesais moters organizme, kalbėjo apie asmens higieną. Tokias pamokas R. Ramonaitė įvairiose šalies mokyklose veda nuo 2007 metų rudens. Tai atlieka šiuolaikinių technologijų pagalba, o jos veiklą remia tarptautinė kompanija “Johnson&Johnson”.
Po paskaitos lektorė teigė, kad spragų moksleivių žiniose apie lytinį brendimą vis dar yra labai daug. Nors gyvename jau 21 amžiuje, pastebima, kad intymia tema gimdytojai su savo atžalomis kalbasi nenoriai. “Dažnai paaugliai informacijos apie lytinį brendimą ieško internetinėse svetainėse. Pasiskaito tokių “perliukų”, kad būna baisu ir klausyti. Be abejo, tai kartais turi labai blogų pasekmių”,- kalbėjo R. Ramonaitė. Specialistės pastebėjimu, neretai paauglės, besimokydamos vienuoliktoje klasėje, dar būna negirdėjusios apie mėnesinių ciklą. “Prieš kelis dešimtmečius menstruacijos paauglėms prasidėdavo sulaukus maždaug 16 metų. Dabartinis amžiaus vidurkis yra 13 metų. Vadinasi, apie brendimą tėvams su vaikais reikia pradėti kalbėti žymiai anksčiau - jau nuo 10 metų. Priešingu atveju, nežinodamos kas vyksta, mergaitės gali patirti šoką”, - sakė lektorė R. Ramonaitė.
Šakių “Aukuro” pagrindinės mokyklos ir “Žiburio” gimnazijos visuomenės sveikatos specialistė  Rasa Jasevičienė taip pat pastebėjo, kad tėvai su savo vaikais šia tema nebendrauja. R. Jasevičienė ragina mamas būti atidesnėmis savo dukroms ir nebijoti nusivesti pas ginekologus, jei yra kokių neaiškumų ar sveikatos sutrikimų.
Nepakankamos paauglių žinios ir apie asmens higieną. Pasak lektorės R. Ramonaitės, apsiprausimas Lietuvoje - vis dar didelė problema. Manoma, kad kuo daugiau higienos priemonių yra naudojama, tuo šalis yra aukštesniame ekonominiame lygyje. Remiantis Lietuvoje sunaudojamų higienos priemonių statistika, tenka konstatuoti, kad lyginant su kitomis vakarų šalimis, mūsų žmonių higienos įgūdžiai yra žymiai prastesni.
Viešnia taip pat pastebėjo, kad mergaičių susidomėjimas šiomis pamokėlėmis Šakių rajone yra labai didelis. “Mano žiniomis, sovietmečiu vadovėliuose niekas nerašydavo plačiau apie mėnesines. Paminėdavo, kad tai yra natūralus procesas ir apie tai kalbėti nėra būtina. Ši tema būdavo tabu. Tikiu, kad dabartinės mergaitės savo dukroms apie brendimą pasakos jau atviriau”, - vylėsi lektorė R. Ramonaitė, pridurdama, kad mokyklos pageidauja tokio pobūdžio paskaitų ir berniukams.
Visuomenės sveikatos specialistė R. Jasevičienė pritarė viešniai ir išreiškė norą, kad būtų sudaryta galimybė tokio pobūdžio paskaitas paaugliams pravesti bent kartą metuose.
Kad bendrojo lavinimo mokyklose tokių pamokų trūksta, prieš kelerius metus pastebėjo ir Lietuvos moksleivių parlamentas. Parlamentarų įsitikinimu, mokykla turi visapusiškai paruošti žmogų, ugdyti jį kaip asmenybę, suteikti asmeniui visaverčio savarankiško gyvenimo pagrindus ir padėti jam tobulinti savo gebėjimus. Tuomet Moksleivių parlamentas paskelbė rezoliuciją. Joje buvo prašoma mokyklose įvesti sveikos gyvensenos pamokas, kuriose būtų nagrinėjamos paaugliams aktualios termos: pavyzdžiui, apie mergaičių ir berniukų brendimo pokyčius, kodėl reikia praustis, ką būtina žinoti apie ŽIV ir AIDS pavojų bei daugelį kitų dalykų. Lietuvos moksleivių parlamento nariai įsitikinę, jog  sveikos gyvensenos pamokas turėtų dėstyti ne klasės auklėtoja, mokyklos psichologas ar socialinis pedagogas, o turintis specialų išsilavinimą žmogus.
„Draugo“ inf.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Kaip atsikratote žaliosiomis atliekomis?

klausimelis 04 16Dalė iš Griškabūdžio:

Lapus, daržovių atliekas kompostuojame. Po to kompostą naudojam ant daržo. Nugenėtas medžių šakas patys susismulkinam ir naudojam kaip kurą. Žinau, kad žaliąsias atliekas galima vežti į tam skirtas aikšteles. Bet kai kaime gyveni, tai nereikia niekur vežti. Be to, tokių atliekų nedaug ir susidaro. Nupjauta žolę dedu apie medelius, krūmus. 

klausimelis 04 16 2

Ilma iš Šakių:

Šiuo metu gyvenu bute. Tad dėl žaliųjų atliekų tvarkymo ir rūpesčių neturiu. Jeigu tvarkomės, pasigrėbiam apie daugiabutį, tai sukraunam į krūvas, kurias po to išveža seniūnija. Be abejo, žinom, kad reikia atsakingai ir gamtoje elgtis poilsiaujant, todėl ir laužą tik tam skirtose vietose kūrenam, dar ir šiukšles, kitų paliktas, surenkam.


BlueYellow-baneris
 
TKV sakiai350
sms
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.