baneris leidinys

maitinimasAsta GVILDIENĖ
 
Šiandien vis drąsiau prabylama apie nemokamo maitinimo skyrimo spragas, apie tai, kad nemokamą maitinimą gauna ir tie moksleiviai, kuriems iš tiesų jis nepriklausytų. Nors yra daug tėvų, kurie legaliai dirbdami ir nedaug uždirbdami, iš valstybės tokios paramos negauna,  nes uždirba galbūt tik dešimčia litų daugiau. Panaši situacija ir vaikus globojančiose šeimose bei šeimynose. Globotiniai negauna nemokamo maitinimo, nes auga ne socialiai remtinose šeimose.
 
Nuotr. Nemokamo maitinimo skyrimas globojamiems vaikams užtikrintų lygias paramos gavimo galimybes visiems moksleiviams.
 
Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė pasiūlė keisti šiuo metu galiojantį Socialinės paramos mokiniams įstatymą,  kad teisę į nemokamą maitinimą bei paramą mokinio reikmėms įsigyti gautų šeimose ir šeimynose globojami vaikai. Be to, atsižvelgiant į šiandieninius maisto produktų kainų pokyčius,  reikėtų padidinti nemokamam maitinimui skirtų produktų  įsigijimo finansavimą.
Šiuo metu pagal išmokų vaikams galiojantį įstatymą, vaikui, kuriam nustatyta globa (rūpyba) šeimoje, šeimynoje ar vaikų globos institucijoje, bei asmeniui, kuris, pasibaigus globai (rūpybai) dėl pilnametystės, emancipacijos ar santuokos sudarymo, toliau mokosi pagal bendrojo ugdymo programą, skiriama 4 bazinių socialinių išmokų dydžio (520 Lt) išmoka per mėnesį. Ši išmoka yra tik 5 Lt mažesnė negu nustatyta pajamų riba asmeniui socialinei paramai mokiniams gauti (525 Lt).  Todėl pagal šiuo metu galiojantį Socialinės paramos mokiniams įstatymą šeimose ir šeimynose globojami vaikai negali gauti nemokamo maitinimo ar paramos mokinio reikmėms įsigyti.

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė mano, kad šią situaciją reikia keisti, užtikrinant lygias paramos mokiniams skyrimo galimybes šeimose bei šeimynose globojamiems vaikams, ypač tiems, kurie, pasibaigus globai, mokosi toliau. „Tai sumažins socialinę atskirtį ir, kas taip pat be galo svarbu, skatins vaikų globą šeimose ar šeimynose“, - teigė A. Pabedinskienė. Priėmus minėtus pakeitimus, paramą gautų papildomai apie 5,3 tūkst. mokinių. Šioms nuostatoms įgyvendinti per metus reiktų apie 14 mln. litų. Šiemet tam būtų naudojamos lėšos iš 2013 metų valstybės biudžete jau numatytų asignavimų.

Be to, atsižvelgdama į Statistikos departamento duomenis apie maisto produktų vidutines mažmenines kainas bei vartojimo prekių ir paslaugų kainų pokyčius ir siekdama užtikrinti pilnavertį, sveikos mitybos reikalavimus atitinkantį mokinių maitinimą,  ji pasiūlė apie 10 proc. padidinti vienam mokiniui vienai dienai nemokamam maitinimui skiriamą finansavimą.

Rajono šeimynų mamos patvirtino, kad jų globojami vaikai negauna nemokamo maitinimo, nes nėra socialiai remtini. Tačiau visi supranta, kad kylant degalų, elektros, maisto ir kitų produktų kainoms sunku išgyventi. Pasak vaikus globojančios Genovaitės Dobilevičiūtės, ji ir šiandien gauna tas pačias išmokas vaikų išlaikymui, kokias gavo 2008 metais įsteigusi šeimyną. Vaikų globėjų klubo prezidentė Ilona Leleivienė patikino, kad toks Socialinės paramos mokiniams įstatymo pakeitimas būtų didelė parama ir palaikymas visoms vaikus globojančioms šeimoms ir šeimynoms. „Džiugu, kad šiandien atsigręžiama į vaikus ir viskas daroma jų labui“, - teigė I.Leleivienė. Jos manymu, nemokamo maitinimo skyrimas yra užtikrinimas, kad vaikas tikrai  pavalgys karšto maisto, o ne prisipirks už gautus pinigus traškučių.

Savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus vedėjos Vydos Pranckevičienės manymu, reikia padėti šeimynoms auginti vaikus - joms reikalavimai ir taip dideli. „Juk globojami vaikai taip pat yra vaikai. Dar gerai, kad atsiranda tokių žmonių, kurie prisiima globoti vaikus, - teigė vedėja. – Tačiau tai dar tik Socialinės paramos mokiniams įstatymo pakeitimo projektas, pateiktas derinti suinteresuotoms institucijoms, o ne galutinis sprendimas.“  Gavus pastabas, jis bus tobulinamas ir teikiamas Vyriausybei. Priėmus inicijuojamus pakeitimus, socialinės paramos mokiniams tvarka keistųsi nuo liepos 1 dienos.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos