baneris leidinys

plytaAsta GVILDIENĖ
 
Balandžio 15 – 19 dienomis Šakių „Žiburio“ gimnazijoje sujudimas buvo didesnis nei įprastai. Čia visą savaitę vyko tradicinis, jau tryliktasis, meno dienų „Plyta“ renginys. Šiemet gimnazistai kūrė, pokštavo, diskutavo „Nesusikalbėjimo“ tema.
 
Nuotr. M.Karpavičiūtės dirbtuvėse pagamintus kaleidoskopus išbandė fotografas V.Venslovaitis ir taip gimė tokios fantastinės nuotraukos.
 
Pasak meno dienų iniciatorių - Šakių „Žiburio“ gimnazijos buvusios mokinių prezidentės Ugnės Balčiūnaitės ir naujojo prezidento  Roko Balčiūno, temą „Nesusikalbėjimas“ padiktavo pats gyvenimas. Nesusikalbama šiandien visur – darbe, mokykloje, namuose. O gal mene jo galima išvengti? Į šį klausimą ir buvo bandyta atsakyti Meno dienų renginiuose. Atidarymo metu buvo pristatyta visa „Plytos“ renginių karuselė, prasidėjusi Gaidžio skulptūros restauracija ir akcija „Tujos irgi medžiai“ bei Vilniaus dailės akademijos 4 kurso Grafikos katedros studentės Mildos Karpavičiūtės kaleidoskopų dirbtuvėmis.

Jau tapo tradicija po kiekvieno atidarymo pristatyti meno dienų parodas. Šiemet antrajame gimnazijos aukšte eksponuojami net penkių jaunųjų menininkų darbai. Tai Vaivos Frančiakaitės  portretai, kuriuose galima atpažinti ne vieną pažįstamą šakiečio veidą, Marijos Rinkevičiūtės naujausi tapybos darbai, Igno Strimaičio išgalvotų žmonių portretų modernistika, Gretos Švelnytės fantastinės būtybės, kurias ji piešia jau beveik metus laiko, alėja ir netradiciniai M.Karpavičiūtės karpiniai „Žaidimai“. Šakių „Žiburio“ gimnazijos dailės mokytojos Audronės Vorevičienės teigimu, šiemet moksleiviai labai aktyvūs ir savarankiški. „Tokių organizatorių dar nebuvo, - džiaugėsi ji. – Šiemet patys viską daro, kuria, kviečia, kalbina, eksponuoja.“

Antradienio rytą gimnazistai rinkosi į kūrybines dirbtuves su skulptoriumi Kęstučiu Dovydaičiu. Jie kartu kūrė bendrą skulptūrą. Rezultatas pranoko visus lūkesčius. „Nepaisant to, jog skulptūra atskleidė miestelio žmonių tolerancijos lygį, mes džiaugiamės, jog sugebėjome ne tik sujungti skulptūrą ir šiuolaikines technologijas, bet ir pagyvinti mokyklos aplinką, - atviravo Ugnė Balčiūnaitė. - Be profesionalaus vadovo to padaryti nebūtų pavykę.“

Į susitikimą su rašytoju Antanu Jonynu atvyko daugiau nei 60 gimnazistų, nors registruota buvo tik 30. Svečias moksleiviams papasakojo apie Lietuvos sovietmečio poeziją, dalijosi savo bei kitų poetų prisiminimais, patirtimi. Jauniems žmonėms ypač įstrigo su didžiausiu nuoširdumu poeto skaityti savi bei tėvo kurti eilėraščiai ir frazė „Poezija - jaunų žmonių menas.“ Pasak organizatorių, mintis į Menų dienas pasikviesti amerikietį Brett‘o Sroka liko iš praėjusių metų, kai „Plytoje“ svečiavosi  kanadietė menininkė Yulia Starsev. Performansas - tai trumpalaikiai teatrališki veiksmai, atliekami žiūrovų akivaizdoje, kaip meninės raiškos priemonė norint išsiskirti iš kitų menininkų ir kartu čia pat sulaukti žiūrovų įvertinimo. Muzikantas netradicinę, eksperimentinę muziką sujungė su kompiuterinėmis programomis ir trombonu. Atrodė tarytum jis projektuotų, modeliuotų garsą.

Kaip ir praėjusiais metais, taip ir šiemet, Meno dienose vyko tradicinis trumpametražių filmų vakaras, kurio metu moksleiviai peržiūrėjo daug įvairių užsienio kūrėjų filmukų, iš kurių verta paminėti François Alaux, Hervé de Crécy ir Ludovic Houplain režisuotą animacinį filmą „Logorama“. Filmų vakare Gabrielė Nazaraitė pristatė pagal lietuvių literatūros kūrinius sukurtus savo bendrakursių darbus. Taip pat gimnazistai galėjo pamatyti buvusių „Žiburio“ gimnazijos auklėtinių filmus - G. Nazaraitės „Amžinai žaliuojantis“ ir Akvilės Gelažiūtės „Geriausias skyriuje“.

Paskaitos „Su muzikos mokytoja nesusikalbėsi...“ metu skambėjo įvairių žanrų muzika, kurios pagalba radijo stoties ZIP FM laidos Despotin’ Beat Club vedėjai stengėsi papasakoti, iš ko gi kilusi dabartinė miesto muzika. Jie  apžvelgė didžiausios elektroninės muzikos aktualijas nuo 7-ojo dešimtmečio iki šių dienų. Tai buvo viena iš patraukliausių bei interaktyviausių paskaitų, kurioje dalyvavo apie 40 jaunuolių. Jam Session - tai jau kurį laiką kartu grojančių dviejų esamų ir dviejų būsimų gimnazistų grupės premjera, koncertas bei improvizacijos. Ilgai groję sau jie pagaliau pasirodė publikai – maždaug 50 žiūrovų.

Trečiadienis gimnazijoje prasidėjo akcijos „Nesusikalbėjimas“ I dalimi, kuri buvo pratęsta ir ketvirtadienį, kai būrys moksleivių su pačių pasidarytais ir tapytais rėmais vaikščiojo po miestą ir dėliojo įvairiausias skulptūras. Jiems savo patarimų negailėjo mokytojas Algimantas Vorevičius. Viena iš renginio organizatorių Guoda Venciūtė pasakojo, kad akcijos tema gimė pradėjus dirbti. Iš  anksto jie „nesusikalbėjo“ ir neplanavo savo darbų, tačiau, prasidėjus kūrybiniam procesui, viską kuo puikiausiai išsprendė.

Paskutiniąją dieną Meno dienų dalyviai susitiko su Šiaulių universiteto Menų fakulteto Tapybos katedros docentu Vidmantu Zarėku. Pristatyme „Pilietiškumo pamokos vizualiajame mene“ jis parodė moksleiviams savo kūrybos darbus, stengdamasis įtraukti kuo daugiau jaunimo į diskusiją, prašydamas atspėti, ką jis norėjo pavaizduoti savo darbuose. Su menininko pagalba mokiniams susivokti nebuvo itin sunku. V. Zarėko teigimu, ši technika reikalauja laipsniško modeliavimo, išdžiovinimo, atskirų sluoksnių formavimo. Daugelyje menininko darbų naudojama laikraščio imitacija, kuri suklaidina ne vieną žiūrovą. Tapymas vyksta ne užtepant dažus, o juos nuplaunant. Menininkas prisipažino, kad jį vilioja iššūkiai, todėl didelė dalis jo kūrybos grindžiama tuo, kas negalima, neįmanoma.

„Žmonės šiame technologijų amžiuje vis rečiau bendrauja gyvai, o ir pokalbiai dažnai būna beprasmiai, ištarti žodžiai – dviprasmiški. Dėl to atsiranda nesusikalbėjimas, - teigė U.Balčiūnaitė. - Meno dienų dalyviai įrodė, kad menas gali būti viena iš priemonių to išvengti, suartėti.“ Šias ir panašias mintis gimnazistai išsakė „Plytos“ uždarymo metu.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos