baneris leidinys

misiniene
Nuotr. KOPŽI direktorė Kristina Mišinienė: „Nė viena moteris nesvajoja, kad jinai pati ar jos dukra taptų prostitute. Tačiau yra daugybė priežasčių, sąlygų ir veiksnių, dėl ko žmonės patenka į prostituciją.“

Lina POŠKEVIČIŪTĖ

Kovo 15 d. Šakių viešojoje bibliotekoje buvo surengta paskaita „Prekyba žmonėmis šalia mūsų – iššūkiai ir pagalba aukoms“. Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro (KOPŽI) direktorė Kristina Mišinienė gilinosi į prekybos žmonėmis problemą ir prevenciją, tačiau didelio šakiečių dėmesio nesulaukė.

KOPŽI direktorė K. Mišinienė supažindino su Lietuvoje labiausiai paplitusia prekybos žmonėmis forma – prostitucija. Taip pat pasakojo ir apie kitas pasireiškiančias formas – vergišką darbą, žmonių išnaudojimą nusikaltimams atlikti, fiktyvias santuokas ir kt.

„Kalbant apie prostitucijos aukas, visuomenės nuomonė dažniausiai skyla į dvi dalis, vieni klausia, kokia čia problema, juk moterims užsiimti prostitucija patinka, jos nenori į Maximą eiti dirbti kasininkėmis. Mūsų centras sako, kad prostitucija yra išnaudojimas, tai nėra profesija, tai nėra svajonė. Nė viena moteris nesvajoja, kad jinai pati ar jos dukra taptų prostitute. Tačiau yra daugybė priežasčių, sąlygų ir veiksnių, dėl ko žmonės patenka į prostituciją“, – kalbėjo K. Mišinienė.

Ji akcentavo, kad, pavyzdžiui, 2017 m. buvo nubausta 300 asmenų, kurie parsiduoda, tačiau nė vieno sekso pirkėjo. Anot lektorės, prie negailestingo visuomenės požiūrio apie moteris prostitucijoje prisideda ir žiniasklaida, kuri nušviečia, kiek jos uždirba, kaip joms šis „darbas“ patinka.

„Ar skaitėte nors vieną straipsnelį apie sutenerį, sekso pirkėją? Aš tokių straipsnelių, be mūsų centro inicijuotų, nesu skaičiusi“, – kreipėsi į klausytojus lektorė. Šiandien centro darbuotojams prieiti prie prostitucija besiverčiančių asmenų yra labai sunku, nes jie slepiasi, nenori pagalbos.

K. Mišinienė pabrėžė, kad seksualinis išnaudojimas – kita Lietuvoje paplitusi prekybos žmonėmis forma. K. Mišinienė svarstė, ar kada bus atlikti tyrimai, kiek yra iš Lietuvos išvežta į sekso vergiją moterų į kitas šalis, kiek jų ten pražuvo. Ji stebėjosi, kaip Lietuvoje taip atvirai verbuojami žmonės, minėjo, kad nėra nė vieno pradėto tyrimo prieš verbuotojus. Anot jos, seksualinės aukos dažnai į nieką nesikreipia, sunkiai pradedami ikiteisminiai tyrimai, nė viena prekybos žmonėmis auka negavo vietos liudytojų apsaugos programoje.

K. Mišininienė akcentavo, kad Marijampolės regionui taip pat aktuali nauja prekybos žmonėmis forma – priverstinis nusikaltimų darymas. Vežami ne tik suaugusieji, bet ir vaikai, kurie priverčiami užsienyje vogti.

Pasak lektorės, prekybos žmonėmis aukomis dažniausiai tampa asmenys, patiriantys skurdą, kilę iš asocialių šeimų ar kitų socialiai jautrių visuomenės grupių. KOPŽI vadovė norėtų , kad visose savivaldybėse matytųsi pokyčiai, pastangos, glaudesnis tarpinstitucinis bendradarbiavimas dėl prekybos žmonėmis atvejų.

„Vieni socialiniai darbuotojai čia neišspręs problemos, teisėsauga galės duoti atkirtį, jeigu bus aukų liudijimai. Kuo Šakių bendruomenė galėtų prisidėti, kad aukos prabiltų, nebijotų kreiptis, liudyti? Mums šiandien trūksta pajėgumų, reikia skyriaus ir Šakiuose“, – svarstė K. Mišinienė.

Paskaitoje dalyvavusi savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Ilona Šeflerienė kalbėjo, kad turėtume sukviesti pirmiausiai mokyklų socialines pedagoges, specialistus, kurie gauna atlyginimus ir turi skleisti tą žinią.

„Turime pripažinti, kad tie žmonės, kurie tikrai kviesti ir turėjo būti, nematė reikalo čia ateiti“, – apgailestavo I. Šeflerinė.

KOPŽI veiklą vykdo nuo 2001 m. Dabar organizacijoje dirba 10 socialinių darbuotojų, prekybos žmonėmis aukoms pagalbą teikia psichologai, teisiniais klausimais padeda advokatai. Per 2017m. organizacija suteikė pagalbą 383 asmenims: 193 prekybos žmonėmis aukoms, 71 prostitucijos aukai, 79  seksualinės prievartos aukoms, 9 pedofilijos aukoms, 11 asmenų, išnaudotų pornografijoje, 20 asmenų dėl kitokio išnaudojimo. Net 116 asmenų, kuriems suteikta pagalba, buvo nepilnamečiai.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti


Paskutinės naujienos

Reklama


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos