Marija S. rašo: „ Keletą metų dirbau Airijoje. Ten susipažinau su draugu, kilusiu taip pat iš Lietuvos, kuriam paskolinau nemenką pinigų sumą. Sutartį įforminome pas notarą. Kadangi skoininkas laiku pinigų neatidavė, aš juos prisiteisiau Airijos teisme. Dabar ir aš, ir skolininkas gyvename Lietuvoje. Visa priteistos skolos suma dar neišieškota. Ar gali būti Airijos treismo sprendimas vykdomas Lietuvoje ir kur man kreiptis“.

Atsakymas.  Užsienio teismų sprendimų vykdymo Lietuvoje ypatumus reguliuoja Lietuvos Respublikos Civilinio proceso kodekso atitinkami straipsniai. Šio kodekso 773 straipsnis nustato, kad  užsienio teismų ir arbitražų sprendimai Lietuvos Respublikoje vykdomi bendra tvarka, jeigu kodekse nenustatyta kitaip.

Vykdomuosius raštus pagal pripažintus ir leistus vykdyti Lietuvos Respublikoje užsienio teismų ir arbitražų sprendimus išduoda Lietuvos apeliacinis teismas ir išsiunčia išieškotojui, jeigu prašyme pripažinti sprendimą išieškotojas nurodo, kad sprendimo pripažinimas reikalingas jo vykdymui Lietuvos Respublikoje.

Prie vykdyti perduodamo vykdomojo rašto turi būti pridedama: 1) nutarties, kuria užsienio teismo ar arbitražo sprendimas pripažintas ir leista jį vykdyti Lietuvos Respublikoje, nuorašas, 2) užsienio teismo sprendimo nuorašas ir vertimas į lietuvių kalbą.
 
Lietuvos apeliacinis teismas tai pat nagrinėja visus prašymus dėl užsienio teismų ir arbitražų sprendimų įvykdymo išdėstymo ir atidėjimo.

Jeigu skolininkas išvyksta gyventi iš Lietuvos Respublikos arba jei nežinoma skolininko gyvenamoji vieta, vykdomoji byla užbaigiama, o vykdomasis raštas grąžinamas Lietuvos apeliaciniam teismui ir saugomas byloje dėl užsienio teismo ar arbitražo sprendimo pripažinimo.

Grąžindamas vykdomąjį raštą Lietuvos apeliaciniam teismui, antstolis apie tai praneša išieškotojui. Išieškotojui antstolis taip pat praneša apie Lietuvos Respublikoje pagal tą vykdomąjį raštą atliktus išieškojimus. Išieškotojas turi teisę kreiptis į Lietuvos apeliacinį teismą dėl vykdomojo rašto pakartotinio pateikimo vykdyti.

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos