Evaldas M., Gerardas A. iš Šakių rajono: „Mes domimės motociklais. Norėtume sužinoti daugiau apie keturratį motociklą, kuo jis skiriasi nuo įprasto motociklo, kuo motociklas skiriasi nuo mopedo? Koks įstatymas apibrėžia šias transporto priemones? Nuo kada leidžiama jas vairuoti?“

Atsakymas. Jūs prašote paminėtas transporto priemones apibūdinti teisine prasme, todėl atsakyme nebus išsamių techninių charakteristikų, pavadinimų, gamintojų ir pan. Šis žinias galite rasti specialiuose kataloguose parduotuvėse, prekiaujančiose motociklais.

Jūsų paminėtas transporto priemones teisine prasme apibrėžia Lietuvos Respublikos Saugaus eismo automobilių keliais įstatymas (aktuali redakcija nuo 2009.05.26).

Pagal šį įstatymą motociklas – tai  dviratė ar daugiau ratų turinti motorinė transporto priemonė (su šonine priekaba arba be jos), kurios vidaus degimo variklio cilindro (cilindrų) darbinis tūris didesnis kaip 50 cm³ ir (arba) didžiausiasis konstrukcinis greitis didesnis kaip 45 km/h. Prie motociklų taip pat priskiriamos triratės motorinės transporto priemonės, kurių masė be krovinio ne didesnė kaip 400 kg.
 
Keturratis motociklas – tai keturratė motorinė transporto priemonė, išskyrus lengvuosius keturračius motociklus, kurios didžiausiasis konstrukcinis greitis didesnis kaip 45 km/h ir (arba) variklio darbinis cilindro tūris didesnis kaip 50 cm(3), eksploatacinė masė ne didesnė kaip 400 kg, o kroviniams vežti skirtos eksploatacinė masė ne didesnė kaip 550 kg (be akumuliatorių baterijų, jeigu tai elektros varikliu varoma transporto priemonė) ir kurios didžiausioji naudingoji galia ne didesnė kaip15 kW.

Lengvasis keturratis motociklas – tai keturratė motorinė transporto priemonė, kurios eksploatacinė masė (be akumuliatorių baterijų, jeigu tai elektros varikliu varoma transporto priemonė) ne didesnė kaip 350 kg, didžiausiasis konstrukcinis greitis ne didesnis 45 km/h ir kurios variklio cilindro darbinis tūris ne didesnis kaip 50 cm(3 )(esant kibirkštinio (priverstinio) uždegimo varikliui), didžiausioji naudingoji išėjimo galia ne didesnė kaip 4 kW (esant kitokio tipo vidaus degimo varikliui), didžiausioji tolygioji nominalioji galia ne didesnė kaip 4 kW (esant elektros varikliui).

Mopedas – tai dviratė motorinė transporto priemonė, kurios didžiausiasis konstrukcinis greitis ne mažesnis kaip 25 km/h ir ne didesnis kaip 45 km/h ir kurios variklio darbinis cilindro tūris ne didesnis kaip 50 cm(3) (esant vidaus degimo varikliui), o didžiausioji tolygioji nominalioji galia ne didesnė kaip 4 kW (esant elektros varikliui), ar triratė motorinė transporto priemonė, kurios didžiausiasis konstrukcinis greitis ne mažesnis kaip 25 km/h ir ne didesnis kaip 45 km/h ir kurios variklio darbinis cilindro tūris ne didesnis kaip 50 cm(3) (esant kibirkštinio (priverstinio) uždegimo varikliui), didžiausioji naudingoji išėjimo galia ne didesnė kaip 4 kW (esant kitokio tipo vidaus degimo varikliui), o didžiausioji tolygioji nominalioji galia ne didesnė kaip 4 kW (esant elektros varikliui).

Paminėtu įstatymu (23 str.) šios transporto priemonės yra klasifikuojamos kategorijomis:  AM kategorija –  tai mopedai ir lengvieji keturračiai motociklai; A1 kategorija –  tai motociklai, kurių variklio darbinis tūris didesnis kaip 50 cm(3), bet ne didesnis kaip 125 cm(3) ir jų galia neviršija 11 kW;  A kategorija – tai motociklai su šonine priekaba arba be jos; B1 kategorija – triračiai ar keturračiai motociklai.

Minimalus amžius, nuo kurio leidžiama įgyti teisę vairuoti motociklus bei mopedus ir galima išduoti vairuotojo pažymėjimus, turi būti toks:1) AM kategorija – 15 metų; 2) A1 kategorija – 16 metų; 3) A kategorija – 18 metų (teisė vairuoti motociklus, kurių galia didesnė kaip 25 kW arba galios ir svorio santykis didesnis kaip 0,16 kW/kg, bei motociklus su šonine priekaba, kurių galios ir svorio santykis viršija 0,16 kW/kg, suteikiama tik turint ne trumpesnį kaip dvejų metų motociklų su žemesnėmis charakteristikomis vairavimo patirtį) arba 21 metai; 4) B1 kategorija – 16 metų.

Prenumeruok E-laikraštį!


BlueYellow-baneris

Reklama

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

200x100 banAUDRA

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2022 Visos teisės saugomos