Janina M. iš Šakių: „Prieš kurį laiką mirė mano artimas giminaitis, kuris testamentu paliko turto. Dėl palikimo kreipiausi į notarą, tačiau ten man pasakė, kad už paveldimą turtą turėsiu sumokėti mokesčius valstybei. Ar iš tikrųjų paveldimas turtas yra apmokestinamas, jei taip - tai kokio dydžio mokesčiai?“

Atsakymas. Iš tikrųjų, paveldimas turtas yra apmokestinamas, mokesčio dydis priklauso nuo paveldimo turto apmokestinamosios vertės, kuri  nustatoma pagal to turto vidutinę rinkos kainą, nominalią vertę arba vertę, kurią nustato turto vertintojas.

Žinotina, kad paveldimo turto turto vertė yra apskaičiuojama skirtingai, priklausomai nuo kas yra paveldima. Pavydžiui: a)  paveldint antikvarinius meno kūrinius, meno kūrinius, kilnojamąsias kultūros vertybes, šio  turto apmokestinamąją vertę apskaičiuoja ir tai patvirtinančią pažymą išduoda Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos; b) paveldint tauriuosius metalus, brangakmenius, tauriųjų metalų ir brangakmenių gaminius – Lietuvos prabavimo rūmai; c) paveldint antikvarinius tauriųjų metalų ir antikvarinius brangakmenių gaminius – Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos kartu su Lietuvos prabavimo rūmais; d) paveldintį bet kokį kitokį turtą – mokesčių inspekcija.
 
Apskaičiuojant nurodyto paveldimo turto apmokestinamąją vertę aukščiau nurodytais a, b, c atvejais, šio turto vertė mažinama 30 procentų. Ši nuostata taip pat taikoma apskaičiuojant ir  užsienyje paveldimo turto apmokestinamąją vertę. Pažyma apie paveldimo turto apmokestinamąją vertę turi būti išduota ne vėliau kai per 20 darbo dienų nuo asmens prašymo pateikimo. Išduota pažyma galioja 90 kalendorinių dienų.

Mokesčių inspekcija paveldimo turto apmokestinamąją vertę apskaičiuoja remdamasi: a) Registrų centro nustatytomis nekilnojamojo turto vidutinėmis rinkos kainomis, b) Vilniaus vertybinių popierių biržos teritorinei valstybinei mokesčių inspekcijai teikiama informacija; c) turtą paveldinčio asmens pateiktomis pažymomis apie šio turto vertę; d) kitais turto vertinimą atlikusių asmenų išduotais dokumentais, įrodančiais paveldimo turto vertę.

Gyventojo paveldimo turto apmokestinamosios vertės pažyma turi būti išduota ne vėliau kaip per 10 darbo dienų nuo dokumentų pateikimo mokesčių inspekcijai dienos . Išduota pažyma galioja 90 kalendorinių dienų.

Pats paveldimo turto mokestis apskaičiuojamas taikant šiuos tarifus: 1) jeigu paveldimo turto apmokestinamoji vertė yra ne didesnė kaip 0,5 mln. litų – 5 procentai; 2) jeigu paveldimo turto apmokestinamoji vertė viršija 0,5 mln. litų – 10 procentų. Minėtu mokesčiu neapmokestinama: 1) vienam sutuoktiniui mirus kito sutuoktinio paveldimas turtas; 2) vaikų (įvaikių), tėvų (įtėvių), globėjų (rūpintojų), globotinių (rūpintinių), senelių, vaikaičių, brolių, seserų paveldimas turtas; 3) paveldimo turto apmokestinamoji vertė, neviršijanti 10 tūkst. litų. Pastaroji nuostata aktuali paveldimo turto mokesčio mokėtojams. Ji reiškia, kad apmokestinant jų paveldimą turtą šio turto apmokestinamoji vertė būtų sumažinta nurodyta suma. Žinotina, kad savivaldybės taryba savo biudžeto lėšų sąskaita turi teisę gyventojams sumažinti paveldimo turto mokestį arba visai nuo jo atleisti.

Paveldimo turto mokestį pagal pateiktą iš teritorinės valstybinės mokesčių inspekcijos pažymą apie asmens paveldimo turto apmokestinamąją vertę apskaičiuoja notarai. Tuo atveju, kai mirusiojo asmens turtą paveldi asmenų grupė, paveldimo turto mokestis skaičiuojamas kiekvienam paveldėtojui pagal jam tenkančio turto vertės apmokestinamąją dalį.

Paveldimo turto mokestis yra sumokamas į nurodytą savivaldybės biudžetą prieš paveldėjimo teisės liudijimo išdavimą, išskyrus atvejus, kai gyventojas nuo šio mokesčio yra atleistas arba jam yra atidėtas šio mokesčio sumokėjimo terminas.

 

Prenumeruok E-laikraštį!


BlueYellow-baneris

Reklama

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

200x100 banAUDRA

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2022 Visos teisės saugomos