Algirdas M., Agnė S. iš Šakių klausia: „Dirbome privačioje bendrovėje. Pastaruoju metu ėmė vėluoti atlyginimai, vėliau visai nustojo mokėti. Neseniai direktorius, motyvuodams suprastėjusia ekonomine padėtimi, paskelbė kad bus mažinamas darbuotojų skaičius, pasiūlė mums išeiti iš darbo savo noru. Mes parašėme tokius pareiškimus, tačiau vėliau sužinojome, kad išėję iš darbo savo noru, negausime jokių išeitinių pašalpų. Ar galime savo pareiškimus atšaukti? Kokios išeitinės išmoko priklauso darbuotojams, išeinantiems iš darbo ne dėl savo kaltės?“
Atsakymas. Darbo kodekso 127 straipsnis numato, kad darbuotojas turi teisę bet kada nutraukti neterminuotą, taip pat ir terminuotą darbo sutartį, tačiau apie tai raštu įspėjęs darbdavį ne vėliau kaip prieš keturiolika dienų. Įspėjimo terminui pasibaigus, darbuotojas turi teisę nutraukti darbą, o darbdavys privalo įforminti darbo sutarties nutraukimą ir atsiskaityti su darbuotoju.
Darbuotojas turi teisę atšaukti prašymą nutraukti darbo sutartį ne vėliau kaip per tris dienas nuo prašymo padavimo dienos. Po to jis gali atšaukti prašymą tik darbdavio sutikimu.
Jeigu Jūs manote, kad padavėte pareiškimus dėl išėjimo iš darbo  neva savo noru dėl suklydimo, ar dėl darbdavio spaudimo, galie paduoti prašymus dėl tokio atleidimo anuliavimo, darbdaviui nesutikus tai padaryti, kilusį ginčą gali išspręsti  teismas, kuris ištyręs visas aplinkybes priims atitinkamą sprendimą.
Apskritai, Jums reikėjo pasinaudoti Darbo kodekso 128 straipsniu, kuris numato, kad darbuotojas turi teisę nutraukti neterminuotą darbo sutartį, taip pat terminuotą darbo sutartį, sudarytą ilgesniam kaip šešių mėnesių laikui, jeigu prastova ne dėl darbuotojo kaltės tęsiasi ilgiau kaip trisdešimt dienų iš eilės arba jeigu ji sudaro daugiau kaip šešiasdešimt dienų per paskutinius dvylika mėnesių, taip pat jeigu jam daugiau kaip du mėnesius iš eilės nemokamas visas jam priklausantis darbo užmokestis (mėnesinė alga).
Pagal Darbo kodekso 129 straipsnį, išeitinės išmokos išmokamos dėl svarbių (t.t. ir dėl ekonominių) priežasčių atleistiems darbuotojams. Išeitinė išmokos dydis priklauso nuo darbuotojo nepertraukiamojo stažo toje darbovietėje: 1) iki dvylikos mėnesių  vieno mėnesio vidutinio darbo užmokesčio dydžio; 2) nuo dvylikos iki trisdešimt šešių mėnesių  dviejų mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio; 3) nuo trisdešimt šešių iki šešiasdešimties mėnesių  trijų mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio; 4) nuo šešiasdešimties iki šimto dvidešimties mėnesių  keturių mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio; 5) nuo šimto dvidešimties iki dviejų šimtų keturiasdešimties mėnesių – penkių mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio; 6) daugiau kaip dviejų šimtų keturiasdešimties mėnesių  šešių mėnesių vidutinio darbo užmokesčio dydžio.
Nutraukus darbo sutartį šalių susitarimu, suėjus terminuotos darbo sutarties terminui, o taip pat savo noru, išeitinės išmokos nemokamos.

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos