Žilvinas D. iš Šakių: „Man  dvidešimt treji metai, draugavau su dvejais metais už mane jaunesne mergina R. iš Kauno. Po pusės metų pažinties sutarėme susituokti ir abu padavėme prašymą civilinės metrikacijos įstaigai. Tą proga aš jai padovanojau brangų senovinį žiedą, kurį man atidavė senelė. Kai atėjo vestuvių diena,  R. paprasčiausiai neatvažiavo, tik paskambino mobiliuoju telefonu ir pasakė, kad aš jai jau nebepatinku ir jokių vestuvių nebus. Paprašiau sugrąžinti žiedą, tačiau ji atsakė, kad dovanų niekas neatsiima ir grąžinti žiedą kategoriškai atsisakė. Patarkite ką man daryti.“
Atsakymas. Labai gaila, kad Jūsų draugystė taip negražiai nutrūko, na, bet kaip sakoma liaudyje „Prievarta mielas nebūsi“. Panašiai sako ir Lietuvos Respublikos Civilinio kodekso 3.8. straipsnis, kad susitarimas tuoktis neįpareigoja ir negali būti įgyvendintas prievarta, nors Jūsų abiejų pareiškimas civilinės metrikacijos įstaigai ir yra laikomas viešu susitarimu tuoktis. Dar daugiau, įstatymas pabrėžia, kad santuoka sudaroma tik laisva valia ir bet koks grasinimas, prievarta, apgaulė gali būti pagrindu santuoką pripažinti negaliojančia. Taigi, priversti Jūsų draugę ištekėti nėra jokio pagrindo.

Kas kita yra dėl padovanoto žiedo. Įstatymas nustato, kad jeigu santuoka nesudaroma, abu viešo susitarimo tuoktis asmenys turi teisę reikalauti vienas iš kito grąžinti viską, ką vienas yra gavęs iš kito kaip dovaną  būsimoje santuokoje. Ši taisyklė negalioja, jei  dovanos vertė neviršija vieno tūkstančio litų ir jei asmuo, gavęs vestuvinę dovaną mirė iki santuokos įregistravimo (gyvenime visko pasitaiko). Ieškinys dėl dovanos grąžinimo gali būti pareikštas per vienerių metų ieškinio senaties terminą, kuris skaičiuojamas nuo atsisakymo sudaryti santuoką dienos.

Taigi, jei Jūsų draugė R. yra nemirusi, jeigu nuo jūsų sužadėtuvių iširimo nepraėjo daugiau nei vieneri metai ir jeigu Jūsų dovanoto žiedo vertė yra didesnė nei vienas tūkstantis litų, galite kreiptis į teismą su reikalavimu įpareigoti R.  sugrąžinti dovaną atgal. Taip pat, Jūs galite pareikalauti atlyginti su atsisakymu sudaryti santuoką susijusius nuostolius, jeigu tokie buvo. Tokie nuostoliai – tai visos su būsima santuoka susijusios turėtos faktinės  išlaidos (maistas, rūbai, muzikantai, transportas ir pan.)

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos