Klausimas Atsakymas
Gertrūda

Abu su vyru norime padovanoti savo pinigines lėšas ką tik gimusiai dukrai. Ar galėsiu paskui operuoti šiomis jau padovanotomis piniginėmis lėšomis, t.y. sudarinėti vertybinių popierių pirkimo-pardavimo sandorius dukros vardu? Jei taip, tai kiek metų turi sukakti dukrai, kai ji galės savarankiškai disponuoti piniginėmis lėšomis? Dėkoju Jums iš anksto.
2010-04-28 15:54

Gerbiama Gertrūda, pagal Civilinio kodekso (CK) 2.5. straipsnį civilinis veiksnumas atsiranda visiškai, kai asmuo sulaukia pilnametystės, t. y. kai jam sueina aštuoniolika metų. Tačiau CK 2.7. straipsnis nustato, kad nepilnamečiai iki keturiolikos metų turi teisę savarankiškai sudaryti smulkius buitinius sandorius, sandorius, susijusius su asmeninės naudos gavimu neatlygintinai, taip pat sandorius, susijusius su savo uždirbtų lėšų, atstovų pagal įstatymą ar kitų asmenų suteiktų lėšų panaudojimu, jeigu šiems sandoriams nėra nustatyta notarinė ar kita speciali forma. Visais kitais atvejais už nepilnamečius iki keturiolikos metų sandorius jų vardu sudaro tėvai arba globėjai, kurie privalo  veikti išimtinai dėl nepilnamečio interesų. CK 2.8 straipsnis nustato nepilnamečių nuo keturiolikos iki aštuoniolikos metų  tokį civilinį veiksnumą:  1. jie gali  sandorius sudarinėti, turėdami tėvų arba rūpintojų sutikimą. Sutikimo forma turi atitikti sudaromo sandorio formą. Sandoriai, sudaryti be atstovų pagal įstatymą sutikimo, galioja, jeigu tokį sutikimą atstovas pagal įstatymą duoda po sandorio sudarymo.2. jie  turi teisę savarankiškai disponuoti savo pajamomis bei turtu, įgytu už šias pajamas, įgyvendinti autorių teises į savo kūrinius, išradimus, pramoninį dizainą, taip pat sudaryti smulkius buitinius sandorius. Žinotina, kad esant pakankamam pagrindui, teismas gali vaikų globos (rūpybos) institucijos ar kitų suinteresuotų asmenų pareiškimu apriboti ar atimti iš nepilnamečio nuo keturiolikos iki aštuoniolikos metų teisę savarankiškai disponuoti savo pajamomis bei turtu.

Ediya

Laba diena,su vyru skiriames bendru sutarimu,butas yra musu abieju vardu,po santuokos nutraukimo sutareme,kad butas lieka mano asmenine nuosavybe,o jo buto dalis bus uzskaityta kaip islaikymas nepilnameciui sunui iki 14 metu.po to jis likusia suma islaikymui mokes periodiskai kas men i saskaita iki pilnametystes.Ar tokiu atveju sunus igyja teise i buto dali? vyras pasirase,kad sutinka,taciau auginu dar du vaikus nepilnamecius is pirmos santuokos ir bijau kad nenukentetu ju interesai ateityje. Aciu uz atsakyma.
2010-04-27 9:51

Gerbiama Ediya, patarčiau skyrybų sutartį įforminti pas notarą.  Šios sutarties sudarymo metu kartu su vyru apsvarstykite visus Jus dominančius klausimus ir atitinkamai suformuluokite sutartyje. Atitinkamą pagalbą Jums suteiks notaras. Linkiu konstruktyvaus susitarimo.

Inga B

Esu isvykusi i uzsieni jau virs 3 metu.Dirbu legaliai, kol darbo yra ir kol kas dar neplanuoju grizimo namo. Norejau paklausti, ka reikia daryti del privalomojo sveikatos draudimo, ar man jau reikia deklaruoti gyvenamaja vieta uzsienyje, kuri daznai keiciasi, o jei siais metais studijuosiu, kaip tada? Ir dar,esu girdjusi, jog issiregistravusi is gyvenamosios vietos, deklaravusi kad isvykusi, gali kazkas pasikeisti nekilnojamojo turto atzvilgiu, kurio turiu paveldejusi is seneliu. kaip del mokesciu, ar man apsimoka deklaruoti gyvenamaja vieta uzsienyje, ar dar palaukti? ar man uz kazka reikes moketi tam privalomajam sveikatos draudimui? Labai noreciau sulaukti jusu atsakymo ir musviesti situacija moeksciu ir teises srityje.
2010-04-27 9:44

Gerbiama Inga, Jūsų gyvenamąją vietą deklaruoti reikia dėl įvairių priežasčių, tarp jų ir dėl privalomojo sveikatos draudimo. Šiuo metu Vyriausybėje yra svarstomos LR. sveikatos draudimo įstatymo pataisos, po to seks šio įstatymo svarstymas Seime. Kai tik šio įstatymo pataisos bus priimtos, pasirašytos šalies Prezidentės ir paskelbtos "Valstybės žiniose", galėsime konsultuoti tiksliau.

Daiva

Laba diena. Pirkau butą iš varžytinių, jau įsiregistravau nuosavybę ,ir beliko tik teisiškai įsikelti į tą butą. Pasiskambinau buvusiam savininkui ir paklausiau, kada jis atlaisvins butą, ir galės man priduoti. Jis pasakė, kad turi išsiimti iš to buto langą ir lauko duris, nes neva čia statė jo brolis už savo pinigus.Ar jis turi tokią teisę, kai jau yra mano nuosavybė, kokių veiksmų, kurie gali užkirsti jo tokius sumanymus, galėčiau imtis? Ačiū.
2010-04-26 16:52

Gerbiama Daiva, tai ką Jūs nusipirkote per varžytines yra Jūsų nuosavybė, o kaip žinia- nuosavybę gina visi įstatymai ir Konstitucija. Niekas neturi teisės be Jūsų žinios ir sutikimo  nors ką paimti iš buto. Su nuosavybės dokumentais kreipkitės į vietos policiją dėl turto apsaugos, o taip dėl kliudymo įsikelti į nusipirktą butą. Buvęs buto savininkas savo santykius su savo broliu tegul aiškinasi pats, Jūsų tai neturėtų dominti. Jeigu taip atsitiktų, kad Jūsų buto buvęs savininkas ryžtųsi išiminėti langus ar duris, patartume  kreiptis į bet kurį antstolį,  kad jis suteiktų - faktinių aplinkybių patvirtinimo paslaugą. Faktinių aplinkybių konstatavimas, dar vadinamas „teisine fotografija“ - labai plačiai pritaikoma antstolių paslauga. Kaip rodo praktika, į antstolius dažniausiai kreipiamasi dėl faktinių aplinkybių konstatavimo vandentiekio ir kanalizacijos avarijos, krovinių trūkumo ar sugadinimo, autoavarijų, statybos broko užfiksavimo ir pan. atvejais. Su antstolio pagalba užfiksavus Jūsų buto sugadinimo faktą, žalos išieškojimo byla būtų nesudėtinga.

Asta

Sveiki. Su vyru esam issiskyre 3m,bet vistiek gyvenam kartu. po skyrybu, pradejom statyti nama. sklypa namui dovanojo vyro tevai asmeniskai sunui, santuoka jau buvo nutraukta. noriu paklausti, ar mirus mano vyrui, arba jei jis susirastu kita, ar man priklausytu puse namo? namo statybai pinigus duodu ir as. Aciu.
2010-04-19 9:56

Gerbiama Asta, jei Jūs ir po skyrybų gyvenate kartu bei vedate bendrą ūkį, patarčiau savo santykius įforminti partnerystės sutartimi, kurią reikėtų pasirašyti pas notarą. Tokiu būdu Jūs apsidraustumėte nuo tų nemalonių pasekmių, dėl kurių savo klausime nuogąstaujate. Yra ir kitas variantas: tuos pinigus, kuriuos duodate  namo statybai, įforminkite paskolos sutartimis. O geriausiai būtų, jei Jūs susitaikytumėte ir sudarytumėte santuoką iš naujo, bet tam reikalingas Jūsų abiejų bendras sprendimas. Linkiu sėkmės.

Sigita

Mirė tėtė ir paliko testamentą. Pagal testamentą visas turtas paliekamas dukroms (indėliai nebuvo išvardinti). Tėtė buvo vedęs antrą kartą. Notarė pasakė, kad turtas dalinamas dukroms, o našlei priklauso pusė santuokoje įsigyto jų turto. Jie įsigijo automobilį ir turi kelias sąskaitas banke, kurias valdė bendrai. Tėtė turi kitų sąskaitų banke, kurias valdė tik asmeniškai. Klausimai: 1. Kaip bus atsižvelgiama į indėlius banke? Ar dalinami tik bendrai valdyti indėliai, ar visi esantys banke? 2. Automobilis tėtės vardu. Buvo neapdraustas. Ar našlė gali apsidrausti ir naudotis automobiliu, kol nesuėjo notaro sprendimas? Nėra patvirtinto savininko? Jis butų paveldėtas: pusė našlė, kita pusė - dukrų? Iš anksto dėkoju už atsakymą.
2010-04-13 10:51

Gerbiama Sigita, neakivaizdinės konsultacijos būdu mes niekada nesprendžiama konkrečių turto padalijimo, palikimo paveldėjimo klausimų, tik paaiškiname bendruosius teisės principus ir patariame kur ir kada kreiptis. Iš Jūsų klausimo turinio supratome, kad Jūs jau pradėjote palikimo priėmimo pagal testamentą procesą pas notarą. Notaro paaiškinimai yra iš esmės teisingi. Patariame pasikliauti notaro kompetencija ir pasitikėti jo priimtais sprendimais. Žinoma, niekas Jums neatima teisės iškilusius nesutarimus išspręsti teisme. Kreipimosi į teismą tvarką Jums  paaiškins notaras. Linkiu Jums visiems susitarti, nes taip yra greičiau ir pigiau.

Greta

Sveiki, pries 3 metus isvaziavau i Anglija studijuoti ir nezadu gristi nes kuriuosi savo gyvenima cia. Lietuvoje turiu buta, kurio viena dalis priklauso man kita - sesei. Ji man jokios nuomos nemako ir gyvena ten su savo sugyventiniu as net raktu neturiu ar jokiu dokumentu rodanciu kad man priklauso puse bute. Visdelto prisimenu pas kuri notara ejome kai butas buvo uzrasytas man ir mano sesei. Ar yra kokia galimybe buta parduoti? Mano sesuo su manim nesneka ir nenori buto dalintis nes as nebegyvenu Lietuvoje. Visdelto as manau kad tai yra labai nesazininga nes man pinigai tikrai praverstu moketi uz tolimesnes studijas. Prasau gal galite patarti ka geriausia daryti tokioje situacijoje?
2010-04-09 11:00

Gerbiama Greta, iš Jūsų klausime pateiktos informacijos panašu į tai, kad Jūs su savo seserimi šį butą paveldėjote (o gal gavote dovanų?) Bet kuriuo atveju, Jums reikia atvažiuoti į Lietuvą ir kreiptis pas tą patį notarą, kur buvo atliekami formalumai. Notaro archyve turėtų būti visa Jūsų buto paveldėjimo (gal dovanojimo) byla. Turėtumėte pagal notaro išduotus dokumentu įregistruoti savąją buto dalį Nekilnojamojo turto registre (notaras paaiškins kaip tai padaryti), po to galite elgtis su savąja dalimi kaip norite savo nuožiūra (parduoti, padovanoti ir pan.)Tai, kad Jūs dabar negyvenate Lietuvoje, nepanaikino Jūsų nuosavybės teisės į buto dalį. Tačiau iš pradžių pabandykite su savo seserimi susitarti, gal ji be jokių formalumų sumokėtų atitinkamą kompensaciją geruoju, bet šitą susitarimą taip pat patarčiau įforminti pas notarą pagal buto buvimo vietą.

Milita

Laba diena, turiu labai aktualų klausimą. Esu 50 metų moteris. Man nustatytas 50 proc. darbingumo lygis. Šiuo metu dalyvauju profesinės reabilitacijos apskaitininko mokymo kursuose. Mane domina tai, ar bus panaikintas ar sumažintas nedarbingumo lygis, kai baigsiu kursus. Beje esu psichikos ligonis. Dėkoju už atsakymą.
2010-04-08 11:40

Gerbiama Milita, atsakyti į Jūsų klausimą sudėtinga, nes neįgalumo ir darbingumo lygį, remdamasi patvirtintais kriterijais, nustato Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba (NDNT) , kurioje dirba medikai. Šiaip, pagal elementarią logiką, kursų pabaigimas vargu ar pagerins Jūsų sveikatą, tačiau suteiks didesnes galimybes gauti darbą, dirbti ir užsidirbti. Jeigu atsitiktų taip, kad NDNT sumažintų Jūsų neįgalumo lygį, dėl visa ko paaiškinu NDNT sprendimų apskundimo tvarką: per 30 dienų nuo raštiško NDNT priimto sprendimo gavimo dienos galite jį  apskųsti   Ginčų komisijai prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, adresas: Gedimino pr., 60, LT-01110, Vilnius. Ginčų komisijos sprendimą dar galite per 20 dienų nuo jo gavimo dienos  apskųsti Vilniaus apygardos administraciniam teismui , kurio adresas - Žygimantų g., 2, LT-01102, Vilnius. Perspėju, kad iš karto kreiptis į administracinį teismą negalima, nes Ginčų komisija yra privaloma NDNT sprendimų ikiteisminio nagrinėjimo institucija. Linkiu sėkmingai baigti kursus ir įsidarbinti.

Asta

Laba diena. Gyvenu siuo metu Amerikoje.Su vyru esame issiskyre. Turtas neisdalintas. Buves vyras gyvena musu kartu isigytame bute su kita moterimi. Isgirdau kalbas, kad esu isregistruota is savo buto. Ar imanoma tai padaryti be manes? Gyvenu Amerikoje 5 metai, ruosiuosi siemet gryzti, bet nezinau ar dar turiu tokia galimybe sugryzti i savo buvusius namus. Aciu labai uz atsakyma.
2010-04-07 16:47

Gerbiama Asta, šiuo metu prirašymas bute neturi tos reikšmės, kurią turėjo anksčiau. Prirašymas bute ar išrašymas iš jo,  neturi jokios reikšmės nuosavybės teisei. Patarčiau atvykti į Lietuvą ir pasidalinti su buvusiu vyru turtą, nepavykus susitarti geruoju, įforminti atitinkamą ieškinį teisme. Geranoriško turto pasidalinimo sutartį įforminkite pas notarą pagal turto buvimo vietą ir  tokiu būdu apsidrauskite nuo galimų ginčų ateityje, jei grįžtumėte gyventi į Jums priklausančią buto dalį.

Vaida

Laba diena, norėčiau paklausti dėl materialinės atsakomybės taikymo tais atvejais, kai su darbuotoju nėra sudaroma materialinės atsakomybės sutartis. Ar tokiu atveju darbdavys gali išskaičiuoti padarytą žalą (iki 1mėn. darbo užmokesčio dydžio), nesikreipdamas į teismą. Pvz., darbuotojui jo sutikimu priskiriamas automobilis, darbuotojas parkuodamasis sugadina transporto priemonę, ir, nors yra kasko draudimas, draudimo įmonė nepadengia frančizės sumos. Ar darbdavys gali šią sumą išskaičiuoti iš darbo užmokesčio? jei žalos dydis yra didesnis negu 3mėn. darbuotojo užmokestis, tokiu atveju jau būtina materialinės atsakomybės sutartis ar tokiu atveju žalos atlyginimas galimas tik teismui priteisus? Labai ačiū už išaiškinimą.
2010-04-07 16:39

Gerbiama Vaida, darbuotojas privalo atlyginti visą materialinę žalą, atsiradusią dėl išlaidų, susidariusių dėl sugadintų daiktų, bet ne daugiau kaip jo trijų vidutinių mėnesinių darbo užmokesčių dydžio. Pagal Darbo kodekso 255 straipsnį darbuotojas privalo atlyginti visą žalą, jei: 1) žala padaryta tyčia; 2) žala padaryta jo nusikalstama veika; 3) žala padaryta darbuotojo, su kuriuo sudaryta visiškos materialinės atsakomybės sutartis; 4) žala padaryta prarandant įrankius, drabužius, apsaugos priemones, perduotas darbuotojui naudotis darbe, taip pat prarandant medžiagas, pusgaminius ar gaminius gamybos procese; 5) žala padaryta kitokiu būdu ar kitokiam turtui, kai už ją visiška materialinė atsakomybė nustatyta specialiuose įstatymuose; 6) žala padaryta neblaivaus arba apsvaigusio nuo narkotinių ar toksinių medžiagų darbuotojo; 7) tai nustatyta kolektyvinėje sutartyje. Jūsų konkrečiu atveju darbdavys gali pasiūlyti darbuotojui žalą atlyginti geruoju. Darbuotojui sutikus - taip ir padaroma, darbuotojui nesutikus- žala gali būti išieškoma tik teismo sprendimu.

Ingrida

Del sutuoktines kaltes (moters) vyksta skyrybos, teismas irode, kad jos kalte yra,nes ji gyvena su kitu vyru ir susilauke santuokos metu nuo kito vyro.Su  kuriuo skiriasi ji praso vaiko islaikymui 400Lt,bet tas vyras yra bedarbis, jau gerus metus neranda darbo. Ji taikiai nenori susitarti, ta zmogu ji laiko durneliu, net kartais neleidzia vaiko lankyti. Kiek jam teismas gali priteisti moketi alementus? Ar teisybe vyrauja? Ar gali anstoliai (vyras antra karta vedes) is jo zmonos atskaiciuoti tuos alemantus, nes ji dirbanti?
2010-04-06 9:42

Gerbiama Ingrida, Jūsų klausime yra tam tikras prieštaravimas: iš pradžių Jūs nurodote, kad vyksta skyrybos, pabaigoje situacijos aprašymo jau nurodote, kad vyras yra antrą kartą vedęs. Kol pirmoji santuoka nenutraukta, kita santuoka negalima, nes dvipatystė Lietuvos įstatymuose nenumatyta. Sprendžiant alimentų klausimą reikėtų pirmiausia išsiaiškinti vaiko tėvystės klausimus. Kaip įrasta, motinos prašymu alimentai priteisiami iš tėvo, o ne iš jo naujos žmonos. Konkretų alimentų dydį, įvertinęs visas aplinkybes, nustato teismas.

Marius

Prašau, parašykite, ar Antstolis gali areštuoti nepilnamečio vaiko sąskaitą banke, į šią sąskaitą pervedama pašalpa, skirta būtent tik vaikui, kai areštuotos mano, tėvo, sąskaitos banke (Šiuo metu paduotas Skundas dėl šio arešto Teismui)?
2010-04-06 9:13

Gerbiamas Mariau, skolininkas už savo prievoles atsako tik savo turtu ir pajamomis, todėl manyčiau, kad Jūs (jeigu nėra kitų mums nežinomų aplinkybių) bylą prieš antstolius turėtumėte laimėti. Linkiu sėkmės siekiant teisingumo.

Vytas

Man 14 metų. Labai mėgstu važinėtis motoroleriu, kurio galia iki 50 cm(3). Neturiu jokių vairavimo teisių, motoroleris su numeriais, draustas, tvarkingas, važinėju su šalmu. Jeigu sustabdytų "dėdės" policininkai, kokią piniginę baudą man skirtų?
2010-04-01 11:41

Mielas Vytai, vairuoti motorolerį galėsite tik kai turėsite 16 metų. Bauda tokia pat, kaip už vairavimą neturint vairuotojo pažymėjimo. Siūlau pakentėti, paaugti ir tik tada saugiai išvažiuoti į kelią.


Prenumeruok E-laikraštį!

Konferencijos archyvas


BlueYellow-baneris

Reklama

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

200x100 banAUDRA

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2022 Visos teisės saugomos