baneris leidinys

kiaulesVioleta SEREDŽIUVIENĖ
 
Ignalinos rajone, „Idavang”  bendrovei priklausančiame Rupinskų kiaulių komplekse nustatytas Afrikinis kiaulių maras. Ekstremalios situacijos kontrolę  komplekse perėmė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai. Įmonė kiaulių bandą, kurią sudaro daugiau nei 19 tūkstančių kiaulių, buvo apdraudusi.
 
Nuotr. „Idavang“ bendrovei teko sunaikinti daugiau nei 19 tūkst. kiaulių, laikytų Rupinskų padalinyje.
 
Liepos 23 dienos vakare komplekse pastebėjus didesnį kiaulių kritimą ir turint įtarimų dėl Afrikinio kiaulių maro, įmonės vadovas kreipėsi į atsakingus VMVT pareigūnus, informuodamas apie galimą užkratą komplekse. Liepos 24 dienos ryte buvo gauti kraujo tyrimų rezultatai, kurie patvirtino užkrato buvimą, - iš 40 mėginių 36 buvo infekuoti. „Bendrovė bendradarbiauja su veterinarijos tarnyba bei teikia pareigūnams visą prašomą informaciją. Papildomai „Idavang” atlieka ir savarankišką vidinį tyrimą, nes vienas svarbiausių prioritetų šiuo metu – išsiaiškinti, kaip užkratas pateko į kompleksą. Tik žinodami priežastis, galėsime išvengti tokių nelaimių ateityje”, - sakė „Idavang” generalinis direktorius Saulius Leonavičius. „Idavang” vadovo teigimu, šiuo metu pagrindinis bendrovės dėmesys yra sukoncentruotas į Rupinskuose dirbančius žmones ir komplekse esančias kiaules. Tyrimą pradėjo ir Generalinė prokuratūra, kadangi neatmetama ir tyčinio užkrato paskleidimo fermose versija. „Idavang” Lietuvoje iš viso valdo 11 kiaulininkystės kompleksų. Šakių rajone esančiame Lekėčių kiaulininkystės komplekse, kuriame laikoma daugiau nei 31 tūkst. kiaulių, kaip ir anksčiau, taip ir dabar taikomos pačios griežčiausios biosaugos priemonės ir kol kas jokio pavojaus dėl galimo užkrato paplitimo nėra.

Laikėsi pačių griežčiausių saugos priemonių

Rupinskų kompleksas išsidėstęs tarp dviejų Afrikinio kiaulių maro ligos židinių, kurių vienas – Latvijoje, pasienyje su Lietuva, kitas – pietrytinėje šalies dalyje. Žinant tokią komplekso padėtį, „Idavang” fermose buvo taikomos aukščiausios įmanomos biosaugos priemonės. Jos yra tikrai griežtos. Darbuotojai bei įmonės svečiai, paskutines 48 valandas lankęsi kituose kiaulių ūkiuose ar buvę šalia laukinių šernų ar kiaulių, nėra įleidžiami į įmonės kompleksus. Darbuotojai negali laikyti kiaulių namų ūkiuose. Prieš patenkant į fermos ūkinius pastatus, būtina nusiprausti tam skirtose patalpose ir persirengti specialiais rūbais, dezinfekuoti rankas. Kad būtų išvengta sąlyčio su aplinka, iš administracinio į ūkinį pastatą galima patekti tik specialiu koridoriumi. Kraunant kiaules transportavimui yra naudojamos trijų dalių rampos. Tokiu atveju nėra jokio sąlyčio tarp išorėje esančių vairuotojų ir fermos vidaus darbuotojų. Į ūkius uždrausta įsinešti bet kokį maistą. Darbuotojai maitinami bendrovės tiekiamu maistu. Deja, nepaisant pačių griežčiausių apsaugos priemonių, Afrikinis kiaulių maras pirmiausia smogė šiai vienai stambiausių kiaulininkystės įmonių. „Keista tai, kad ši ferma buvo pavyzdinė, kaip reikia laikytis biosaugos priemonių. Į čia vežėme ES ir Rusijos inspektorius“, – sakė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Jonas Milius. Ši liga žmonėms nepavojinga, o Lietuvoje parduodamą kiaulieną galima vartoti.

 Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos veterinarijos inspektoriai nustatė 3 km užkrato ir 10 km stebėsenos zonas. Šioje teritorijoje 3 km spinduliu yra 19 ūkių, kuriuose yra laikomos 62 kiaulės, 10 km spinduliu - 57 kiaulių laikymo vietos, kuriose auginama 150 kiaulių. Laikymo vietose atlikti patikrinimai, paimti kiaulių kraujo mėginiai serologiniams ir virusologiniams tyrimams dėl AKM.

Visos kiaulės sunaikintos

Visos Rupinskų padalinyje laikomos daugiau nei 19 tūkstančių kiaulių buvo naikinamos naudojant dujas ir užkasamos suderintoje vietoje komplekso teritorijoje. Pašarai ir mėšlas taip pat buvo nukenksminti ir sunaikinti, laikymo vietos išvalytos ir išdezinfekuotos. Liepos 28 dieną visos „Idavang“ komplekse augintos kiaulės jau buvo sunaikintos.

Iš užkrėstos zonos uždrausta išvežti kiaules, kiaulieną ir produktus, kurių sudėtyje yra kiaulienos. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba nustatė du kontaktinius ūkius, į kuriuos liepos 10 ir 17 dienomis iš UAB „Idavang“ Rupinskų padalinio buvo išvežti paršeliai. Šiuose ūkiuose laikomų kiaulių mėginiai buvo ištirti, užkrato nenustatyta. Artimiausiu metu bus nuspręsta, ar dėl Afrikinio kaulių maro protrūkio Lietuvoje bus skelbiama valstybinio lygio ekstremali situacija.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos