baneris leidinys

sulciu spaudyklaVilija BALAŠEVIČIŪTĖ
 
Rugsėjo 1 dieną Šakiuose duris atvers nauja sulčių spaudykla. Sultys bus pasterizuojamos ir išpilstomos į pakuotes su integruotu kraneliu. Tai – pirma tokias paslaugas teikianti spaudykla mieste.
 
Nuotr. Sulčių spaudykloje – naujutėlė technika. Aukštos kokybės austriški nerūdijančio plieno įrengimai atsiėjo nepigiai, tačiau jaunieji verslininkai kokybės sąskaita netaupė.
 
Pirmiausia – idėja
 
Mintis atidaryti naujovišką sulčių spaudyklą kilo dviem jauniems šakiečiams Ramūnui Venslovaičiui ir Artūrui Marcinkevičiui. „Pernai patys obuolius vežėm spausti į Jurbarką. Pagalvojom, kad ir Šakiuose tai būtų visai reikalinga žmonėms“,– sakė Artūras. Jurbarke veikiančios „Linksmojo obuoliuko“ spaudyklos paslaugomis jau spėjo pasinaudoti nemažai Šakių rajono gyventojų. Iki šių metų tai buvo arčiausiai esanti spaudykla, kuri kaitintas sultis išpilstydavo į plastikinius maišelius. Šį rudenį toli keliauti nereikės, nes tokias pačias paslaugas teiks ir Šakių mieste, netoli „Varpo“ pagrindinės mokyklos, įsikūrusi spaudykla.

Kad verslo idėja taptų realybe, teko nemažai padirbėti. Nuo pirmųjų minčių steigti verslą iki jų įgyvendinimo praėjo beveik metai laiko. „Pernai paskaičiavom, pagalvojom ir nurimo ta idėja,– pasakojo Ramūnas.– Po to šiais metais kokį vasarį jau rimtai paskaičiavom ir nutarėm, kad reikia daryt.“ Kad būtų galima pradėti verslą, teko investuoti sukauptas santaupas ir net imti paskolą. Už ją buvo nupirkta visa sulčių spaudimui reikalinga įrangą. Ramūnas prisipažino, jog būtų galėjęs sutaupyti įsigydamas pigesnius įrenginius, tačiau kokybė buvo svarbesnė. Jaunieji verslininkai tikisi, kad investicijos atsipirks per trejus ketverius metus. Jei verslas klostysis gerai, planuojama atnaujinti įrangą, įsigyti konvejerį ir siekti dar geresnės kokybės ir efektyvesnio darbo.

„Dabar skubinam, nes truputį susivėlinom. Svarbiausi darbai liko paskutinėms savaitėms“,– kalbėjo Artūras. Dar liko sulaukti sulčių spaudimo aparato, siurblio, dezinfekavimo priemonių, nusipirkti svarstykles ir sutvarkyti elektros instaliaciją. Prisimindamas pirmuosius planus Ramūnas neslėpė, jog viskas atrodė gerokai paprasčiau: „Atrodė, kad pasistatysime įrangą ir iš karto spausime sultis.“ Tačiau pradėjus įrenginėti spaudyklą išaiškėjo, kad reikia ir to, ir ano. Prieš pradedant spausti sultis tenka ne tik pasirūpinti įranga, bet ir saugumo bei švaros priemonėmis. Sužinoję, kokie reikalavimai keliami sulčių spaudykloms, šakiečiai galvojo, jog visus juos išpildyti bus neįmanoma. Laimei, didžiausi sunkumai jau praeityje ir dabar liko atlikti tik paskutinius darbus.

Sultys ne vien iš obuolių

Naujoje spaudykloje bus galima spausti sultis ne tik iš obuolių, bet ir iš apelsinų bei kitų vaisių ir uogų. Paisant reikalavimų, prieš spaudžiant apelsinus reikėtų juos nulupti, bet sultyse jų skonis jaučiamas būtent dėl žievės. Sulčių spaudėjai pataria vietoj apelsinų rinktis serbentų sultis. Sumaišytos su obuolių sultimis, jos suteikia geresnį skonį ir gražią spalvą. Galima maišyti įvairius derinius, tačiau daržovių ir vaisių sulčių – ne. Iš daržovių išspaustas sultis reikėtų apdoroti aukštesnėje temperatūroje, tačiau to negalima padaryti be specialių įrenginių.

Kad sulčių skonis būtų kuo geresnis, reikėtų pasirūpinti obuolių kokybe. Sulčių kiekis ir skonis priklauso nuo obuolių rūšies. „Aišku, ir nuo to, ar jie supuvę, ar ne“,– juokėsi Ramūnas. Vasarinių obuolių jis patarė geriau nespausti, nes jie labai miltingi ir iš jų pagaminama gerokai mažai sulčių. Geriausiai tinkami sulčių spaudimui yra vėlyvesni obuoliai.

Vienas obuolių sulčių pakas kainuos 9 Litus. Šią kainą sudaro 5 litrų talpos plastikinis maišelis su kraneliu ir kartoninė dėžė. „Jei kas nors turi senas kartonines pakuotes, litą tikrai nuleisim“,– žadėjo Ramūnas. Be to, jaunieji verslininkai savo klientus stebins dovanėlėmis.

Sulčių spaudimo procesas prasideda nuo obuolių plovimo. Vėliau jie tarkuojami, spaudžiamos sultys, vyksta pirminis filtravimas. Kad nebūtų nuosėdų, bus įrengti filtrai. Nors juos sulčių spaudėjams reikės dažnai plauti, bet šie filtrai užtikrins aukščiausią sulčių kokybę. Po filtravimo į talpas patekusios sultys vėliau kaitinamos ir galiausiai sultys išpilstomos į maišelius. Taip išpilstytas sultis galima laikyti dvejus metus, o atidarius paką jos nerūgsta bent tris mėnesius. Be abejo, galiojimo laikas priklauso ir nuo laikymo sąlygų. Geriausia sultis laikyti vėsioje tamsioje vietoje. Tetrapakai – ne tik patogūs naudoti, bet ir gerokai palengvina sulčių gamybą. Paprastai išspaustas obuolių sultis dar tektų kaitinti ir pilstyti į stiklainius, o spaudykloje pasterizuotos ir į maišelius išpilstytos sultys yra iš karto tinkamos vartoti ir sandėliuoti. Vis dėlto sulčių spaudėjai tikino, jog jei klientai pageidaus, nepasterizuotas sultis taip pat išspaus, tačiau klientai turės pasirūpinti savo tara.

Sulčių spaudykla veiks sezono metu – rugsėjo ir spalio mėnesiais – lanksčiu grafiku, kad visi norintys spausti obuolių sultis galėtų tai padaryti jiems patogiu metu. „Jei žmonės dar ir lapkritį turės obuolių, tai viską sutvarkysim, išspausim“,– tikino Artūras ir Ramūnas.

Komentarai   

#1 o 2014-09-23 14:44
išeitų, kad adresas nedadamas todėl, kad už reklamą neužmokėta?
Cituoti

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos