baneris leidinys

Liepos mėnesį ketvirtą kartą iš eilės fiksavus defliaciją, ekspertai sako, kad defliacinės tendencijos išliks ir ateityje, o vartojimo kainų dinamikoje vis labiau ryškės paslaugų ir prekių kainų "žirklės".

"Ateityje defliacinės tendencijos išliks: Lietuvoje vartojimo kainos ir taip gana pavėluotai reagavo į pasikeitusias rinkos sąlygas, nes Latvijoje ir ypač Estijoje kainos mažėjo gerokai sparčiau", - sako "DnB Nord" banko l. e. p. Ekonominių tyrimų padalinio vadovė Jekaterina Rojaka.

Jos teigimu, kiek pristabdyti kainų mažėjimą gali administraciniai sprendimai, pavyzdžiui, pridėtinės vertės mokesčio (PVM) didinimas, bei pasaulio ekonomikos atsigavimas, kuriam įkandin didėja energijos išteklių, metalų kainos. Intensyvi didžiųjų rinkos žaidėjų refliacija, t. y. ekonomikos skatinimas didinant pinigų pasiūlą ir mažinant mokesčius, palūkanų normas, gali suduoti skaudų smūgį mažoms daug importuojančioms šalims, tokioms kaip Lietuva, ir pristabdyti kainų prisitaikymo mechanizmą ateityje. Tačiau dar kurį laiką Lietuvoje vyraus defliacinės nuotaikos.

Kaip jau skelbta, nepaisant kiek pagyvėjusios prekybos ir šiek tiek pagerėjusių lūkesčių, liepos mėnesį vartojimo kainos Lietuvoje sparčiai smuko: mėnesinis VKI smuko 0,8 proc., o metinė infliacija, kaip ir buvo prognozuota, sumažėjo daugiau nei proc. punktu iki 3 proc.

Toks drastiškas kainų smukimas nekelia nuostabos: gamintojai neigiamus metinius kainų pokyčius fiksuoja jau aštuonis mėnesius iš eilės, o liepos mėnesį pramonės produkcija atpigo beveik penktadaliu. Itin didelį spaudimą kainoms turi užsienio rinkos - jose parduodama produkcija buvo apie 28 proc. pigesnė nei prieš metus, o Lietuvoje parduotos pramonės produkcijos kainos sumenko tik dešimtadaliu.

Pasak banko ekspertės, vartojimo kainų dinamikoje vis labiau pastebime paslaugų ir prekių kainų "žirkles": per metus vartojimo prekės brango beveik 4 kartus lėčiau nei paslaugos, kurių metinis kainų pokytis siekė net 6,7 proc. Akivaizdu, kad vidinis kainų formavimo mechanizmas yra sutrikęs dėl konkurencijos stokos.

Nors nuo liepos mėnesio gerokai atpigo ir būsto, vandens, elektros dujų ir kito kuro paslaugos (-2,4 proc., palyginti su geguže), vis dėlto už jas gyventojams tenka mokėti apie 12 proc. daugiau nei prieš metus.
Parengta pagal ELTA.

 "Draugo" inf.

Comments are now closed for this entry

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos