baneris leidinys

gelgaudiskio parkas
Nuotr. Rajono savivaldybės taryba pritarė Gelgaudiškio dvaro parko žemės sklypo perėmimui rajono savivaldybės administracijos atsakomybėn.

Agnė NAUMAVIČIŪTĖ

Gruodžio pabaigoje vykusiame rajono savivaldybės tarybos posėdyje itin daug diskusijų sukėlė klausimas dėl Gelgaudiškio dvaro parko žemės sklypo perėmimo rajono savivaldybės administracijos nuosavybėn.

Kas prižiūrės?

Istorinis 118 ha dvaro parkas patikėjimo teise šiuo metu priklauso valstybės įmonei „Šakių miškų urėdija“. Žemės sklypo perėmimo procedūros reikalingos norint iš ES fondų investicijų įgyvendinti projektą „Gelgaudiškio dvaro parko sutvarkymas“. Projekto įgyvendinimui būtų skirta apie 552 tūkst. eurų.

Projekto rengėjo, rajono savivaldybės Regioninės plėtros skyriaus vedėjo Vito Girdausko teigimu, preliminarūs, tačiau esminiai darbai, kuriuos reikėtų atlikti įgyvendinant projektą, – padaryti įėjimus į dvaro alėjas (Kaštonų ir Ąžuolų), sutvarkyti parko takus. Jei pakaks lėšų, trečias dalykas, kurį reikėtų atlikti, – sutvarkyti likusias tris mažesniąsias alėjas.

Viskas kaip ir būtų aišku, tačiau daug klausimų iškilo svarstant, kas laukia dvaro parko po to, kai bus įgyvendintas projektas, – kas jį prižiūrės. Štai savivaldybės tarybos narys Juozas Puodžiukaitis prisiminė, kokia situacija dėl parko buvo susiklosčiusi prieš kelerius metus. Jis pabrėžė, jog jam būnant administracijos direktoriumi dar 2012 m. buvo „kovojama“, kad minėtas parkas savivaldybei nebūtų atiduotas.

„Suprantat, pasiimate 118 ha. Turėsite įsteigti tokią tarnybą, kuri šią teritoriją prižiūrėtų. Kai tuo metu domėjomės, Šakių rajone net nebuvo tokio specialisto, kuris galėtų parką prižiūrėti. Kiek kainuos ta priežiūra, iš kokių lėšų jūs prižiūrėsit 118 ha miško?“ – teiravosi J. Puodžiukaitis.

Tuometinis rajono savivaldybės meras Juozas Bertašius patikino, kad iš tiesų prieš kelerius metus buvo stengiamasi, kad parkas nebūtų perduotas rajono savivaldybės administracijos atsakomybėn.

„Priežiūrai reikės ne vieno žmogaus, ten reikės visos 3–4 žmonių komandos. Reikalavimai parko teritorijos priežiūrai – tai ne į mišką nuėjus iškirsti medžius. Tai yra labai sudėtingi reikalavimai“, – kalbėjo J. Bertašius.

Situacija pakitusi

Rajono savivaldybės mero pavaduotojas Edgaras Pilypaitis patikslino, kad 118 ha – bendras parko plotas, kurio dalis jau yra sutvarkyta.

„Kalbama ne apie 118 ha, o apie mažesnę dalį. Registrų centro išrašas tą puikiai pailiustruoja. Aišku, prieš keletą metų buvo galvojama apie tai, kad mes neturime parkotvarkininko ir nė vienoje apskrityje jo nebuvo, bet įgyvendinant šį projektą viskas būtų sutvarkyta jau su specialistų parengtu projektu. Sutvarkytą daiktą prižiūrėti yra viena, o perimti netvarkytą teritoriją – visai kas kita. Jeigu galvotume, kad tai yra mūsų neįkainojamo kultūros paveldo objekto sustiprinimas ir pagražinimas, tai turime unikalią galimybę tuo pasinaudoti. Kitu atveju – nematau jokių papildomų kelių pritraukti pinigų parko sutvarkymui“, – nuomonę išsakė E. Pilypaitis.

V. Girdauskas teigė, kad per praėjusius kelerius metus situacija pakito. Visų pirma parke yra kertinė miško buveinė (tai žmonių veikla nepažeistas miško plotas, kuriame yra didelė tikimybė aptikti nykstančių, pažeidžiamų, retų ar saugotinų buveinių specializuotųjų rūšių), į kurią nebuvo galima nei įeiti, nei kirsti medžių ir pan. Tačiau praėjusias metais miškininkams savivaldybės administracija pateikė raštą su prašymu panaikinti minėtąją kertinę buveinę, ką ir planuojama padaryti.

„Sutinku, kai įsigyji daiktą, jį reikia prižiūrėti – niekur nedingsi. O kas dabar šią teritoriją prižiūri? Miškininkai, kartais. O iš tikrųjų teritoriją prižiūri seniūnija“, – kalbėjo V. Girdauskas.

Nevynioti į vatą

Štai rajono savivaldybės tarybos narys Algimantas Damijonaitis ne visiškai sutiko su V. Girdausku, pritardamas J. Puodžiukaičiui ir teigdamas, kad realybė šiek tiek kitokia.

„Buvo kovojama prieš to miško perėmimą. Šiandien mes vis tiek einame prie to, kad jį reikia perimti. Injekcija, apie kurią kalbate, bus vienkartinė, o po to reikės kelių žmonių, kurie parką prižiūrės. Betkaip prižiūrėti jo niekas neleis, o bet kas to daryti irgi negalės. Todėl nereikia vynioti į vatą, reikia tiesiai šviesiai pasakyti, kad šią priežiūrą turės prisiimti savivaldybė. Jeigu mes priimame sprendimą, kad perimame parką, tai mes užsiveržiame sau diržą, kad reikės duoti pinigų ir to parko priežiūrai“, – atvirai sakė tarybos narys.

Savivaldybės administracijai perėmus parką savo žinion, ko gero, darbo padaugėtų ir Gelgaudiškio seniūnijai, mat dalis parko priežiūros tektų ir jiems. Posėdyje dalyvavęs Gelgaudiškio seniūnas Vincas Dabravolskis kalbėjo, kad šiuo metu, kai parkas priklauso Miškų urėdijai, jis yra apskritai beveik neprižiūrimas.

„Jie duoda žmonėms kažkiek pasigaminti malkų, nė šakų nesurenka. Manau, kad parką reikia perimti ir jis bus sutvarkytas. Po to jį prižiūrėti, išrinkti sausuolių šakas, medį nuvirtusį sutvarkyti – mes esame pajėgūs“, – sakė seniūnas.

Irena Haase visus tarybos narius ragino palaikyti šią mintį ir balsuoti už sprendimo projektą.

„Ateity, kai parkas bus priskirtas prie dvaro komplekso, jis bus tvarkomas, o lėšų, manau, tam nereikės tiek daug. Ieškome koncesininko, gal jam taip pat tiks tas variantas, kad yra dvaras bei parkas ir kad jis turės didesnę nišą plėtoti savo veiklą. Tai būtų dar vienas motyvas atsirasti koncesininkui – vykdyti savo verslą, taip pat savo reikmėms naudojant parką“, – kalbėjo tarybos narė.

Galų gale po ilgų diskusijų už sprendimo projektą balsavus 17 tarybos narių, septyniems susilaikius, sprendimas dėl parko perėmimo buvo priimtas.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos