baneris leidinys

brazaitis ferma
Nuotr. Ūkininkas Vidmantas Brazaitis tikino, kad jam priklausančioje fermoje planuoja įkurti europinius reikalavimus atitinkantį kiaulių ūkį, ramina, kad gyventojams nėra ko nerimauti ir žada sukurti naujas darbo vietas.


Lina POŠKEVIČIŪTĖ

Sudargo seniūnijoje kelių kaimų gyventojai savo parašais pasisakė prieš verslininkų planus Rėžiūkų kaime įrengti kiaulių fermą. Verslo sumanytojai teigia, kad įstatymams nenusižengia, tik žada sukurti naujas darbo vietas ir nori su gyventojais kalbėti atvirai.

Kreipėsi pagalbos

Kreipimesi į rajono merą, savivaldybės tarybą, aplinkosaugininkus Rėžiūkų, Rociškių, Puknių, Dvarciškių kaimų gyventojai prašo pagalbos, nes Rėžiūkų kaime planuojamos įrengti kiaulidės, o jie tokios kaimynystės kratosi iš tolo. Per 90 pasirašiusių gyventojų teigia, kad yra nežinioje, nes apie tai, kad jų kaimynystėje bus įrengiama kiaulidė, jie sužinojo iš Rėžiūkų kaime remonto ir statybų darbus atliekančių darbininkų.

„Du šimtai metrų nuo renovuojamų fermų yra geriamo vandens gręžinys, kuris vienintelis aprūpina kaimų gyventojus geriamu vandeniu. Keli šimtai metrų iki Jotijos hidrografinio draustinio. Gyventojų niekas neinformuoja ir nepaaiškina“, – nuogąstaujame rašte.

Be to, pasitikėjimo nekelia ir pati kiaulininkystės įmonė „Dainiai“, kuri ir žada įsikurti Rėžiūkų kaime, mat nuo šios įmonės kiaulidžių, esančių Jurbarko rajone, smarvę priversti kęsti aplinkinių kaimų gyventojai.

Sudargo seniūnijos minėtų kaimų gyventojai pasiryžę surengti gyventojų susirinkimą, kviestis verslininkus ir tikisi sulaukti konkretesnės informacijos apie numatomą kiaulininkystės ūkį.

Nusistatę prieš verslą

Fermų pastatas priklauso Sudargo krašto ūkininkui Vidmantui Brazaičiui, kuris anksčiau čia augino kiaules, bet veiklą nutraukė. Pakalbintas ūkininkas pasakojo, kad ir prieš keletą dešimtmečių čia buvo didelis kolūkio gyvulininkystės kompleksas, ūkininkas prieš dvejus metus taip pat čia augino kiaules, jo žodžiais, tuomet niekas jokių pretenzijų dėl kvapų nereiškė. V. Brazaičio ateities planuose čia įveisti apie 600 sąlyginių vnt. kiaulių kartu su kitais privačiais asmenimis ir UAB „Dainiai“. Pasak V. Brazaičio, jis kaip tik neapleidžia pastatų, tvarko teritoriją ir ruošia įrengti modernią kiaulių fermą, sukurti naujas darbo vietas. Ūkininkas pripažino, kad su gyventojais pyktis nenori, o tikisi gyventojų supratimo, juolab kad viskas daroma nepažeidžiant įstatymų.

„Aš jau pradedu galvoti, kad gal kažkokie gyventojų asmeniškumai čia pasireiškė. Kitiems gal nepatinka, kad kai nėra jiems darbo, tu bandai kažkuo užsiimti ir sukurti darbo vietas. Investicijos didelės ir įrengta bus pagal Europos reikalavimus, be to, fermos yra vakarinėje kaimo dalyje, todėl čia vyraujantys vakarų vėjai, jei ir bus koks kvapas, jį neš į laukus“, – sakė V. Brazaitis ir pridūrė, kad Rociškių kaimą nuo fermų skiria miškelis.
Jis aiškino, kad vandens gręžinys yra už kokių 100 metrų nuo fermų, o vandens bokštas yra šalia, anot jo, jis ir dabar yra apgailėtinos būklės, viršus kiauras. Ūkininkas pasakojo, kad iš bokšto yra sukritusius gandriukus ištraukęs, ir svarstė, apie kokią čia vandens higieną galima kalbėti...

Šiuo metu vykdomi pastato rekonstrukcijos darbai, pakeista sena šiferio asbestinė stogo danga ir kt. – šiems remonto darbams statybos leidimas nereikalingas. Taip pat yra rengiamas 2000 kv. m kiaulių fermos rekonstravimo projektas, projektiniai pasiūlymai gyventojams susipažinti bus pateikti iki spalio 18 d.

Reikia kalbėtis

Apie tokį gyventojų pasipriešinimą paklaustas UAB „Dainiai“ vadovas Kasparas Jurevičius teigė, kad jie suinteresuoti tik artimiausioje perspektyvoje bendradarbiauti su ūkininku V. Brazaičiu, t. y. tiekti paršelius.

„Nelabai suprantu, kodėl gyventojai rinko tuos parašus, rimtų priežasčių nuogąstauti gyventojams tikrai nėra. Aš nežinojau, kad jie prieštarauja tokiai veiklai, kuri ir anksčiau čia buvo vykdoma. Manau, kad gyventojai su fermų savininku nesusikalbėjo, galėjo pirma pasiaiškinti, o po to šaršalą kelti ir parašus rinkti. Aišku, jeigu mes investuosime, o vėliau negalės vykti jokia veikla, tai visai nemalonu, todėl manau, kad mes turėtume susitikti su gyventojais ir rasti bendrą kalbą“, – sakė K. Jurevičius.
Pašnekovas atviravo, kad kažkoks kvapas fermose bus, juk bus auginami gyvuliai, bet kaimo gyventojų jis neturėtų pasiekti. K. Jurevičius akcentavo, kad, įsikūrus įmonei, darbą turės daugiau žmonių, ūkininkams atsiras galimybė gaminti ir tiekti pašarus.

Nepažeidė

Rajono verslininkai įsitikinę, kad investuotojus į rajoną reiktų įsileisti ir verslui netrukdyti.

Į gyventojų kreipimąsi – išsiaiškinti susidariusią situaciją – sureagavo ir aplinkosaugininkai, kurie atliko V. Brazaičiui priklausančio rekonstruojamo pastato patikrinimą. Išvadose teigiama, kad, vykdant pastato statybos – rekonstrukcijos darbus, aplinkosaugos reikalavimų pažeidimų nenustatyta. Taip pat paaiškinama, kad pastate planuojama laikyti iki 1500 vnt. kiaulių, o pagal galiojančias specialiąsias žemės ir miško naudojimo sąlygas kiaulių fermoms iki 3000 vnt. kiaulių (3–8 mėn. amžiaus) sanitarinės apsaugos zona nėra nustatoma. Nuo šių metų lapkričio 1 d., įsigaliojus naujam Poveikio aplinkai vertinimo įstatymui (PAV), kiaulių fermoms iki 1500 vnt. kiaulių PAV atrankos išvada nereikalinga.

Šią savaitę gyventojams atsakymą parengs ir rajono savivaldybės administracija. Rajono meras Edgaras Pilypaitis įsitikinęs, kad jei įrengiant kiaulių fermą bus laikomasi įstatymų, savivaldybė neturi jokių juridinių svertų užkirsti kelią žmonėms kurti verslą.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti


Paskutinės naujienos

Reklama


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos