baneris leidinys

siuksles varpeliai
Nuotr. Šakiečiai piktinosi mieste augančiais šiukšlynais – daugiabučių namų atliekų surinkimo aikštelėse perpildyti plastiko, popieriaus ir stiklo konteineriai, mėtosi senos sofos, foteliai ir net šaldytuvai.


Asta Saulė ŠULSKYTĖ

Nuo pat savaitės pradžios redakcijoje netilo telefono skambučiai. Šakiečiai piktinosi, jog šiukšlynai auga ne tik Vilniuje, bet ir mūsų mieste. Daugiabučių namų atliekų surinkimo aikštelėse perpildyti plastiko, popieriaus ir stiklo konteineriai, mėtosi senos sofos, foteliai ir net šaldytuvai. Atsikratyti sukauptu šlamštu rajono gyventojai praeitą mėnesį negalėjo net didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėje.

„Tokio bardako seniai mieste nebuvo. Pažiūrėkit, kas darosi daugiabučių namų atliekų surinkimo aikštelėse. Nereikia dairytis į Vilnių, ir pas mus auga šiukšlynai“, – piktinosi šakiečiai, baksnodami į perpildytus plastiko, popieriaus ir stiklo konteinerius.  

Kodėl miestas toks netvarkingas, negalėjo atsakyti ir Šakių seniūnas Dalius Jasevičius.

„Mes niekam negalim daryti įtakos, tik paraginti, paprašyti, – teigė seniūnas. – Buvom susitarę, kad panaikins konteinerius ten, kur jie nėra reikalingi, bet niekas nevyksta. Problemos prie daugiabučių ne pirmą kartą. Kiekvieną kartą reikia skambinti ir sakyti, kad visi konteineriai pilni ir juos reikia išvežti.“

D. Jasevičius įsitikinęs, kad šiukšlynai daugiabučių namų atliekų surinkimo aikštelėse auga dėl gyventojų nesąmoningumo – atnešė, išmetė, o kiti tegul paskui eina, tvarko.

„Aiškinam, kalam į galvas apie šunų išmatas, išmestus baldus, šalia konteinerio išpiltas šiukšles – niekaip žmonėms nedaeina“, – pyko seniūnas.

Keletas šakiečių pasakojo, kad sukauptu šlamštu negalėjo atsikratyti nuvykę į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę. Važinėjo pirmyn atgal visą mėnesį, kol trūko kantrybė.

Kaip informavo UAB Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro (MAATC) prevencinės veiklos organizatorė Liucija Burbienė, darbas galėjo strigti būtent tuo metu, kol vyko stambiagabaričių atliekų surinkimo aikštelių perėmimas iš UAB „Ekonovus“ – reikėjo gauti leidimus pavojingų atliekų priėmimui, be to, keitėsi darbuotojai. Ji patikino, kad viskas dabar sutvarkyta ir visos aikštelės dirba pilnu pajėgumu. Šakiuose, Sodų g. 15, baldus, plastiką, statybinį laužą, pavojingas ir kitas atliekas antradieniais–penktadieniais galima priduoti nuo 9 iki 18 val., o šeštadienį – nuo 9 iki 15.30 val. Sekmadienį ir pirmadienį aikštelė uždaryta.

„Daugiabučių namų atliekų surinkimo aikštelėse besimėtantys baldai ir jų dalys yra katastrofa, kuri atsisuks patiems gyventojams, kurie privalo laikytis ne tik kelių eismo, bet ir atliekų tvarkymo taisyklių. Pagal atliekų tvarkymo taisykles didžiosios atliekos, kurios netelpa į konteinerius, turi būti pristatytos į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles. Jos priimamos nemokamai, išskyrus padangas, kurias nemokamai galima priduoti tik penkias per metus, ir pavojingas atliekas. Jų sutvarkymas yra brangus“, – aiškino L. Burbienė.

Pasak jos, gyventojai įsigudrino – išneša iš savo buto baldus, numeta ir sutvarkykit. Tačiau kiekvienas darbas turi kainą, nes atliekų surinkėjas turi papildomai apvažiuoti teritoriją ir surinkti išmestas atliekas. Tad jam už šį darbą reikia taip pat mokėti papildomai. Kiekvienų metų pabaigoje atliekų tvarkymo centrai privalo įvertinti savo sąnaudas ir pranešti savivaldybėms, kurios nustato gyventojams mokesčius. Tad atliekant daugiau papildomų darbų, didėja ir sąnaudos, o kartu su jomis ir gyventojų mokesčiai už atliekų išvežimą ir sutvarkymą.

„Vėl visi bus nepatenkinti, kad didėja mokesčiai, bet nesusimąstys, jog patys dėl to kalti. Jei gyventojas nenori pats išvežti senos sofos, už jos išvežimą teks mokėti ir jam, ir jo kaimynams, – konstatavo faktą prevencinės veiklos organizatorė. – Žmonėms vis dar trūksta sąmoningumo. Sako, Vokietijoje žmonių sąmoningumas atsirado tada, kai buvo įvestos didelės baudos ir kaimynai pradėjo vieni kitus skųsti.“

Paklaustas apie šiukšlynus mieste, rajono savivaldybės Ūkio, architektūros ir investicijų skyriaus vedėjas Arvydas Šlėderis, patikino, jog dėl to jau buvo susisiekęs su UAB „Ekonovus“ vadovais ir jie pažadėjo, jog kitą dieną susikaupusios atliekos bus išvežtos. Vedėjo manymu, šis chaosas laikinas, nes dėl šiukšlių nesurinkimo kalbėta ir su MAATC. Galbūt taip vyksta dėl pereinamojo laikotarpio, kai mišrių atliekų išvežimas perduodamas kitai įmonei.

Nepavykus susisiekti su UAB „Econovus“ Šakių atstovybe telefonu, nuvykome pakalbėti tiesiai į įmonę, tačiau mūsų laukė staigmena – radome užrakintas duris, nors darbo valandos dar nebuvo pasibaigusios. Ant durų kabėjo užrašas: „Dėmesio! Iki 2018-06-18 atostogaujame. Atsiprašome už nepatogumus.“ Tad nieko kito nebeliko, kaip ieškoti kitų kontaktų.

Kitą dieną, pavykus susiskambinti su UAB „Ekonovus“ Šakių padalinio direktoriumi Egidijumi Jurgilu, išgirdome ir tikrąją atliekų neišvežimo priežastį – buvo sugedusi mašina. Plastiko, popieriaus ir stiklo atliekos renkamos kas dvi savaitės, tad, dėl gedimo nepavykus jų išvežti, mieste ir buvo susikaupę šiukšlynai. Jie buvo sutvarkyti per trečiadienį.

„Pats pervažiavau ir įsitikinau, kad betvarkės neliko. Miestas švarus“, – informavo E. Jurgilas.

Belieka tikėtis, kad daugiau tokių trikdžių nebus.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti


Paskutinės naujienos

Reklama


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos