baneris leidinys

darbas jaunimas
Nuotr. Vasaros laikotarpiu norėtų padirbėti 323 rajono mokiniai.


Asta Saulė ŠULSKYTĖ

Savivaldybės salėje vykusiame forume-apskritojo stalo diskusijoje „Profesinis mokymas verslui ir investicijoms“ valdžios ir verslo atstovai kalbėjo apie moksleivių įdarbinimo galimybes vasarą, domėjosi, ar galėtų tam būti skirta Smulkaus ir vidutinio verslo plėtros (SVVP) fondo parama.

Dar neprasidėjus diskusijai moksleivių įdarbinimo vasarą gerąja patirtimi pasidalijo Druskininkų jaunimo užimtumo centro direktorė Aušra Nedzinskienė, pernai pabandžiusi dirbti su verslininkais, įgyvendinant Jaunimo verslumo ugdymo ir integracijos į darbo rinką programą „Visada esi laukiamas“. Jos įgyvendinimas padėjo išspręsti jaunimo užimtumo vasaros laikotarpiu problemą. Be to, jaunimas susipažino su įvairiomis profesijomis ir verslu, įsigijo naujų kompetencijų ir, be abejo, turėjo galimybę savarankiškai užsidirbti pinigėlių.

Kaip informavo A. Nedzinskienė, jie ilgai ieškojo jaunimo įdarbinimo vasaros laikotarpiu modelio ir, neradę nieko tinkamo, sukūrė savo. Druskininkų savivaldybė prie programos įgyvendinimo prisidėjo kompensuodama verslininkams jaunimo darbo užmokesčio (minimalios mėnesinės algos) sąnaudas, o patys verslininkai – sumokėdami įdarbintų jaunuolių mokesčius „Sodrai“.

2017 m. programai savivaldybė skyrė 109 tūkst. eurų, o 36 Druskininkų miesto įmonės, daugiausiai dirbančios paslaugų srityje, vasaros laikotarpiu 2 mėn. įdarbino 196 jaunuolius (nuo 14 iki 29 m.). Pasak Jaunimo užimtumo centro direktorės, buvo pastebėta, kad 14–15 metų jaunimui reikia didesnio pirminio įdirbio ir paaiškinimo, todėl jų verslininkai priėmė mažiau nei vyresnių, kurie buvo ypač paklausūs viešbučiuose, kavinėse, picerijose, gydyklose ir netgi vaikų darželiuose.

A. Nedzinskienės teigimu, sėkmingai įgyvendinus programą, šiais metais susidomėjimas jaunimo įdarbinimu dar padidėjo – net 52 įmonės pareiškė norą įdarbinti 245 jaunus žmones, kurių minimalios mėsinės algos kompensavimui prireiks apie 150 tūkst. eurų.

Geras pavyzdys visada užkrečia. Šakių verslo informacijos direktorė Daiva Palukaitienė patikino norinti nusirašyti Druskininkų Jaunimo užimtumo centro sukurtą modelį, tačiau su kai kuriais pakeitimais.

„Čia girdėjom idealų variantą – kompensuoti visą minimalią mėnesio algą, tačiau nesitikim, kad mūsų rajono savivaldybės biudžetas galėtų pavežti tokį finansavimą ir skirti 100 tūkst. eurų, – kalbėjo D. Palukaitienė. – Mūsų Švietimo, sporto ir jaunimo reikalų skyrius surinko duomenis, kiek mokinių norėtų įsidarbinti vasaros laikotarpiu, tik ne nuo 14–15 metų, o sulaukę 16-os ir vyresni. Mat mūsų verslininkai, kaip ir druskininkiečiai, jaunesnių moksleivių priimti nenorėtų ir dėl darbų saugos reikalavimų, ir dėl gebėjimų, ir dėl atsakomybės patikėjimo.“

Jos teigimu, iš viso padirbėti vasaros laikotarpiu norėtų 323 rajono mokiniai. Buvo apklausta 90 įmonių vadovų, jie įdarbintų tik 70–100 vaikų, t.y. kas trečią norintį.

„Iš SVVP fonde turimų lėšų – grąžintinai paramai-paskoloms numatytas lėšas (10 tūkst. eurų) ir negrąžintinos paramos (5 tūkst. eurų) – kažką žadėti būtų truputėlį juokinga, bet iš kitos pusės, pakeitus fondo nuostatus, galbūt 2018 m. kompensuojamas mokinių darbo atlyginimo sąnaudas galėtume padengti iš 2019 m. fondo lėšų“, – svarstė Verslo informacijos centro direktorė, prašydama apsitarti, kiek būtų galima vaikams išmokėto atlygio kompensuoti.

Tarybos nario Lauryno Suodaičio manymu, jei atsirastų 300 dirbančių mokinių per vasarą Šakiuose, atsižvelgiant į tai, kiek jie sukurtų vertės, 100 tūkst. eurų savivaldybės biudžetui tikrai nebūtų labai skausminga suma.

Jam pritarė ir UAB „Gelgaudiškio gelžbetonis“ direktorius Edmundas Rinkevičius, kurio skaičiavimais vien tik mokesčiai mėnesiui sudarytų apie 58 tūkst. eurų, o per du mėnesius – apie 116 tūkst. eurų. Jo manymu, jei SVVP fonde numatytos lėšos tik iš nekilnojamojo turto mokesčio, tai būtų galima pakeisti nuostatus, kad čia būtų pervesti ir neišnaudotų socialinių pašalpų pinigai. Kaip informavo E. Rinkevičius, vien tik jų įmonėje šią vasarą įsidarbinti jau pareiškė norą 54 mokiniai.

Forumo dalyviai pritarė Druskininkų savivaldybės patirčiai ir siūlė pabandyti pas mus įgyvendinti šią programą. Dar šį mėnesį D. Palukaitienė paruoš kreipimąsi į Švietimo, sveikatos, kultūros ir socialinių reikalų komitetą dėl sprendimo pakeisti SVVP fondo nuostatus ir verslininkams, vasaros laikotarpiu įdarbinusiems mokinius bei studentus, kompensuoti 25 proc. jiems išmokėto darbo atlygio. Komitetui pritarus, galutinį žodį tars rajono savivaldybės taryba.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti


Paskutinės naujienos

Reklama


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos