baneris leidinys

ieva gidai
Nuotr. Šakių turizmo informacijos centro direktorė Ieva Bernotaitė neslepia, kad išspręsti gidų trūkumo problemą – toks pat sunkus klausimas, kaip pritraukti į Šakius turizmo vadybininkų.

Asta Saulė ŠULSKYTĖ

Vasaros laikotarpiu pagausėja rajone turistų, kurie kreipiasi į Šakių turizmo informacijos centrą (TIC) dėl gido paslaugų, jiems dažnai tenka nusivilti. Mat visus rajono gidus šiandien galima suskaičiuoti ant rankų pirštų ir visi jie yra dirbantys žmonės, tad gidauti gali tik po darbo valandų ir savaitgaliais.

TIC direktorės Ievos Bernotaitės teigimu, iš viso vietinių gidų sąrašo gidauja tik Tautvydas Šukys, Aušra Valinskytė, Birutė Bendoraitienė, Danutė Aniulienė, Gražina Kazarian ir Inga Navlickienė, šią vasarą pradėjusi ekskursijas vesti Sudargo krašte.

„Kadangi jie yra dirbantys žmonės, ne visada gali mums pagelbėti, tad dažnai tenka pagalbos ieškoti tarp kaimyninių rajonų gidų arba turistus išleisti į ekskursijas visai be gidų, – atviravo I. Bernotaitė. – Išaugus turistų srautams nuo 89 iki 169 tūkst., iškilo didelė problema – rajone nėra tiek gidų. Atrodė, kad turim, o pasirodo, kad trūksta. Todėl neturėjome ką daryti, kaip tik mūsų centro turizmo vadybininkę Mildą Brazienę siųsti mokytis gidų kursuose.“

Pasak TIC direktorės, būna ir taip, kad jei norime paprastą dieną grupei turistų rezervuoti laiką kuriame nors rajono turizmo objekte, dažnai terpiamės tarp trijų ekskursijų. Šiandien topinis lankomumas Zyplių ir Gelgaudiškio dvaruose, Zanavykų muziejuje, Sudargo piliakalniuose, Kidulių vyninėje, daug turistų pritraukia „Kuchmistruose“ vykstantis „Zanavykų ragaučius“.

I. Bernotaitės ateities planuose, remiantis knyga „Senoviniai žaidimai“, sukurti teatralizuotas TIC ekskursijas vaikams po Šakius, o suaugusiems po visą rajoną.

Jau penketą metų rajone gidaujantis Tautvydas Šukys neslėpė, kad ši veikla prasidėjo nuo naktinio žygio Plokščiuose. Baigus gidų mokymus, jam dažnai tenka pasivažinėti ne tik po Plokščių kraštą, bet ir po visą rajoną.

„Tai nėra masinis reiškinys, tiesiog tai įdomi papildoma veikla, papramogavimas, susitikimas su žmonėmis, dažniausiai savaitgaliais, nes darbo dienomis neina visko suderinti, tad tenka atsisakyti, – pasakojo T. Šukys. – Žinoma, norėtųsi naktinius žygius po Plokščius daugiau išplėtoti, bet dabar jie beveik užmiršti, vedami jaunimui tik kokių nors akcijų metu.“

Jis prasitarė, jog yra gidų, kurie dirba tiesiogiai su agentūromis, kai ekskursijos derinamos asmeniškai su gidu, o ne per turizmo centrą, tad jis galbūt ne visus gidus ir žino.

Galima sakyti, kad atskiri rajono turizmo objektai yra pasiruošę turistų srautams vasarą. Gelgaudiškio kultūros centro direktorė Diana Šležienė teigia, kad ekskursijas po dvaro rūmus veda ji pati, o teatralizuotas ekskursijas organizuoja Saulius Urbanavičius. Tiesa, kai reikia pagalbos, ji kreipiasi ir į D. Aniulienę, kuri mielai pagidauja dvare.

Paklausus, kaip išspręsti gidų trūkumo problemą, I. Bernotaitė neslepia, kad čia toks pat sunkus klausimas, kaip pritraukti į Šakius turizmo vadybininkų, kurių, lyginat su turistų srautais, čia reikėtų bent trijų, kad spėtų susitvarkyti centre, dirbti su ekskursijomis ir važiuotų gidauti. Pasidomėję, kokie buvo turistų srautai zanavykų susibūrimo savaitgalį, sužinojome, kad dvaruose paskelbtose ekskursijose dalyvavo daugiau žmonių nei buvo užsiregistravę, tačiau lankytojai ėjo daugiau individualiai, o ne grupėmis, tad daug visko vyko ekspromtu.

„Labai norėtume kuo daugiau kultūros mėgėjų pritraukti į tokias naujai sukurtas ekskursijas kaip „Skambanti „Beatričės vasara“, kuri prasideda Ilguvoje, o baigiasi ten, kur vyksta festivalio „Beatričės vasaros“ koncertai, ir vaikams arba individualioms ekskursijoms skirta „Ponaitiška diena pas zanavykus“, – vardijo TIC direktorė. – Ekskursijos šiandien skirstomos į grupines ir individualias. Į pastarąsias įdėjome naujovių rajono gyventojams – vietų, kurios yra mažiau žinomos. Tai vyno degustacija Paliekio dvare, šakočio kepimas Lekėčiuose, ekskursija Vaiguvos upe-gatve, vakarienė „Vakarų užuovėjoje“ Gelgaudiškyje, pažintinės ekskursijos Suvalkiečio sodyboje, Linos ir Ginto Čekauskų bei Miško muziejuose. Tad apie visus ir apie viską turi būti pagalvota.“

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti


Paskutinės naujienos

Reklama


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos