baneris leidinys

komunalinis ukis iskaba
Nuotr. Rajono savivaldybės tarybos nariai spalio 25 d. sprendimu pavedė savivaldybės Kontrolės ir audito tarnybai atlikti UAB „Šakių komunalinis ūkis“ veiklos auditą.


Rita PLAUŠINAITYTĖ-ŠERKŠNIENĖ

Savivaldybės įmonė UAB „Šakių komunalinis ūkis“ nuo pat jos įkūrimo pradžios šlubčioja. Įmonė skęsta skolose, brangiai moka už nuomojamas patalpas, trūksta kaupiamojo fondo lėšų, įstatinio kapitalo – šie ir kiti veiksniai smukdo ją žemyn, neleidžia atsitiesti net pasikeitus įmonės vadovui.

Rajono savivaldybė – vienintelė įmonės akcininkė – sprendžia klausimą, ką daryti su į sunkiai sergantį ligonį panašia įmone – gydyti, t. y. suteikti finansinę injekciją, sujungti su kita įmone arba likviduoti. Tačiau sprendimą savivaldybės administracija priims tik tada, kai bus atliktas nuodugnus įmonės auditas.

 Tam, kad UAB „Šakių komunalinis ūkis“ būtų audituojama, pritarė ir rajono tarybos nariai spalio 25 d. tarybos posėdyje. Komitetų ir kitų savivaldybės posėdžių metu buvo nuolat klausiama administracijos direktoriaus Dainiaus Grincevičiaus, kas vyksta su šia įmone, kad ją reikia audituoti ir kodėl ji kaip koks paliegėlis negali atsitiesti finansiškai.

„Problemų yra daug. Pats įmonės atsiskyrimo momentas nuo jos motininės įmonės UAB „Šakių vandenys“ gali būti labai blogai atliktas, reikia čia analizuoti situaciją“, – aiškina administracijos direktorius D. Grincevičius.

Iš pradžių buvo manoma, kad dėl įmonės prastos būklės kaltas vadovas, tačiau nuo šių metų gegužės jai vadovauja kitas žmogus – Algirdas Naujokaitis, bet situacija vis tiek nesikeičia taip sparčiai, kaip norėtųsi. Tačiau, kaip sako pats administracijos direktorius, ko gero, čia nei buvę, nei dabartiniai vadovai nėra kalti, galbūt jau pačios įmonės kūrimosi procesas buvo ydingas, kai jai buvo perduota motininės įmonės veikla, kuri jau buvusioje įmonėje nešė tik nuostolius.

„Iš pradžių įsikūrusi įmonė turėjo pradinį kapitalą, tačiau jis labai greitai buvo nurašytas į beviltiškas skolas, kurios atsirado perėmus nuostolingas motininės įmonės funkcijas. Vėliau iš šitos naujos dukterinės įmonės visą laiką buvo tyčiojamasi, niekas nepadėjo jai išspręsti problemų, nors vadovai nuolat informavo administraciją apie situaciją įmonėje“, – dėsto situaciją D. Grincevičius.

Šiuo metu, anot savivaldybės administracijos, UAB „Šakių komunalinis ūkis“ reikia 116 tūkst. eurų injekcijos, kad ji galėtų veikti nenuostolingai. Vien kaupiamajame fonde trūksta 51 tūkst. eurų, jį atstačius turėtų būti 80 tūkst. eurų. Taip pat reikia nedelsiant surasti kitas patalpas įmonės įkurdinimui, nes dabar nuomojamos patalpos (buvęs dujų ūkis) atsieina labai brangiai. Pastaruoju metu vis dažniau pasigirsta svarstymai, kur keldinti šią įmonę. Vienas iš variantų – apkskritai ją prijungti prie UAB „Šakių šilumos tinklai“, tačiau ir pastaroji yra finansiškai ne visai stabili – įmonės viduje yra daug visokių niuansų, kurie finansiškai neleidžia jai išsitiesti. Anot administracijos direktoriaus, UAB „Šakių šilumos tinklai“ pareigybiniai aprašymai galioja nuo 2005 m., dėl to įmonės vadovybė buvo įpareigota juos peržiūrėti. Paskutinėmis savivaldybės administracijos žiniomis, po pavestų atlikti darbų iš įmonės atleistas vienas darbuotojas, kuris gimęs dar 1935 m. Kaip sako administracijos direktorius ir rajono meras Edgaras Pilypaitis, sunku padėti įmonei, kai jos vadovas galbūt meluoja apie tai, kas vyksta jos viduje, o gal per daug susitapatina su įmonės turtu. Čia kalba eina apie „Šakių šilumos tinkluose“ įsisenėjusias problemas, tokias kaip įmonei priklausančių garažų naudojimas ar pasenusių automobilių neutilizavimas ir kt.

Kaip sako D. Grincevičius, abiejose minėtose savivaldybės įmonėse yra vidinių problemų, tačiau jos skirtingos. Galbūt šias įmones vienija tai, kad abiem bendrovėms koją kiša skolininkai – kas skolingas už šildymą, kas už daugiabučių namų administravimą.

Mintys apie auditą UAB „Šakių komunalinis ūkis“ savivaldybės administracijoje kilo dar ir dėl to, kad neseniai įmonėje apsilankę savivaldybės administracijos direktorius D. Grincevičius ir savivaldybės Biudžeto, turto ir strateginio planavimo skyriaus vedėja Egidija Grigaitienė pastebėjo, kad ne viskas finansinėse ataskaitose atsispindi taip, kaip jiems teigiama žodžiu.

„Reikia aiškintis, kaip vedama visa įmonės buhalterija – gal buhalterė galvoja, kad viskas gerai, tačiau gal tokia apskaita šiai įmonei netinka. Tam ir reikalingas auditas“, – aiškina D. Grincevičius.

Kaip teigia ir pats įmonės vadovas A. Naujokaitis, po atlikto savivaldybės audito jam ir pačiam bus naudinga sužinoti, kas neduoda įmonei atsitiesti.

„Darome viską, kas įmanoma – išieškome skolas, kaip tik įmanoma visais būdais, bet vis tiek reikalai nejuda tiek sparčiai į priekį, kaip norėtųsi“, – sako A. Naujokaitis.

Jis mano, kad problemos įmonėje turbūt buvo jau užprogramuotos nuo pat jos įkūrimo pradžios, nes jiems priskirti administruoti daugiabučiai namai yra seni, visos komunikacijos pasenusios tiek morališkai, tiek techniškai, o tvarkyti jas reikia, to žmonės tikisi iš administratoriaus. Tačiau patys kai kurių daugiabučių namų gyventojai nekaupė lėšų tiems darbams atlikti 30 m. ir daugiau, tad vien per pastaruosius metus sukauptų lėšų, kai privaloma kaupti pinigus stogų, laiptinių ir kitų dalykų remontui, dar per mažai. Ši problema yra viena pagrindinių, kurią įvardija A. Naujokaitis. Taip pat ir skolininkai smukdo įmonės finansinę būklę. Nors pats direktorius kreipėsi į savivaldybę, prašydamas pagalbos, kad bent jau iš socialinių būstų gyventojų būtų padedama per seniūnus ar socialines darbuotojas išsireikalauti grąžinti skolas arba mokėti įmokas. Taip pat A. Naujokaitis antrina savivaldybės administracijai ir sako, kad dabar jų įmonės nuomojamos patalpos yra tikrai brangios ir norėtų įsikurti pigiau. Visi šie ir kiti niuansai įmonės veiklai kiša pagalius į ratus ir atrodo, kad be savivaldybės tarybos narių įsikišimo problemos išspręstos nebus.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

88

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

gustainiskiu namai

 

   
musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos