baneris leidinys

paliskis almantas
Kooperatyvo „Marijampolės regiono cukriniai runkeliai“ pirmininkas Almantas Pališkis, kaip ir kiti rajono cukrinių runkelių augintojai, laukia žinių iš Marijampolės cukraus fabriko, nuo kurio vadovų sprendimo priklausys, ar žemdirbiai šiemet dar sės cukrinius runkelius. D. Pavalkio nuotr.


Lina POŠKEVIČIŪTĖ

Esminis klausimas – būti ar nebūti – šiandien kyla ir cukrinių runkelių augintojams, ir Marijampolės cukraus fabrikui. Nors po savaitės turėtų prasidėti cukrinių runkelių sėja, augintojai dar derisi su fabriku dėl šių metų derliaus supirkimo sąlygų.

Balandžio mėnesį turėtų prasidėti cukrinių runkelių sėja, deja, šiandien rajono cukrinių runkelių augintojai kol kas nežinioje. Suvalkijos krašto cukrinių runkelių augintojai, kurių daugumą vienija žemės ūkio kooperatyvas „Marijampolės regiono cukriniai runkeliai“, šiuo metu intensyviai derasi su Marijampolės cukraus fabriko vadovybe dėl šių metų derliaus supirkimo sąlygų. Kaip patikslino kooperatyvo „Marijampolės regiono cukriniai runkeliai“ pirmininkas ir UAB „Barzdų agroservisas“ vadovas Almantas Pališkis, atsiskaitymas už cukrinių runkelių derlių Marijampolės cukraus fabrike jau keleri metai vyksta tarpininkaujant UAB „Žvalguva“. Augintojai net sutartis pasirašydavo ne su fabriku, bet su „Žvalguva“. Pagal susitarimą augintojai nuo 50 iki 80 proc. atlygio už derlių atsiimdavo iš „Žvalguvos“ prekėmis, t.y. trąšomis, chemikalais, sėklomis, likusi dalis buvo sumokama pinigais. Tačiau, pasak A. Pališkio, Marijampolės cukraus fabriko vadovybės toks „Žvalguvos“ tarpininkavimas netenkina, todėl jie patys nori pasirašyti naujas cukrinių runkelių auginimo ir pardavimo sutartis su žemdirbiais ir dirbti be tarpininkų.

„Mūsų netenkina tos sąlygos, kurias siūlo fabriko vadovybė: nėra jokių garantijų, kad atgausime pinigus už pristatytus cukrinius runkelius iš to bankrutuojančio fabriko“, – sako A. Pališkis.

Cukrinių runkelių augintojų nuomone, „Žvalguva“ buvo patikima įmonė.

„Pasirašius cukrinių runkelių auginimo ir pardavimo sutartį su „Žvalguva“, ši įmonė mums trejus metus garantavo laiku, stabilų atsiskaitymą. Mes, cukrinių runkelių augintojai, pakankamai ramiai gyvenom. Tiesa, tekdavo iš jų imti prekes ir kainas už runkelius didesnes sunkiai išsiderėdavome, nepatiko žemdirbiams, bet ir Kėdainių fabrike kaina panaši buvo“, – kalbėjo A. Pališkis.

Jei „Žvalguvos“ neliks, svarsto A. Pališkis, ar nenutiks kaip prieš ketverius metus, kuomet žemdirbiai runkelius pristatydavo į Marijampolės cukraus fabriką, tačiau pinigų laiku negaudavo, o kad juos atgautų,tekdavo gerokai pakovoti.

„Nesinori, kad vėl taip nutiktų su fabriku, o garantijų šiandienai nėra, kad gausim iš fabriko pinigus už užaugintą produkciją“, – svarstė A. Pališkis.

Anot pašnekovo, minėto fabriko vadovybė veda derybas su „Žvalguva“, todėl rajono cukrinių runkelių augintojai neskuba pasirašyti su Marijampolės cukraus fabriku naujų cukrinių runkelių auginimo ir pardavimo sutarčių.

„Šiandien turime labai neapibrėžtą situaciją. Laukiam kasdien žinių. Gal fabriko vadovybė susitars su „Žvalguva“, gal mums kitokius variantus pasiūlys“, – sakė A. Pališkis.

Kol kas rajono cukrinių runkelių augintojai negali sėti runkelių, kol nepasirašė sutarčių, neperka netgi sėklų. Jei derybos tarp Marijampolės cukraus fabriko, „Žvalguvos“ ir žemdirbių užsitęs, vėluos ir cukrinių runkelių sėja, kuri jau kitą savaitę galėtų ir prasidėti.

„Ūkininkai sako – tuomet į cukriniams runkeliams paliktas dirvas sėjam pupas, kviečius. Jei susitariam, tai auginam, jei ne, tai visai neauginam. Galbūt tik pavieniai žemdirbiai augins cukrinius runkelius“, – tokiomis mintimis pokalbį užbaigė A. Pališkis.

Susisiekus su UAB „Lietuvos cukrus“ generaline direktore Lina Minderiene, ši tvirtino, kad šiuo metu su cukrinių runkelių augintojais jau sudaromos runkelių supirkimo sutartys 2020–2021 m. perdirbimo sezonui.

„Tikimės, kad šis cukrinių runkelių auginimo ir perdirbimo sezonas vyks sklandžiai ir bus sėkmingas tiek bendrovei, tiek cukrinių runkelių augintojams“, – trumpai pakomentavo L. Minderienė.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos