baneris leidinys

paliskis almantas
ŽŪK „Marijampolės regiono cukriniai runkeliai“ valdybos pirmininkas Almantas Pališkis prašo cukrinių runkelių augintojų išlaukti ir viliasi, kad Marijampolės cukraus fabrikas ir UAB „Žvalguva“ priims ūkininkams palankius sprendimus. D. Pavalkio nuotr.

Lina POŠKEVIČIŪTĖ

Nors cukriniai runkeliai jau sėkmingai dygsta rajono žemdirbių laukuose, juos auginantys ūkininkai nežino, kur rudenį reikės vežti derlių, nes Marijampolės cukraus fabrikas (UAB „Lietuvos cukrus“) kol kas nesusitaria su UAB „Žvalguva“ dėl runkelių perdirbimo. ŽŪK „Marijampolės regiono cukriniai runkeliai“ valdybos pirmininkas Almantas Pališkis cukrinių runkelių augintojus ramina dėl susidariusios situacijos ir prašo išlaukti.

„Ne rytoj ir poryt mes runkelius kasim ir vešim“, – sako kooperatyvo valdybos pirmininkas A. Pališkis.

Dalis rajono cukrinių runkelių augintojų, kuriuos vienija ŽŪK „Marijampolės regiono cukriniai runkeliai“, pasirašo sutartis dėl derliaus supirkimo ne su Marijampolės fabriku, bet su UAB „Žvalguva“, kuri už pristatytą produkciją ir atsiskaito su žemdirbiais, o derlių perdirba Marijampolės fabrikas. Iš „Žvalguvos“ ūkininkai ima runkelių sėklas, trąšas, augalų priežiūros priemones.

Kaip pasakojo Juozas Valaitis, vienas iš mūsų rajono cukrinių runkelių augintojų, dar kovo mėnesį ūkininkus spaudė Marijampolės fabrikas sutartis pasirašyti su jais, o ne su „Žvalguva“.

„Kiti žemdirbiai nesirašė su fabriku derliaus pirkimo sutarčių, nes žinojo, kad anksčiau fabrikas su jais neatsiskaitydavo, paskendęs skolose, žmonės nenori rizikuoti“ , – aiškino A. Pališkis.

Pasak pašnekovo, jis asmeniškai pavasarį buvo informuotas, kad Marijampolės fabrikas su „Žvalguva“ susitarė, todėl rajono ūkininkai su „Žvalguva“ pasirašė sutartis, parsivežė runkelių sėklas, apsisėjo laukus.

„Atrodė, kad viskas gražu. Kai mes pasisėjom runkelius, paaiškėjo – „Žvalguva“ su UAB „Lietuvos cukrus“ nesusitaria, ir tas nesusitarimas tęsiasi iki šiol. Pirmiausia tarp jų turi būti pasirašyta taikos sutartis“, – pabrėžia A. Pališkis.

Praėjusią savaitę Marijampolės fabrikas vėl pradėjo agituoti cukrinių runkelių augintojus atvykti ir su Marijampolės fabriku sudaryti derliaus pristatymo grafikus. Anot A. Pališkio, tai daryti ūkininkams nėra jokios prasmės, nes žemdirbiai sutartis pasirašę su „Žvalguva“. Toks raginimas šokiravo ne vieną rajono cukrinių runkelių augintoją.

„Žvalguvos“ vadybininkas Marijampolės regione Donatas Kumštaitis tvirtino, kad vertimas cukrinių runkelių augintojus pasirašyti su fabriku derliaus pristatymo grafikus – tikras fabriko šantažas prieš ūkininkus.

„Su Marijampolės fabriku sutartis sudarė vos du ūkininkai, ŽŪK „Marijampolės regiono cukriniai runkeliai“ valdybos nariai, taigi fabrikas gautų rudenį vos 10 tūkstančių tonų derliaus. Dėl tiek cukrinių runkelių fabrikas veiklos gali nepradėti, todėl fabrikas puola ūkininkus“, – aiškino „Žvalguvos“ atstovas ir pridūrė, kad jie sutartis pasirašė ne su fabriku, o su ūkininkais, todėl jų niekas neįpareigoja derlių pristatyti būtent Marijampolės fabrikui“.

Antradienį įvyko ŽŪK „Marijampolės regiono cukriniai runkeliai“ valdybos narių susitikimas su Marijampolės fabriko administracija. Anot A. Pališkio, susitikimo metu fabriko atstovai, nors ir pabrėžė, kad cukrinių runkelių augintojams nepasirašius sutarčių su jais, fabrikas veiklos gali ir nevykdyti, tačiau, kaip teigia A. Pališkis, žemdirbiai įtakos Marijampolės fabriko ir „Žvalguvos“ deryboms neturi.

„Mums belieka tik laukti, yra dar laiko minėtoms įmonėms susitarti. Tik yra tas gąsdinimas ir erzinimas žmonių, kuris tikrai niekam nereikalingas. Jau nuo koronaviruso prisigąsdinę, pavasarinė sausra gąsdino. Norim, kad susitarimo procesas tarp minėtų įmonių pajudėtų tik teigiama linkme“, – svarstė A. Pališkis.

Jis jau informavo rajono cukrinių runkelių augintojus, kad jiems tikrai nereikia jokių grafikų sudarinėti, o tiesiog – išlaukti.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos