baneris leidinys

sviezios bulves
Jau porą savaičių prekyvietėse siūloma įsigyti ne įvežtinių, bet vietos ūkininkų užaugintų ankstyvųjų bulvių. D. Pavalkio nuotr.

Rita PLAUŠINAITYTĖ-ŠERKŠNIENĖ

Ankstyvas šviežių bulvių derlius visada sulaukia didelio pirkėjų susidomėjimo, o klientams dar maloniau pirkti ne įvežtinę, o vietos ūkininkų užaugintą produkciją. Dar tik antra savaitė rajono bulvių augintojai siūlo įsigyti šviežių bulvių ir dideliu derliumi kol kas pasigirti negali.
 
Anot bulvių augintojų, šįmet ankstyvasis bulviakasis suvėlavo maždaug savaitę, todėl stebėtis nereikia, jeigu prekybos centrai jau seniai prekiauja šviežiomis bulvėmis, tačiau jos yra įvežtinės. Bet rajono gyventojai jau antra savaitė yra viliojami ir vietos ūkininkų skelbimais apie tai, kad galima įsigyti šviežių jų pačių išaugintų bulvių.

10 ha įvairių daržovių ūkį turintis ir vietos rinkai produkciją auginantis ūkininkas iš Sintautų Egidijus Duoba ankstyvąsias bulves jau antra savaitė kasa ir tiekia klientams, tačiau, pasak ūkininko, bulvių derliaus gausumu dar negali pasigirti.

„Po keru nėra daug bulvių ir jos nėra labai didelės, vidutinės kol kas, tačiau mes dar tik pasibandome, nėra masinio derliau ėmimo. Aišku, kasame su kombaina, niekas su rankom kasti jau nesivargina, tai šiek tiek lengvesnis darbymetis“, – teigia E. Duoba.

Pačių ankstyviausių bulvių šįmet ūkininkas pasisodino apie hektarą, o gausesnio bulvių derliaus tikisi už kelių savaičių, kada jos dirvoje dar sutarps ir paaugs. Žemdirbys mano, kad ankstyvųjų bulvių derliui įtaką padarė orų anomalijos – sausas ir šaltas pavasaris, kada dienomis buvo šilta, bet naktys buvo labai šaltos (temperatūra nukrisdavo iki 4 laipsnių), o kad bulvės gerai augtų, reikia joms ir tinkamo drėgmės kiekio, ir šilumos. Be to, gegužės pradžioje pasirodė sniegas, todėl ankstyvųjų bulvių augintojas mano, kad tokios orų permainos „sustresavo augimą“. Sintautiškis savo ankstyvąsias bulves augino netgi nedengtas, kaip daro daugelis augintojų norėdami sulaukti ankstyvesnio derliaus.

Antra savaitė savo ūkyje užaugintomis šviežiomis bulvėmis prekiauja Zanavykų turgavietėje ir vietos ūkininkas Povilas Janušaitis. Kadangi prekybininkas ankstyvąsias bulves augina jau daug metų, šyptelėjęs sako, kad svarbiausia ankstyvųjų bulvių augintojui yra parinkti tinkamą bulvių veislę, kad šakniavaisiai būtų skanūs ir pačiam, ir klientui. Pasak prekybininko, šiemet „bulvės pirmūnės nukentėjo nuo pavasarinio sniego ir šalčio“, todėl ūkininkas jas kasa vėliau nei planavo ir pats derlius šiemet mažesnis nei būdavo derlingiausiais metais. Tačiau ant prekystalio puikuojasi vidutinio dydžio bulvės, kurių kaina šiuo metu siekia 1 eurą 20 ct, o mažesnes parduoda už 80 centų. Kai kurie turgaus prekiautojai už šviežias bulves prašo net 2 eurus už kilogramą, bet jos jau labai didelės. P. Janušaitis visiškai mažų rapukų net nesivargina į turgų vežti, nes iš patirties žino, kad jas perka tik nedidelis klientų ratas, o rankų prikišti jas surenkant reikia labai daug. Šiais metais P. Janušaitis ankstyvosiomis bulvėmis užsisodino 4 ha, o geriausia veislė, kurią pats atrado augindamas ir darydamas bandymus savo laukuose, pasak jo, yra `Solist`.

„Sodinome balandžio pradžioje, daug įtakos padarė oro sąlygos – naktys šaltos, o pavasaris buvo sausas, tad ir bulvės neaugo kaip kitais metais. Tos, kurios dabar auga, bus tikrai geresnės. Pačių ankstyviausiųjų derlius nėra didelis, arba pačios bulvės nėra milžiniškos, bet mūsų auginamos veislės bulvės yra klientų vertinamos dėl skonio ir dėl kokybės, nes iš jų jau galima gaminti daugelį mėgstamų patiekalų, masė nebus per skysta“, – sako P. Janušaitis.

Nemenką plotą ankstyvųjų bulvių užsisodinęs žemdirbys sako, kad dalį jų ploto stengiasi pavasarį, kai atvėsta oras, uždengti, tačiau visas bulves apdengti neturėjo galimybių, o tos neuždengtos jau dabar sparčiai vejasi, o gal ir pralenks tas, kurios buvo uždengtos. Ūkininkas mano, kad po kelių dienelių bulvių derlius tik gausės, patys šakniavaisiai tik didės, tad pirkėjams galės pasiūlyti dar didesnį bulvių pasirinkimą ir patrauklesnes kainas.

Be bulvių, ūkininkas augina ir vietos rinkoje realizuoja dar daug kitų įvairiausių daržovių ir uogų, iš kurių dabar didžiausias pirkėjų dėmesys tenka braškėms.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos