baneris leidinys

navickas laukaitis
Kooperatyvo „Suvalkijos daržovės“ ūkio bazėje ūkininkas Martynas Laukaitis demonstravo čia apsilankiusiam žemės ūkio ministrui Kęstučiui Navickui ir jo palydai, kaip veikia šiuolaikinė iš anksto programuojama sėjamoji, kuri beria į dirvą po vieną burokėlių sėklą pageidaujamu atstumu. D. Pavalkio nuotr.


Suvalkijos ūkininkus bei produkcijos gamintojus lankęs žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas Šakių rajone domėjosi žemės ūkio kooperatyvo „Suvalkijos daržovės“ ir modernaus daržovių augintojo Martyno Laukaičio veikla. Lukšių pieninėje su jos vadovu Genadijumi Butkumi aptarė pieno perdirbėjų lūkesčius.
 
Ūkio plėtrai reikalinga parama iš šalies

Ūkininko M. Laukaičio ūkyje apsilankęs ministras K. Navickas turėjo ką apžiūrėti – modernioje ūkio bazėje viskas apgalvota iki smulkiausių detalių, kad šio ūkio klientai ant stalo gautų it ką tik iš lysvės parneštą daržovę. M. Laukaitis nuo 1991 m. dirbo tėvelio ūkyje, o nuo 2007 m. ūkį perėmė pats. Pasirinko auginti daržoves, nes, pasak M. Laukaičio, javų augintojai yra priklausomi nuo kainų, o daržininkystėje – kaip sugebėsi pateikti produktą, tokį rezultatą bei kainą ir turėsi.

Iš pradžių ūkyje buvo auginama daug įvairių rūšių daržovių, tačiau vėliau imta specializuotis auginti burokėlius ir bulves. Anot ūkininko M. Laukaičio, užauginti kokybiškas daržoves – tik pusė darbo. Ne mažiau svarbus jų sandėliavimas ir pelningas realizavimas. Kad produkcija būtų kuo įvairesnė ir patrauklesnė supirkėjams bei parduodama konkurencinga kaina, keli daržovių augintojai susibūrė į kooperatyvą. Jokūbonių kaime (Kriūkų sen.) įsikūrusiam kooperatyvui vadovauja pats M. Laukaitis. Pradėję planuoti eksportuoti daržoves, kooperatyvo nariai suprato, kad norint konkuruoti su inovatyviais Europos ūkiais, būtini šios veiklos sertifikatai. Dabar ūkininko auginamų daržovių kokybė atitinka tarptautinio „GLOBAL G.A.P.“ sertifikato reikalavimus. Iš viso šiuo metu M. Laukaičio ūkyje dirbama 500 ha žemės. Jo ir kooperatyvo narių ūkiuose užaugintos daržovės yra plaunamos, rūšiuojamos, pakuojamos. Tai atlieka 120 darbuotojų.

Pasinaudojus Lietuvos kaimo plėtros programos paramomis, įrengti šiuolaikiški daržovių laikymo sandėliai, kuriuose įdiegtos modernios technologijos. Tik taip ilgesnį laiką daržovės nepraranda kokybės ir šviežumo. Kooperatyvui rūšiavimo ir sandėliavimo patalpų plotus teko didinti ne kartą. Neseniai ūkininkas pasinaudojo Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos sričiai „Parama investicijoms į žemės ūkio produktų perdirbimą, rinkodarą ir (arba) plėtrą“ skirta parama. Taip buvo išplėstos rūšiavimo ir sandėliavimo patalpos.

Ministras domėjosi moderniomis daržovių sandėliavimo kameromis, rūšiavimo patalpomis, ūkio technika, laistymo sistema.

„Jeigu turi tinkamą sandėlį, daržoves kokybiškas gali išlaikyti iki pavasario, kuomet jų kaina didesnė“, – sakė ūkininkas, rodydamas, kad ir vėlyvą pavasarį saugykloje daržovės yra nepraradusios skonio ir spalvos.

Svarbu atsižvelgti į ūkio tvarumą ir ekologiją

Ūkyje naudojama daržovių priežiūros moderni technika ir technologijos jau dabar leidžia vystyti tvarų žemės ūkį. Tai itin aktualu, nes Lietuva, kaip ir kitos bendrijos šalys, turi siekti „Žaliojo kurso“ reikalavimų, kuriuos ateityje turės taikyti visi ūkininkai. M. Laukaičio ūkyje tvarus ir ekologiškas ūkininkavimas ne naujiena – ūkininkas jau kuris laikas žengia koja kojon su laikmečio iššūkiais.

„Daržovių augintojai nestovi vietoje,  turi ambicingų planų plėsti ūkius ir veiklas. Ministerijos planuojama paramos strategija jiems būtų palanki. Be ūkiams svarbios produkcijos eksporto sąlygos. Kalbant apie „Žaliąjį kursą“, kai kurie modernūs ūkiai jau naudoja pažangias technologijas. Pavyzdžiui, tokie kaip šis ūkis neturėtų būti apkraunami papildoma našta. Tačiau turime numatyti kriterijus ūkiams, kurie turi pasitempti.“, – teigė ministras.

Ministro K. Navicko ir ūkininko M. Laukaičio nuomonės dėl paramos investicijoms sutapo – prioritetas remti ūkių plėtrą.

Lukšių pieninė

Ministras taip pat lankėsi ir susitiko su Lukšių pieninės vadovu G. Butkumi. Pasak ministro, pieno produktų gamintojams aktualiausi iššūkiai – žaliavinio pieno trūkumas ir pieno kokybė. Šalyje mažėja pienininkystės ūkių, o smulkieji ūkiai ne visada gali užtikrinti parduodamo pieno kokybės.

„Šiose grandyse turime imtis priemonių, kad pieno ūkiai išsilaikytų. Esame numatę intensyvesnį finansavimą, tačiau laikantiems gyvulius sunku konkuruoti su grūdininkais. Išsilaikyti gyvulininkystei padėtų parama ūkiams modernizuoti. Turi būti lengvinamas tiesioginių išmokų kontrolės mechanizmas, kad nebūtų perteklinių reikalavimų“, – po pokalbio su pieno perdirbėjų įmonės vadovu akcentavo ministras K. Navickas.

Ministras tikisi, kad netolimoje ateityje numatomos priemonės padės stabdyti pieno ūkio mažėjimą. Svarstomi žemės ūkio politikos prioritetai, nuo kurių priklausys, kaip atrodys žemės ūkio sektorius ir kaip bus skirstoma Europos Sąjungos parama laikotarpiu iki 2027 metų.  

Rita Plaušinaitytė-Šerkšnienė
Užs.Nr.d-0103
Lietuvos ZUM logo

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

BlueYellow-baneris

Reklama

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2022 Visos teisės saugomos