baneris leidinys

pukelis bulves
Ūkininkas Linas Pukelis sako, kad nors laukuose vanduo šiek tiek susigėrė, bet 10 ha bulvių ir maždaug tiek pat hektarų burokėlių derliaus dėl gausaus lietaus nuėjo perniek. D. Pavalkio nuotr.


Lina POŠKEVIČIŪTĖ  

Daug kur laukuose po gausaus lietaus tyvuliuoja didelės balos, o bulvių augintojai sako tiesiai šviesiai – vietomis derlius nuėjo perniek, bet į neviltį nepuola ir teigia, kad lietus daržoves tuo pat metu ir laisto. Pasak kalbintų daržovių augintojų, dar neaišku, kokia bus vasara, tad apie derlių ir produkcijos kainas bus galima kalbėti rudeniop. Kol kas rajone šviežiomis bulvėmis džiugina vos vienas jų augintojas, kiti bulves žada kasti apie Šv. Joną.
 
Gausiau lietaus

Vienas didžiausių mūsų krašto bulvių augintojų UAB „Šaka“ vadovas Darius Matijošaitis pasakojo, kad Kudirkos Naumiesčio krašte iškrito ypač daug lietaus. Bulvėmis „Šaka“ šiemet užsodino apie 200 ha.

„Laukiu draudikų. Ir liūtys, ir krušos pasėlius talžo. Bulvės pūva. Praeiti metai taip pat buvo šlapi. Šiemet balandį bulves leido pasisodinti, bet šiuo metu orai neleidžia joms augti. Be abejo, yra ir gražių bulvių laukų“, – situaciją komentavo D. Matijošaitis.

Šiais metais apie 70 ha bulvių auginantis dar vienas šio krašto ūkininkas Mindaugas Valaitis sako, kad bulvių agroplėvele šiemet nedengė.

„Šiemet atsisakiau dengti, kadangi darbo jėgos nėra ir tai nepigi apsauga nuo šalnų. Šįmet sodinau labai anksti, kovo 17 d., buvo labai geras oras, šilta. Tačiau vėliau pavasaris buvo niūrus ir šaltas. Šiuo metu drėgmės gal truputėlį per daug, bet nesiskundžiu. Geriau šiek tiek drėgniau, nes bulvės drėgmę mėgsta. Be abejo, lomose esančios bulvės kažkiek nukentės, bet visame kitame lauke – turės drėgmės“, – įsitikinęs M. Valaitis.

Ir skandina, ir palaisto

Praėjusį penktadienį lankėmės naumiestiečio Lino Pukelio ūkyje. Bulvėmis ūkininkas šiemet užsodino apie 180, burokėliais – apie 50 ha. Ūkininkas sako, kad laukuose vanduo šiek tiek susigėrė, bet 10 ha bulvių ir maždaug tiek pat hektarų burokėlių derliaus dėl gausaus lietaus nuėjo perniek. Anot pašnekovo, birželio 9 d. Kudirkos Naumiestyje per maždaug pusvalandį iškrito 45 mm kritulių, per mėnesį – 180 mm.

laukai po lietaus
„Net apkaupti bulvių nepavyksta. Ir karštis bulvėms netinka. Bulvės mėgsta plius 20 temperatūrą“, – teigia ūkininkas.

Pirmas, kuriame sustojame, sėklinis laukas, čia auginamos ‘Laura‘ veislės bulvės. Beveik pusė hektaro bulvių nugėrė.

„Paskendo tas 10 ha bulvių, bet kitos – tai palaistytos. Laistymo kaštus sutaupėm. Man jau nereikia laistyti. Ar tokios oro sąlygos turės įtakos bulvių kainai? Kaina priklausys ne nuo to, ar tos mano bulvės paskendo, bet nuo visų ūkininkų užauginto derliaus“, – įsitikinęs L. Pukelis ir šypsodamasis priduria, jog šiemet įsigijo naują laistymo sistemą, bet nepanaudojo, mat dangus laisto.

Pasižvalgius po auginamų burokėlių laukus, vietomis lomose tyvuliuoja balos, todėl burokėlių daigai taip pat nugėrė. Pasak ūkininko, dėl stipraus lietaus dauguma daigų, net ant kalvos, tiesiog nunyko.

L. Pukelis pasakoja, kad šiemet bulves sodino rekordiškai anksti, bet derlių ims kaip įprastai. Pirmiausiai kas ankstyvąsias ‘Corinna‘ veislės bulves ir greičiausiai jau po Joninių.  L. Pukelis atverčia kerą – gumbai gražūs.

„Bulvėms dar šiek tiek trūksta brandos. Bet po savaitės bus tinkamos kasti. Tad apie derliaus kiekius ir kokybę bus galima kalbėti vėliau, kuomet jos bus aruode“, – teigia L. Pukelis.

Pirmas derlius per Jonines

Žvalgomės kitų bulvių augintojų ūkiuose. Slavikų krašto bulvių augintoja Neringa Žilionienė pasakoja, kad šiemet bulvėmis užsodino penkis hektarus, o pernai šiuo metu jau prekiavo šviežiom bulvėm.

„Bet šiemet kasim bulves vėliau. Buvo šaltas pavasaris. Drėgmės šiuo metu laukuose labai daug, be to, sunku į laukus įvažiuoti. Tikimės iki Joninių pradėti kasti“, – sako slavikietė.

Pasiteiravus apie situaciją bulvių laukuose žemės ūkio kooperatyvo „Suvalkijos daržovės“ pirmininko Martyno Laukaičio, šis patikino, kad Kriūkų krašte, kur jis užsodinęs apie 200 ha bulvių, drėgmė ribinė.

„Kalbantis su kooperatyvo nariais, situacija labai įvairi. Kudirkos Naumiestyje, Vilkaviškyje, Kėdainiuose drėgmės perteklius. Šiuo metu prognozuoti derlių dar anksti“, – patikino M. Laukaitis.

Bulviakasis nenuvylė

Kol kiti bulvių augintojai rengiasi kasti bulves, šakiečiai Daina ir Povilas Janušaičiai birželio 16 d. jau kasė pirmąjį derlių. Šiemet bulvių užsodino 6,5 ha, ankstyvosios bulvės, kurios šiuo metu ir yra kasamos, užima beveik pusantro hektaro. Daina ir Povilas derlių doroja patys, iš vakaro pakasa kol kas po kelias vagas, o ryte skuba pas pirkėjus su šviežiomis bulvėmis.

„Apsaugai nuo šalnų dengėme bulves agroplėvele. Šiemet nereikėjo bulvių laistyti. Šiame plote bulves pasodinom pirmi metai, žemė nenualinta, derlinga. Pirmas derlius geras, bulvytės gražios“,–džiaugiasi, kad ankstyvasis bulviakasis nenuvylė, jau kone 10 metų bulves auginantis P. Janušaitis.

bulves kasimas
Jaunieji ūkininkai Daina ir Povilas Janušaičiai šiais metais sodino per 6 ha ankstyvųjų bulvių ir sako, kad pirmasis derlius nenuvylė. D. Pavalkio nuotr.

Pasak jo, vietomis dirva šlapia, yra ir prastesnių plotelių, kasant vietomis klimpo technika. Atskubėjusi ir prie kasamosios atsistojusi D. Janušaitienė skuba rūšiuoti bulves, nusišypso, kad šių metų bulvių kokybė puiki.

„Realizuojame ankstyvąsias bulves turguje, savo parduotuvėje. Be abejo, turime savo klientus. Visą pavasarį bulves saugojom nuo šalnų. Jų auginimas nelengvas, tai atsakingas bei kruopštus darbas. Bet štai gautas rezultatas atperka visus sunkumus“, – šypsosi Daina.

Jauni žmonės, be bulvių, augina braškes, kopūstus bei kitas daržoves, planuoja ūkį plėsti.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

BlueYellow-baneris

Reklama

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2022 Visos teisės saugomos