baneris leidinys

sleziene diana
Šakių kultūros centro Gelgaudiškio padalinio vadovė Diana Šležienė tikino, kad administracinė atsakomybė už dvaro rūmus kultūrininkams yra nepakeliama, tad ji irgi palaikė siūlymą nuomoti visus sodybos statinius. D. Pavalkio nuotr.


Gintarė MARTINAITIENĖ

Praėjusį penktadienį savivaldybės tarybos nariai, nors ir nevieningai, išsiskiriant nuomonėms, patvirtino Gelgaudiškio dvaro sodybos statinių viešojo nuomos konkurso sąlygas. Buvo pasirinktas variantas nuomoti ne dalį statinių, bet visus, tarp jų – ir dvarą.

Nemažai diskusijų dėl nuomos sąlygų buvo komitetų posėdžiuose, jų netrūko ir tarybos posėdžio metu. Kaip jau esame skelbę anksčiau, svarstymui buvo teikti du galimi variantai, tai yra nuomoti visus statinius (buvęs kumetynas, buvusi oranžerija, varpinė) su dvaro rūmais arba nuomoti tik dalį statinių, be dvaro, jį paliekant Šakių kultūros centro Gelgaudiškio padalinio veiklai.

„Mums priimtinesnis pirmas variantas, kadangi priešingu atveju savivaldybei tenka dvaro išlaikymas, nes kultūros padalinys nebus pajėgus apmokėti visas išlaidas“,  – viename iš komiteto posėdžių kalbėjo savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas bei nuomos sąlygoms rengti sudarytos komisijos pirmininkas Redas Juškaitis.

Prie pirmojo varianto, tai yra nuomoti visą kompleksą, buvo linkstama ir viešosios konsultacijos metu, tačiau posėdžio metu balsuojant už šį siūlymą du tarybos nariai (Raminta Jakelaitienė ir Aušrelė Pukinskienė) susilaikė, o septyni buvo prieš (Judita Ambrasienė, Jonas Bakas, Darius Jakavičius, Romas Pukinskas, Tomas Skaizgirys, Valdas Stankūnas ir Juozas Žemaitis), tačiau  11-ai balsavus už visgi būtent jam ir pritarta.

Tad dėl ko tarybos posėdžio metu kilo daugiausiai diskusijų?

Pirmiausiai į tarybos narius kreipėsi vicemeras Darius Jakavičius, raginęs apsispręsti atsakingai,  jam labiausiai kliuvo nuomos kaina, kuri išeina maždaug 60 centų už kvadratinį metrą, jis siūlė bent eurą.

„Visada džiaugdavaus, kai mero pavaduotojas pasiūlydavo didesnius nuompinigius, bet tai ne koncesija, paprastoji nuoma, nuomos terminas 10 metų. Išnuomojam pastatus, kuriems reikalingos investicijos, bet tas verslininkas greituoju metu jokių pajamų negeneruos“, – dėmesį atkreipė savivaldybės administracijos Biudžeto, turto ir strateginio planavimo skyriaus vedėja Egidija Grigaitienė, sureagavusi į tarybos nario Valdo Stankūno paklausimą, ar pastatai, kurie buvo nekokybiškai restauruoti, iki skelbiant konkursą bus sutvarkyti ir trūkumai pašalinti.

„Tokie, kokie yra ir kokia jų būklė, ir bus perduoti. Todėl ir atkreipiau dėmesį, kad veiklos ir generuot pajamų iškart tikrai negalės. Gali pavadinti viešbučiu ar restoranu, bet nuo to nepataps tinkami licencijuojamai veiklai“, – tęsė E. Grigaitienė.

Visgi, kad nuomos kaina galėtų būti didesnė, svarstė ir Tomas Skaizgirys, teigęs, jog jeigu jau norim būti ponai, tai ir susimokėkim.

„Norim nešiot nutrijos kepurę, bet susimokėt kaip už laikraščio (kepurę – red.past,)“, – sakė jis.

Tačiau E. Grigaitienė siūlė pagalvoti, ar mes dvarą tikrai norime išnuomoti, ar tik imituoti. Tarybos narė Rasita Grincevičienė kalbėjo, kad nuomos kaina yra pradinė ir laikėsi nuostatos, kad pirmiausiai mes turime būti patrauklūs nuomininkui.

„Daugiau loginių, ekonominių ir partnerystės bei draugiškumo verslui demonstravimo yra pirmajame variante“, – pritarė ir meras Edgaras Pilypaitis.

Jam antrino ir kolega Artūras Varankevičius, vertinęs, kad nuomoti dalį statinių net nesvarstytina, nes kultūros centro pagrindinė veikla turėtų būti kultūra, o ne verslo kūrimas.

„Įstumiam tokias įstaigas į verslo kūrimą, tai  pavojingas žingsnis. Neįvelkim į verslą. Jų pagrindinė veikla kultūra“, – sakė gelgaudiškietis tarybos narys, buvęs šios bendruomenės centro pirmininkas A. Varankevičius.

Būtent už variantą nuomoti visą kompleksą – ir pati bendruomenė bei kultūrinei veiklai Gelgaudiškyje diriguojanti Diana Šležienė, posėdžio metu irgi stojusi į tribūną.

„Svarbiausias dalykas yra atsakomybė už dvaro rūmus. Turbūt visi suprantate čia sėdintys, kad visą administracinę atsakomybę kultūrininkai nešti negali. Tai neįmanoma našta. Mes pirmiausiai turime vykdyti kultūros funkciją. Tą mes ir darome“, – kalbėjo kultūros padalinio vadovė, pridūrusi, kad aktyviuoju sezonu, norint uždirbti specialiąsias lėšas, tenka dirbti be išeiginių, neskaičiuojant ir darbo valandų, o tai, sakė ji, nėra lengva.

Dvarą puoselėdami, prižiūrėdami ir garsindami didelį indėlį įdėjo dvare veiklą vykdantys kultūrininkai, tačiau norint didinti komplekso patrauklumą, jie nori čia būtent verslo prisidėjimo.

„Mes su kultūra niekur nesitraukiame, eisime toliau, bet, manau, mūsų įdirbis bet kuriam protingai mąstančiam verslininkui yra reikalingas“, – mintimis dalijosi D. Šležienė ir pridūrė naiviai tikinti, kad atsiras verslininkas, su kuriuo galės bendradarbiauti.

Tačiau tokios gelgaudiškiečių pozicijos nelabai suprato T. Skaizgirys, klausęs, ar bendruomenė nenori dvaro. Romas Pukinskas irgi svarstė, kad Lukšiuose dvare veiklą vykdo kultūros darbuotojai ir, rodos, viskas ten gerai.

„Kad nereikia Gelgaudiškio bendruomenei dvaro, griežtai nesutinku, bet turi būti normalios administravimo sąlygos“, – kalbėjo D. Šležienė.

Kelti klausimai ir dėl to, kaip kultūrininkai su nuomininkais tarsis dėl numatomų renginių. D. Jakavičius sakė, jog „visos prieigos prie dvaro išnuomojamos. Ar jie (bendruomenė – red. past.) žino, kad viskas aplink dvarą priklausys teisėtam nuomininkui, kuris gali sudėti lenteles, kad vyksta privatus renginys ir prašom į dvaro teritoriją nekelti kojos“. Tačiau meras tikslino, kad „kultūros vertybių apsaugos įstatymas aiškiai sako, kad valstybės, ES ir savivaldybės lėšomis sutvarkyti objektai privalo būti atviri ir pažinūs visuomenei. Jokių dirbtinių apribojimų negali būti“. Be to, anot R. Juškaičio, yra priedas dėl renginių ir nuomininkas automatiškai prisiima ir tam tikras sąlygas.

Nuomos sutarties sąlygose numatyta, kad nuomininkas dvare turi teisę verstis ūkine komercine veikla, turi prižiūrėti dvaro sodybą, teikti turizmo paslaugas. Kalbant konkrečiau, čia turėtų būti teikiamos apgyvendinimo, maitinimo, renginių organizavimo paslaugos ir pan. Veiklą viešbučio ir restorano pastatuose turėtų pradėti ne vėliau kaip per vienerius metus nuo nuomos sutarties pasirašymo. Pradinis nuomos mokestis už visų patalpų nuomą – 969 eurai mėnesiui (be PVM).

Nuomos konkursą įpareigotas suorganizuoti administracijos direktorius Dainius Grincevičius.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!


BlueYellow-baneris

Reklama

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

200x100 banAUDRA

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2022 Visos teisės saugomos