baneris leidinys

lesnickasGiedrė PLEČKAITYTĖ

Rugpjūčio 5 dieną Šakiuose viešėjo Marijampolės apskrities Aplinkos valdymo skyriaus vedėjas Anatolijus Lesnickas. Jis šakiečiams pasakojo apie greitai plintantį ir žmogaus bei gyvūnų sveikatai pavojingą Sosnovskio barštį.

Nuotr. Šakiuose viešėjęs Marijampolės savivaldybės administracijos Aplinkos valdymo skyriaus vedėjas ir Marijampolės draugijos „PILIETIS“ pirmininkas Anatolijus Lesnickas ragino naikinti itin greitai plintantį ir sveikatai pavojingą Sosnovskio barštį.

Kas tai per augalas?

Sosnovskio barštis – salierinių šeimos augalas, išaugantis iki 3 metrų, o labai geromis sąlygomis ir iki 4,5 metrų aukščio. Įspūdingo dydžio daugiametis augalas paplitęs daugelyje šalių, neišimtis ir Lietuvoje. „Šakių rajone taip pat nemažai yra Sosnovskio barščių. Kol jų dar nedaug, reikia naikinti“,- sakė Marijampolės apskrities Aplinkos valdymo skyriaus vedėjas Anatolijus Lesnickas. Jis priminė, kad šis augalas labai sparčiai plinta. Vienas augalas subrandina kelias dešimtis tūkst. sėklų, kurios daigios išlieka net iki ketverių metų. A. Lesnickas priminė, jog anksčiau žmonės šį augalą augindavo kaip dekoratyvinį augalą. Tačiau dabar mokslininkų įrodyta, kad Sosnovskio barštis yra labai pavojingas žmonių ir gyvūnų sveikatai.
 
Kaip naikinti?

Šiuo metu yra įgyvendinamas invazinis Sosnovskio barščio naikinimas Marijampolės regione. Šakiuose viešėjęs A. Lesnickas pasakojo apie šio augalo naikinimo galimybes. Anot jo, geriausia šį augalą naikinti pavasarį, kai jis dar mažas. „Mažą augalą reiki iškasti kastuvu. Kastuvą į žemę reikia smeigti įstrižai, kad nukirstų augalo šaknis. Nukirstą augalą išrauti ir sudeginti“,- kalbėjo A. Lesnickas. Kitas būdas, kaip būtų galima kovoti su Sosnovskio barščio plitimu, tai yra nuolatinis pievų šienavimas. Tačiau šienaujant, jie labai greitai atželia. Svarbiausia, reikia neduoti augalui subrandinti sėklų. Mat kuo mažiau augalų, tuo lengviau su jais kovoti. Dar vienas šio augalo naikinimo būdas – nupurškimas randapu, kurio dozė turi būti dviguba. „Negalima purkšti, kai karšta, esant aukštesnei nei 20 laipsnių temperatūrai. Augalas puikiai prisitaikęs ir užpurkštą preaparatą tiesiog nugarina nuo savęs. Nupurškus vieną kartą, antrą kartą reikia purkšti po 30 – 40 dienų“,- sakė A. Lesnickas.

Pavojus žmogui

Aplinkos valdymo skyriaus vedėjas A. Lesnickas sakė, kad augalas ypatingai pavojingas rugpjūčio mėnesį, kai gausiai žydi. „Ypatingai atsargiems reikia būti karštą saulėtą dieną. Karštą dieną šis augalas tiesiog garuoja. Garai sukelia alergiją ar odos nudegimą“,- kalbėjo A. Lesnickas. Jis patarė šio augalo nepjauti su trimeriu, nes pjovimo metu augalas labai taško sultis. Joms užtiškus ant odos, ši iš karto nudega. Taip atsitikus reikia nedelsiant nuplauti vandeniu ir užrišti, kad nepatektų šviesa. „Užrišus reikia laikyti iki 48 valandų, nes per tą laiką nuodingos medžiagos suskyla. Šviesa nepatenka, neįvyksta reakcija“,- sakė A. Lesnickas.

Aplinkos valdymo skyriaus vedėjas sakė, kad apie šį augalą nieko nežinančius kaimynus būtina perspėti, kad būtų išvengta sveikatos sutrikimų. „Kviečiu prisidėti prie šio augalo naikinimo. Aplinkos ministro įsakymu Sosnovskio barštis įtrauktas į naikinamų augalų sąrašą. Reikalaujame, kad žemių savininkai, kurių žemėse auga šis augalas, jį taip pat naikintų“,- sakė A. Lesnicka.

Comments are now closed for this entry

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos