Žemdirbiai susitaikyti su skriaudžiamųjų dalia nelinkę

Darius MIKELIONIS

Vasario 6 dieną Šakių rotušėje vyko tradicinis kasmėnesinis rajono žemdirbių susirinkimas.  Tik šįkart jis vyko kiek neįprastai – tą pačią dieną Jonavoje į suvažiavimą buvo išvykę  kelios dešimtys rajono pienininkų.  Bet užteko rajono žemdirbių ir susirinkimui rotušėje. O susirinkimą pravedė rajono meras Juozas Bertašius. Jokių klausimų susirinkusieji nesprendė,  tik išklausė mero pasisakymų apie padėtį valstybėje ir rajone. O Jonavoje sueigos dalyviai pareiškė šalies valdantiesiems ir rimtų reikalavimų, davė 10 dienų terminą jiems įgyvendinti. Kitaip tikino protestuosią.

Rajono meras Juozas Bertašius susirinkimo Šakių rotušėje metu daugiausia kalbėjo apie naujosios šalies valdžios žemdirbiams brukamas mokesčių naujoves: socialinio draudimo, turto ir pelno mokesčius. „Mes ne prieš tokius dalykus, bet viskas turi būti tinkamai sudėliota. Ką reiškia mums brukamas Europinio dydžio valdos (toliau EDV) vienetas? Kai mes gausime tokias pačias išmokas, kokias gauna kitų ES šalių žemdirbiai, tada kalbėkime ir apie EDV taikymą. O kam reikalingas žemdirbių skirstymas į kažkokias grupes, kurioms taikytųsi skirtingi turto ir pelno mokesčiai? Atrodo, kad žmonės skirstomi į gerus ir blogus“,- kalbėjo J.Bertašius. Kitas dalykas, naujieji mokesčiai nenumato jokių saugiklių žemdirbiui nuo perdirbėjų diktato. Mero manymu, dabartinės formos žemdirbiams numatyti taikyti mokesčiai yra vos ne pasityčiojimas.
Tačiau jis pabrėžė: kad ir kas bebūtų, žemdirbys yra kantrus, o kraštutinių priemonių imsis tik tada, kai nematys jokios kitos išeities. Jis patikino visokeriopai remsiąs rajono žemdirbių siekius pačiu aukščiausiu lygiu. Ir tikisi rimto bei protingo naujosios valdžios požiūrio į žemdirbių apmokestinimą – klausimą galutinai spręsti reikia tik tuomet, kai šalies žemdirbiai gaus vienodas su kitų ES šalių žemdirbių išmokas. Dėl paties apmokestinimo principo, kuris patiems žemdirbiams sukurtų savotiškai palankesnę socialinę apsaugą ateityje, jis ne prieš.
Meras pažėrė ir daugiau ne visai suprantamų naujosios šalies valdžios veiksmų žemdirbių atžvilgiu. „Nevaldomas perdirbėjų veiklos apetitas lemia tai, kad šalies rinką pamažu jau užpildo pigesnė kaimyninių šalių produkcija. Kas per situacija su degalais? Turime naftos perdirbimo gamyklą, o tiek Latvijoje, tiek Lenkijoje degalai žymiai pigesni, todėl lietuvis ir važiuoja ten jų užsipilti. Todėl, kad mūsų naujoji valdžia ant degalų uždėjo didžiulius akcizus. O dėl to kenčia valstybė“,- toliau argumentavo J.Bertašius.  Jo manymu, pirmiausia reikėtų sutvarkyti paskutiniąsias produkcijos patekimo pas vartotoją grandis – perdirbėjus ir prekybininkus. Tačiau pastarųjų, ypač didžiųjų visą šalį valdančių prekybos tinklų, sutvarkyti, anot mero, jau nepajėgi jokia valdžia. „Pažiūrėkime, kas darosi: prekybos tinklai perdirbėjams ar kitiems produkcijos tiekėjams sugalvoja lentynų, prekių iškrovimo mokesčius. Tuoj pradės veikti eksporto – importo mokesčiai pieno produktams. Tačiau tai įtakos kainai ko gero neturės – prekybininkai deklaruos, kad produkcijos sandėliuose prikaupta tiek, jog nauji mokesčiai ar dar kas nors pardavimo kainos niekaip nepaveiks“,- dėstė mintis meras. Jis susirinkusiems trumpai išdėstė pieno produkcijos kainos modelį: žemdirbys šiandien pieną pagamina su nuliniu pelnu ar net nuostolingai, perdirbėjui atitenka apie 30 proc. kainos, o prekybininkas pasiima mažiausiai 40-50 proc.
Tuo pačiu metu, kai J.Bertašius diskutavo su Šakių rotušėn atvykusiais rajono žemdirbiais, gausus ir ryžtingas šalies pieno gamintojų asociacijos suvažiavimas rėmė prie sienos Vyriausybės atstovus ir pareiškė jai reikalavimus. Tą pačią dieną, kai buvo organizuotas šalies pienininkų kongresas Jonavoje, visų savivaldybių žemės ūkio skyrių vadovybė dar išvakarėse buvo sukviesta į dviejų dienų seminarą – seminaras vyko nuo ketvirtadienio pietų iki penktadienio pietų, su nakvyne.  J.Bertašiaus manymu, taip norėta atitraukti šiuos specialistus nuo tiesioginio kontakto su protestuojančiais žemdirbiais.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar pakanka sporto infrastruktūros rajone?

klausimelis 04 19Arūnė iš Griškabūdžio:

Ne. Griškabūdyje nieko nėra. Mokyklos stadionui reikėtų labai didelio remonto. Ten yra krepšinio aikštelė, bet aš krepšinio nežaidžiu. Atvykdavau pasportuoti į Šakius. Lankiausi baseine ir treniruoklių salėje. Šakiuose reikėtų daugiau dviračių takų, nes nelabai yra kur važiuoti. 

klausimelis 04 19 2

Milda iš Šakių:

Nepakanka. G alėtų būti daugiau. Labai trūksta dviračių takų. Daug metų laukiam dviračių tako Šakiai–Lukšiai. Girdėjau apie Šakių „Varpo“ mokyklos stadiono rekonstrukciją. Tikrai reikalingas ir futbolo aikštynas, ir lengvosios atletikos treniruotės, nes kuo daugiau sportuosim, tuo bus geriau.


BlueYellow-baneris
 
TKV sakiai350
sms
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.