baneris leidinys

pesticidaiGiedrė PLEČKAITYTĖ

Kovo 4 dieną savivaldybės posėdžių salėje vykusiame tradiciniame rajono ūkininkų susitikime viešėjo Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos Augalų apsaugos produktų kontrolės skyriaus vedėjas Algimantas Strukčinskas. Jis kalbėjo apie žemės ūkyje naudojamus pesticidus, griežtesnę jų kontrolę.

Pokyčiai gamtoje

Tradiciniame rajono ūkininkų susirinkime kalbėjęs Augalų apsaugos produktų kontrolės skyriaus vedėjas A. Strukčinskas tikino, kad  šalyje esama didelių problemų dėl pesticidų. Specialistas bandė atkreipti rajono ūkininkų dėmesį į pesticidus, kokios galimos neigiamos pasekmės sveikatai, jeigu nemokėsime tinkamai jų naudoti. Kaip žinia, dėl netinkamo pesticidų naudojimo ateityje kentės mūsų vaikai, anūkai. „Jeigu mes kažką ne taip padarysime, bus problemos kaip ir visame pasaulyje. Bus apsigimimų, bus augalų, kurių neįmanoma sunaikinti“,- kalbą pradėjo A. Strukčinskas. Kalbėti apie gamtoje vykstančius pokyčius priverčia ir realūs faktai. Pavyzdžiui, Amerikoje atsirado augalas, pas mus vadinamas burnočiu. Pasirodo, maždaug rankos storio ir 2,5 m aukščio augalo neįmanoma sunaikinti, mat šis augalas sparčiai veisiasi, yra atsparus sausrai, technikai. Pavyzdžiui, herbicide raundape randamas junginys, veikiantis žmogaus ląsteles. Tad dėl visų šių išvardytų ir daugelio kitų priežasčių pesticidų kontrolė bus kur kas griežtesnė.  
 
Didesnė kontrolė

ES nustatė, kad šalyje buvo padarytos klaidos nuolaidžiaujant ūkininkams. Kaip teigė Augalų apsaugos produktų kontrolės skyriaus vedėjas A. Strukčinskas, atsižvelgiant į Europos Sąjungos reikalavimus bus vykdoma aktyvesnė prevencija trąšų naudojimo srityje, bus skiriamas didesnis dėmesys trąšų ir augalų apsaugos priemonių laikymui ir naudojimui. A. Strukčinskas įspėja ūkininkus nenustebti, kai kažkurią dieną netikėtai į ūkį atvažiuos specialistas patikrinti, ar gerai tvarkomasi su trąšomis. Mat labiausiai bus tikrinami trąšų naudotojai, o ne prekybininkai. Jis priminė, kad 100 ir daugiau hektarų  žemės dirbantys ūkininkai nuo šių metų privalo pildyti trąšų apskaitos žurnalą. Nuo trąšų ar kitos chemijos likusią tarą ūkininkai turėtų atiduoti jos pardavėjams, tačiau realiai dėl taros grąžinimo esama nemažai rūpesčių.

A. Strukčinskas priminė apie šiek tiek sutrumpėjusį tręšimo laiką organinėmis trąšomis. Pagal naująjį įsakymą draudžiama mėšlą ir srutas pilti nuo lapkričio 15 iki balandžio 1 dienos, kai pagal senąjį įsakymą buvo draudžiama tai daryti nuo gruodžio 1 iki balandžio 1 dienos. Išliko draudimas kratyti mėšlą ir pilti srutas ant įšalusios, įmirkusios ir apsnigtos žemės. Nuo šių metų sausio pirmosios srutas draudžiama pilti nuo birželio 15 iki rugpjūčio 1 dienos, išskyrus tręšiant pūdymus, pievas ir ganyklas. Taip pat, įsigaliojus naujajam įsakymui, draudžiama skystąjį mėšlą ir srutas skleisti šeštadieniais, sekmadieniais ir valstybinių švenčių dienomis arčiau nei 100 m atstumu nuo gyvenamojo namo be gyventojo sutikimo ir arčiau nei 300 m atstumu nuo gyvenvietės be seniūno sutikimo.

Dirbs su pažymėjimais

Valstybinė augalininkystės tarnyba kritiškai vertina agronomų paruošimą Žemės ūkio universitete. „Man atrodo, kad Žemės ūkio universitetas iki galo neišaiškina apie produktų pavojingumą sveikatai ir panašiai“,- teigė A. Strukčinskas. Yra teikiamas pasiūlymas, kad prie universitete įgyjamo agronomo diplomo būtų išduodamas augalų apsaugos pažymėjimas. Jeigu bus užfiksuotas pažeidimas, įsigyti ir dirbti su cheminėmis medžiagomis žmonės negalės tol, kol nebus susitvarkyta. Kaip pasakojo specialistas, Lytagros prekybos atstovas buvo nubaustas 1,5 tūkst. litų bauda, nes pesticidus pardavė nepilnamečiui, neturėjusiam pažymėjimo. „Asmuo gavo baudą, nes ūkininkė pasakė: „Aš nepirkau, neužsisakiau, nepasirašiau“ “, - pasakojo A. Strukčinskas.

Kalbėdamas apie purkštuvų įrangą A. Strukčinskas teigė, kad nuolaidų nebus daroma ir, jeigu bus būtina, vadovaujantis teisės aktais bus skiriamos baudas. Pavyzdžiui Vokietijoje, jeigu ūkininkas laukus purškia netinkamais purkštuvais, taikomos tūkstantinės baudos. Gruodžio mėnesį turėtų įsigalioti teisės aktas, reglamentuojantis purkštuvus, reikės atlikti jų registravimą. „Kol kas purkštuvus mes tikrinsime vieną kartą per trejus metus“, - tikino A. Strukčinskas. Be to, šiais metais bus bandoma pažaboti laukų purškimą iš oro. Žodžiu, bus siekiama maksimalaus augalų apsaugos efekto minimaliai žalingo sveikatai.

Comments are now closed for this entry

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos