baneris leidinys

paseliai2Giedrė PLEČKAITYTĖ

Praėjusi žiema nemažai rūpesčių pridarė šalies žemdirbiams. Daugelį plotų reikėjo atsėti vasarinėmis kultūromis. Ne gana to, nuogąstaujama, jog pastarosiomis naktimis vyravusios pavasarinės šalnos gali padaryti dar daugiau nuostolių. Tačiau žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius pabrėžia, jog Šakių rajone padėtis ne pati blogiausia.

Nuotr. Dėl iššalusių žieminių pasėlių daugelis rajono ūkininkų laukus turėjo atsėti vasarinėmis kultūromis.


Rekordinis pasėlių iššalimas

Penktadienį savivaldybės administracijos posėdžių salėje vykusiame tradiciniame rajono ūkininkų susirinkime kalbėjęs rajono meras Juozas Bertašius išreiškė nerimą dėl šiemet ypač stipriai iššalusių žieminių pasėlių. Reaguodama į tai, kaip informavo Šakių rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjas Alfridas Vigelis, LR Žemės ūkio ministerija savivaldybei pavedė užduotį, atlikti apklausą ir įvertinti pasėlių peržiemojimą mūsų rajone. Skyriaus vyresnioji specialistė Irena Žemaitienė sakė, kad šiuo metu skyriui pateikta apie 120 ūkininkų prašymų dėl pasėlių iššalimo įvertinimo. Tad pirminiais duomenimis, apklausus 35 stambiausius ūkio subjektus (tarp jų 15 žemės ūkio bendrovių) paaiškėjo, kad žieminių kviečių iššalo 45 proc., kvietrugių – 20 proc., rugių – 10 proc., miežių – 60 proc., o rapsų – 85 proc. Manoma, kad pasėlių iššalimas palietė beveik kiekvieną rajono žemdirbį. Pagal atsiliepimus bene labiausiai nukentėjo Griškabūdžio kraštas. Pasak A. Vigelio, Griškabūdžio žemės ūkio bendrovė informavo, kad iššalo beveik visi pasėliai. GLA Gruop „Baltic Agro“ augalininkystės konsultantas Romas Dabrila, kalbėdamas apie pasėlių iššalimą, pabrėžė, kad šie metai – nestandartiniai. „Tokio atvejo nežinau, kad tiek daug pasėlių žūtų rajone. Tie, kas lieka, tai ant mirimo ribos. Šaltokas pavasaris. Vaizdas liūdnas“, - tvirtino R. Dabrila. Žemės ūkio ministro K. Starkevičiaus teigimu, padaryta apklausa yra optimistiškesnė nei reali situacija. „Kai apklausą atliko balandžio pradžioje, tai rapsas atrodė geriau. Tačiau reikėjo daug atsėti. Žinau, kad jūsų krašte baigia atsėti laukus. Čia situacija panaši, kaip visoje Lietuvoje“,- sakė K. Starkevičius. Tačiau, ministro teigimu, blogiausiai pasėliai atrodo šiaurės Lietuvoje esančiuose Šiaulių, Pakruojo, Joniškio rajonų laukuose. Palyginus su minėtomis vietovėmis mūsų rajonas atrodo kur kas gražiau.  
 
Baiminamasi pavasarinių šalnų

Šiųmetis įnoringas ir šiltais orais nelepinantis pavasaris taip pat neleidžia atsikvėpti. Mūsų rajone naujai atsėtų ir jau išdygusių pasėlių daigus šiurpina tik pavasario naktinės šalnos. „Iš tikrųjų šalnos kelia nerimą. Varo į neviltį visus, kas labai daug plotų atsėjo. Dar ir dabar kai kas atsėja vasarinį rapsą. Geriausiai būtų atsėti miežiais, bet jų kaina žema. Visi prisėjo rapsų ir jis gana greitai dygsta, per septynias paras išdygsta. Aišku, šalna vasarinei kultūrai labai pavojinga“,- sakė R. Dabrila. Dėl tokių šalnų didelė tikimybė, kad atsėtų pasėlių laukai gali tapti margi dėl iššalusių plotų, kurių vietoj bujos piktžolės, jos ypač sumenkins derliaus kokybę. Todėl, pasak R. Dabrilos, reiktų atsakingiau negu įprastai pasirinkti chemiją.

Rapsai tai vienareikšmiškai žuvo. Kviečių išlikimui įtakos turėjo veislė. „Kaip bebūtų keista, žuvo netgi tos veislės, kurios buvo atsparesnės žiemojimui“,- sakė augalininkystės konsultantas. Pasak jo, dabar augalui padėti gali racionalus antistresantų, skatintojų, papildomo tręšimo taikymas.

Nuostolių atlyginimas

Anot žemės ūkio ministro, šiemet Vyriausybė padarė viską, kad ūkininkams padėtų. „Žalią kurą leidome anksčiau įsigyti. Toliau yra draudimo sistema, taip pat valstybė finansuoja 50 proc. tiems, kurie yra apsidraudę. Kad padėtume žemdirbiams, esame numatę kreiptis į Europos Komisiją, kad anksčiau išmokas pradėtų mokėti“,- sakė žemės ūkio ministras.  

Pasėlių draudimo bendrovės „Vereinigte Hagelversichering VVaG“ Marijampolės regiono vadovas Sigitas Jundulas sakė, kad šiuo metu visi 47 Šakių rajono ūkininkai, apsidraudę pasėlius, kreipėsi į bendrovę dėl draudimų išmokų už iššalusius pasėlius. Draudimo bendrovėje rajono žemdirbiai apdraudė 6437 ha įvairių kultūrų pasėlių, kurių draudimo suma siekia 21 mln. litų. Pernai pasėlius buvo apsidraudę 35 ūkio subjektai.

Kainos augs?

Pabandykime pasvarstyti, ar rudeniop kils grūdų supirkimo kainos, ar brangs maisto produktai. „Grūdų kainos turėtų būti ne žemesnės nei praėjusiais metais. Australijoje buvo liūtys, stichinės nelaimės. Amerikos biržos irgi nieko gero nežada, kad labai pigtų grūdai ir atitinkamai pigtų kiti produktai. Rusija po pernai metų sausros ir gaisrų dar neatsigauna“,- kalbėjo K. Starkevičius. Tačiau nereikia pamiršti, kad žymiai pabrango ne tik grūdai bet ir kuras. Pernai tokiu pat metu žalias kuras buvo visu litu pigesnis nei šiemet. Anot R. Dabrilos, žvelgiant iš ūkininkų pusės, tai nusimato geros perspektyvos, mat kol kas kaina gali tik didėti. „Jeigu kristų kaina į 2007 metų lygį ar kažkokią standartinę kainą, kuri buvo 400 - 420 Lt, tai čia būtų nelaimė“,- kalbėjo R. Dabrila. Kalbant apie kainas augalininkystės konsultantas kritiką pareiškė ir patiems ūkininkams, kurie sunkioje padėtyje nesertifikuotą sėklą parduota ypač aukštomis kainomis.   „Tokios sunkios sąlygos parodo, kad gali išlupti iš kaimyno, tai ir lupa. Tai neigiamas dalykas, bet jis būdingas ne visiems“,- pastebėjimą išsakė R. Dabrila.

Comments are now closed for this entry

93

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

gustainiskiu namai

 

   
musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos