baneris leidinys

bybartieneAsta GVILDIENĖ

Užkertulių kaime gyvenantys Asta ir Algimantas Bybartai, iš natūralių medžiagų siuvantys apavą, turi nuolatinius klientus, todėl savo produkcijos plačiai nereklamuoja. Ir galbūt šioje situacijoje labai tiktų pasakymas: „savam krašte pranašu nebūsi“, nes Šakiuose apie jų rankų darbo aulinukus ir šlepetes, kaip jie patys sako,  mažai kas žino.

Nuotr. Asta pasakoja, kad pirmąsias šlepetes iš baldinio gobeleno, sintepono ir odos likučių pasiuvo daugiau kaip prieš dvi dešimtis metų.

Prekiauja mugėse

Nei turguje, nei parduotuvėje iš natūralių medžiagų siuvamų aulinukų ar šlepečių nenusipirksi. Kol kas savo produkcija Asta ir Algimantas prekiauja tik įvairiose Lietuvoje vykstančiose mugėse, amatų šventėse ar festivaliuose, kur jų pasiūtas apavas graibstyte išgraibstomas. Nuolatiniai klientai sau tinkančią ir patinkančią šlepečių porą atvyksta išsirinkti tiesiog pas juos į namus.

Norėdamas atskirti verslą nuo namų, vietoj buvusios senosios bulvinės kieme Algimantas pastatė tikrą „apavo fabrikėlį“, į kurį tik prieš mėnesį ir persikėlė su visomis medžiagomis, siuvimo mašinom ir pagaminta produkcija.
 
Pirmosios šlepetės

Daugybę metų baldų gamybos įmonėse išdirbusi Asta pasakoja, kad pirmąsias šlepetes ji pasiuvo daugiau kaip prieš dvi dešimtis metų, kai tuomet, dar tarybiniais laikais, nerado savo vaikams nupirkti į darželį šlepečių. Iš pradžių siūti nesisekė, teko keletą kartų ardyti, tačiau užsispyrusi moteris nepasidavė ir iš baldinio gobeleno atraižų, sintepono bei odos likučių pasiuvo pirmąsias savo rankų darbo šlepetes. Pamatę tokį praktišką apavą, kurį, išskalbus skalbimo mašinoje, vėl galima toliau nešioti, jos pažįstami, draugai ir artimieji paprašė pasiūti daugiau. Galima sakyti, taip ir prasidėjo šis šlepečių verslas. Skirtumas tas, kad anksčiau siūdavo grįžusi po darbo, o dabar, jau treti metai, dirba sau ir savo namuose.

Aulinukai su ėriuko vilna

Maždaug prieš metus laiko Asta sumanė namuose siuvamas šlepetes šiek tiek patobulinti – pritaikyti šaltesniems ir lietingiems mūsų krašto orams. Taip iš baldinio gobeleno atraižų buvo pasiūti pirmieji aulinukai, pašiltinti ėriuko vilnos įklotu.  Šis apavas greitai išpopuliarėjo. Jį galima nešioti ir kambaryje, ir lauke. Ypač jis tinka tiems, kurių sutrikusi kraujotaka ir nuolat šąla kojos. Jei aulinukų viršus padengtas natūralia oda, tai ir sušlapę jie nesusigadina, gali būti naudojami kaip purvabridžiai. Pasak Astos, ėriuko vilna apšiltinti aulinukai labai smagūs nešioti, nealergizuoja, neerzina odos, todėl tinka ir vaikiškai kojelei. Kol jie rado, kur įsigyti ėriuko vilnos medžiagos, teko pirkti brangias itališkas antklodes, kurias ardė ir siuvo į aulinukus pašiltinimą.

Apavas be siūlių

Astos ir Algimanto siuvami aulinukai unikalūs dar ir tuo, kad galėtų įtikti ir pačiam įnoringiausiam pirkėjui, nes nei aulinuko išorėje, nei viduje nematyti siūlių. Net labiausiai patyrusios siuvėjos stebisi, kaip išradingai sugalvota apavo sukirpimo ir pasiuvimo technologija. Asta pasakoja, kad sukirpti ir pasiūti porą aulinukų vienam žmogui užtrunka maždaug valandą.

Galėtų įdarbinti keletą moterų

Pasiruošti mugei, prisiūti daugybę įvairių dydžių šlepečių ir aulinukų vienam būtų sunku, o dviese visai sparčiai darbas einasi: Algimantas kerpa, o Asta siuva. „Jei būtų finansinių galimybių, galėčiau įdarbinti dvi ar tris moteris, - sako ji. - Tačiau šiuo metu tokia ekonominė padėtis Lietuvoje, kad paskolų bankuose geriau neieškoti.“

Paklausios ir užsienyje

Tie, kas išbandė Astos šlepetes ar aulinukus, sugrįžta po kurio laiko jų nusipirkti ir vėl. Vieni renkasi sau, kiti perka kaip dovaną artimiesiems, treti – lauktuves draugams ar giminaičiams, gyvenantiems užsienyje. Asta prisimena, kad didžiausią per paskutinius metus užsakymą su vyru siuvo visai prieš Kalėdas, kai viena moteris užsakė 22 poras įvairiausių dydžių šlepečių kaip kalėdinę dovaną visiems savo artimiesiems. Sutuoktiniai turi daug senų klientų, kurie jų apavą nešioja Amerikoje, Norvegijoje, Vokietijoje.

Comments are now closed for this entry

86

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

gustainiskiu namai

 

   
musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos