baneris leidinys

zukauskas2Asta GVILDIENĖ

Gruodžio 7 dieną Šakių kultūros centro mažojoje salėje vyko rajono Verslininko dienai skirta konferencija „Šakių verslas šiandien ir naujos galimybės rytoj“. Renginio metu buvo aptarta šiandieninė mūsų rajono verslo situacija, išsiaiškintos priežastys, kodėl esame paskutinėje vietoje Lietuvos savivaldybių indekse, įvardytos realios galimybės, kaip pakilti į viršų.

Nuotr. Lietuvos laisvosios rinkos instituto vyresnysis ekspertas V.Žukauskas paaiškino, kodėl rajonas Lietuvos savivaldybių indekse užėmė tik paskutiniąją vietą, nurodė galimybes, kaip kilti į viršų.

„Absoliučiai visi, kam tik kyla nors mažiausia verslo idėja, gali sistemingai ir kūrybiškai ją išplėtoti į perspektyvią verslo galimybę. Bėda tik ta, kad dauguma idėjų taip ir lieka tik idėjomis...“, - Andrew ir Mary Bragg žodžius citavo pradėdama konferenciją Verslo informacijos centro direktorė Daiva Palukaitienė. Paskutinėmis dienomis buvo daug kalbėta ir diskutuota apie verslumo indeksą ir rajono vietą tarp kitų šalies savivaldybių, situacija nedžiugina – mes esame paskutinėje 53  vietoje. D.Palukaitienė paskaičiavo, kad mūsų rajono verslumo indeksas 12,6 balo pagal  įregistruotų įmonių skaičių 1 tūkst. gyventojų ir tik 8,7 balo pagal veikiančių įmonių skaičių 1 tūkst. gyventojų, kai tuo tarpu Lietuvos vidurkis siekia 20,9 balo. Skaičiai kalba patys už save. Rajono seniūnijose verslumo indeksas pagal registruotas įmones 1tūkst. gyventojų atrodo gana netikėtai. Didžiausias - 19,6 balo užfiksuotas, kaip bebūtų keista, Kudirkos Naumiesčio seniūnijoje. Šakių seniūnija - tik antroje vietoje. Jos vidurkis - 17,8 balo. Trečioje vietoje – Lekėčiai. Čia verslumo indeksas - 10 balų. Žemiausias indeksas Sintautų seniūnijoje – tik 2,9 balo. Tačiau pagal įregistruotą bedarbių skaičių, didžiausią verslumo indeksą turinti Kudirkos Naumiesčio seniūnija turi 15,7 proc., kai tuo tarpu Šakių seniūnijoje – 10,6 proc., Lekėčių – 8,6 proc. bedarbių. Iš viso Šakių rajono savivaldybėje užregistruoti 2934 žmonės, ieškantys darbo. Bedarbių skaičius sudaro 2273. Iš jų 233 arba 10,3 proc. - jaunimas.
 
Statistikos departamento duomenimis vidutinis darbo užmokestis (neatskaičius mokesčių) rajone taip pat mažesnis - 1776,4 Lt, lyginant, pavyzdžiui, su Marijampolės savivaldybe (1879,8 Lt) ar visos Lietuvos vidurkiu (2771 Lt). Tai gali būti viena iš prielaidų, kodėl dauguma jaunų žmonių išvyksta gyventi į didžiuosius Lietuvos miestus ar užsienio šalis. „Šių metų gruodžio 1 dieną rajone užfiksuotas 9561 darbingo amžiaus žmogus, – vardijo Verslo centro direktorė. – Iš jų 7288  dirba, 2273 - bedarbiai. Paskaičiuota, kad per 10 metų iš rajono išvyko 7427 žmonės. Tad gyventojų skaičius mūsų rajone šiuo metu sudaro tik 1 proc. Lietuvos gyventojų.“

Apžvelgdama rajono verslo 2011 – 2012 metų situaciją, Verslo informacijos centro direktorė pastebėjo, kad pradedantieji verslininkai dažniausiai savo verslą pradeda su individualios veiklos pažyma. 2011 metais jų buvo įregistruota 160, 2012 metais – 130. Kitokia situacija su Verslo liudijimais. Jei anksčiau jų buvo išduodama tūkstančiais, tai, šiam dar labiau šiais metais pabrangus, žymiai sumažėjo norinčiųjų juos išsipirkti visiems metams. Iki 2012 metų spalio 1 dienos registruoti tik 196 su verslo liudijimu dirbantys ir mokesčius mokantys asmenys. „Šį skaičių, be abejonės, nulėmė išaugusios verslo liudijimų kainos, - mintimis dalijosi D.Palukaitienė. – Dažniausiai verslo liudijimus žmonės išsiperka tik keletui dienų.“ Paaiškėjo, kad verslo liudijimų kainas gali koreguoti – sumažinti arba net visai jo atsisakyti – savivaldybės taryba, nes mūsų rajonas nepatenka į tą vietovių sąrašą, kuris riboja taryboms nustatyti mažesnes verslo liudijimo kainas nei patvirtinta  įstatymu. Tad į šią galimybę vertėtų pažiūrėti rimčiau, ypač todėl, kad verslumas taip menkai rajone išvystytas, jog velkamės pačioje Lietuvos savivaldybių uodegoje.

Kaip bebūtų, šiais metais galime pasidžiaugti, jog verslo įmonių buvo įregistruota daugiau nei praėjusiais metais. Jei 2011 metais įregistruota virš 50 įmonių ir išregistruota 10, tai 2012 metais naujų įmonių susikūrė net 80, tačiau 30 iš jų savo veiklą jau nutraukė. Iš viso 2012 metais rajone veikė 278 įmonės. D.Palukaitienės duomenimis, dar 127 įmonės įregistruotos, tačiau praktiškai jos neveikia. Pagal darbuotojų skaičių rajone daugiausiai, t.y. 210 įmonių, įdarbinusių iki 9 darbuotojų, 50 įmonių, skaičiuojančių nuo 10 iki 49 darbuotojų, 13 įmonių dirba nuo 50 iki 99 darbuotojų, 5 įmonės turi nuo 100 iki 249 darbuotojų. Daugiausiai dirbančiųjų 1326 užfiksuota prekybos sektoriuje, 1145 apdirbamojoje gamyboje, 388 – kitų paslaugų sektoriuje. Pridėtinė vertė gamybos sąnaudomis rajone sukurta 2010 metais sudaro 111,119 mln. litų, t.y. 0,3 proc. visos šalyje sukurtos pridėtinės vertės. Todėl visai nenuostabu, kad indėliu į bendrąjį šalies vidaus produktą, verslo įmonių skaičiumi 1 tūkst. gyventojų, investicijų, naujų darbo vietų kūrimo ir kitais atžvilgiais mūsų savivaldybė neprilygsta net šalies vidurkiui. Apie tai išsamiai kalbėjo ir galimybes pakilti į viršų vardijo Lietuvos laisvosios rinkos instituto vyresnysis ekspertas Vytautas Žukauskas.

Skaičiai iškalbingi, tačiau turime džiaugtis, tuo, ką turime. Laikinai mero pareigas einanti Rima Rauktienė Verslininko dienos proga įteikė porą Padėkos raštų už inovatyvių verslo idėjų diegimą rajone, darbo vietų kūrimą rajono jaunimui, nesavanaudišką požiūrį į rajono socialines problemas bei aktyvų dalyvavimą jas sprendžiant, taip pat garsinant mūsų kraštą tarptautiniu mastu. Vienas jų skirtas UAB „Jumsoft“ ir UAB „Graphic node“ vadovams Algirdui Unguvaičiui ir jo seseriai Živilei, antrasis UAB „Bakūžė“ direktoriui Vaidui Morkevičiui. Šis dar trumpai pristatė įmonės veiklą ir gamybinio verslo galimybes provincijoje. Patirtimi, kaip suderina gimnazijos suolą ir savo verslą, dalijosi IĮ „Desire Group Europe“ direktorius Laurynas Stankaitis, besimokantis Šakių „Žiburio“ gimnazijos paskutinėje klasėje.

Konferencijos metu verslininkus sveikino Seimo narys Mindaugas Bastys, Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų prezidentas Benjaminas Žemaitis, laikinai mero pareigas einanti Rima Rauktienė, Verslo klubo prezidentas Arūnas Tarnauskas. Apie asocijuotų verslo struktūrų teikiamas galimybes verslo plėtrai kalbėjo Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų Marijampolės filialo direktorė Algimanta Pabedinskienė, Darbo biržos pagalbą verslui apžvelgė Marijampolės teritorinės darbo biržos direktorius Kęstutis Šnipas. Renginį, kurį organizavo ir finansiškai rėmė Šakių verslo informacijos centras, užbaigė Šakių „Žiburio“ gimnazijos moksleivių muzikinis pasveikinimas bei furšetas kavinėje – picerijoje „Kiba“.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos