baneris leidinys

alusAsta GVILDIENĖ

Nuo šių metų sausio 1 dienos įsigaliojo naujos Alkoholio kontrolės įstatymo nuostatos. Jos draudžia mažmeninės prekybos įmonėse pardavinėti alų, sidrą, alaus mišinius su nealkoholiniais gėrimais ir alkoholinius kokteilius, viršijančius 7,5 proc. alkoholio koncentracijos tūrį, išpilstytus į didesnę negu 1 litro tarą. Į naujuosius – Sveikatingumo metus įžengėme atsikratę vadinamųjų „bambalių“.

Ribos ir energetinius gėrimus

Praėjusių metų pabaigoje, Seimui priėmus Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas, pagal kurias nuo sausio 1 – osios visiškai uždrausta prekyba alkoholiniais gėrimais, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija viršija 7,5 procento, bei pakuoti ir pardavinėti juos didesnėje nei 1 litro taroje, buvo kalbėta ir apie energetinių gėrimų ribojimą asmenims, neturintiems 18 metų.  Tačiau šis įstatymo priėmimas draudžiantis asmenims iki 18 metų pardavinėti energetinius gėrimus ir juos reklamuoti paaugliams skirtuose leidiniuose bei renginiuose buvo išbrauktas iš Seimo darbotvarkės, nors  mokslinių tyrimų yra daugiau nei pakankama, kad energetiniai gėrimai būtų ribojami. Šį įstatymą tikimasi priimti artimiausiu metu.
  
„Bambalių“ lentynose neliko dar prieš naujuosius

Daugelis prekybininkų išpardavė „bambalius“ akcijinėmis kainomis dar iki Naujųjų metų. Po ilgųjų kalėdinių švenčių jų neliko nei „Maximos“, nei „Norfos“ parduotuvėse. Pasak šių prekybos centrų darbuotojų, „bambaliai“ buvo nerealiai populiarūs ir pirkėjai kraudavo juos kaip malkas į vežimėlius. Ką dabar tokiais kiekiais pirks ir gers? Į šį klausimą buvo sunku atsakyti visiems kalbintiems prekybininkams. Spėliok nespėliojęs, yla iš maišo vis tiek išlys. Prekybos tinklo „IKI“ Komunikacijos skyriaus vadovas ir atstovas žiniasklaidai Valdas Lopeta patikino, kad šio tinklo parduotuvėse „bambaliai“ nebuvo tokie populiarūs – jų statistiškai parduota palyginus nedidelė dalis. „Šiam žingsniui ruošėmės dar nuo lapkričio mėnesio ir papildomai alkoholinių gėrimų didesnėse talpose tiesiog neužsakinėjome, - teigė jis. – Jei jų ir liks, tai nedidelis kiekis, kurį mes sunaikinsime. Manau, vadinamųjų „bambalių“ išnykimas iš parduotuvių lentynų pardavimo apyvartos nesumažins.“ UAB „Gulbelė“ direktorius Arūnas Tarnauskas atviravo, kad tikrai dar negali prognozuoti, kokių pasekmių galėtų turėti stipraus alaus didesnėse pakuotėse išėmimas iš apyvartos. „Pagyvensim – pamatysim“, - trumpai drūtai atsakė jis.

Įtakos girtavimui turės

Statistiniais duomenimis vienam lietuviui tenka po 12 litrų viso šalyje išgerto alkoholio. Gal nevertėtų tikėtis, kad dėl „bambalių“ prekybos ribojimo girtavimas stipriai sumažės. Šakių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktoriaus Viktoro Lebedžinsko manymu, įtakos alkoholio suvartojimui naujos Alkoholio kontrolės įstatymo nuostatos turės – ne visi iki šiol alų pirkę „bambaliais“ galės įpirkti didesnį stipraus alaus kiekį mažesnės talpos buteliukais. „Lankydamasis užsienio šalyse niekur nemačiau, kad 9,5 ar net 13 proc. alkoholio tūrio gėrimai būtų pilstomi tokiais kiekiais, - kalbėjo V.Lebedžinskas. - Stiprus alus visoje Europoje parduodamas tik mažuose, iki 0,5 litro talpos buteliuose, o Lietuvoje iki šiol buvo atvirkščiai – tik didelėse pakuotėse, liaudies folklore turinčiose „bambalių“ ar „bliaubių“ pavadinimą. Nesuprantu, kokį privalumą turi tokios pakuotės. Tai nerodo mūsų liaudies kultūros. Nemanau, kad vakariečiai kvailesni ir šio dalyko neįvertintų.“ Jis prisiminė prieš keletą metų  atliktą alkoholinių gėrimų vartojimo apklausą. „Kai stiprų alų dideliais kiekiais perkančių žmonių buvo paklausta, kodėl dideliais kiekiais perka šį alų, atsakymo komentuoti nereikėjo, – prisiminimais dalijosi Visuomenės sveikatos biuro direktorius. – Išgirstas atsakymas - „vandens šuliniuose mes turime“ ir parodo, kodėl toks aukštas nedarbo lygis, kodėl dažni tokie sveikatos sutrikimai kaip kepenų cirozė, širdies kraujagyslių, lytinių organų ir smegenų ligos...“

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos