baneris leidinys

braskysVioleta SEREDŽIUVIENĖ
 
Prasidėjusi „bobų vasara“ žemdirbiams leidžia sėkmingai užbaigti rudens darbus. Pasak rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjo Alfrido Vigelio, šie metai rajono žemdirbiams buvo pakankamai derlingi ir darbingi. Ypač gerais gamybiniais rodikliais gali pasigirti rajono pienininkystės ūkiai, akivaizdžiai lyderiaujantys respublikoje.
 
Nuotr. Voniškių žemės ūkio bendrovės, kuriai vadovauja ilgametę žemdirbystės patirtį turintis H. Braškys, augalininkystės bei pienininkystės gamybiniai rodikliai - vieni geriausių ne tik rajone, bet ir respublikoje.
 
Gamybiniai rodikliai džiuginantys
 
Kaip rodo  šių metų statistiniai duomenys, bendras deklaruotas žemės ūkio paskirties plotas Šakių rajone siekia 95 tūkst.298 hektarų. Didžiausius plotus užima žieminių javų ( kviečiai, rugiai, kvietrugiai, miežiai) pasėliai - iš viso apie 39 tūkst. hektarų. Vasariniais javais ( avižos, kviečiai, kvietrugiai, miežiai, salykliniai miežiai, grikiai, kukurūzai) užsėta beveik 18 tūkst. 400 ha, ankštinių javų ( žirniai, pupos, vikiai ir jų mišiniai) pasėliai gerokai kuklesni – tik apie 1600 hektarų. Šiais metais žieminių rapsų pasėliai rajone siekia 5,8 tūkst. ha, vasariniais rapsais užsėta arti 7,5 tūkst. ha, cukrinių runkelių - 2 tūkst. hektarų. Jeigu prieš dešimtmetį Šakių rajone buvo įregistruota net 6,5 tūkstančio ūkio subjektų, tai šiemet rajone likę tik 3126 ūkiai ( pernai buvo 3163 ). Pasak A.Vigelio, akivaizdu, kad ūkiai stambėja, modernėja, smulkūs ūkininkai užleidžia vietą stambiesiems, užsiimantiems intensyvia žemdirbyste. Rajone vyrauja mišrūs ūkiai, kuriuose puikiai derinamos dvi pagrindinės ūkio šakos,- augalininkystė ir pienininkystė. „Pagal pieno gamybos rodiklius mūsų rajonas smarkiai lenkia kitus šalies rajonus. Kaip rodo statistika, per metus šakiečiai pieno primelžia daugiausia - 88700 tonų, o vidutiniai primilžiai iš vienos karvės taip pat yra didžiausi – net 7130 kg. Galime pasidžiaugti itin stipriais rajono pienininkystės ūkiais, - Lukšių, Kubilių, Voniškių, Griškabūdžio, Grinaičių žemės ūkio bendrovėmis, kooperatine bendrove „Grūduva“, ūkininkų Sigito Stanaičio, Ramūno Kauno ir kitų moderniais pienininkystės ūkiais,“- rajono žemdirbių pasiekimais džiaugėsi A.Vigelis. Pasak jo, palankios oro sąlygos šį rudenį rajono žemdirbiams leis sėkmingai sudoroti visą likusį cukrinių runkelių bei kukurūzų derlių. Šiųmetį darbymetį žemdirbiai užbaigs paskutiniu akordu - rudeniniu arimu.
 
Ruduo žemdirbius lepina

Patyręs žemdirbystės specialistas, Voniškių žemės ūkio bendrovės vadovas Henrikas Braškys teigia, jog per tikrai ilgą darbinę praktiką tokių žemdirbiams palankių metų jis sunkiai bepamena. Beje, pavasarį voniškiečius gamta šiek tiek nuskriaudė,- praūžusi kruša ir liūtys bendrovės pasėliams padarė nemažų nuostolių, tačiau šiemetinis ruduo, anot H.Braškio, žemdirbius tiesiog lepina. „Toks ruduo, koks yra šiemet, garantuoja puikias derliaus nuėmimo ir sėjos sąlygas. Mes tikrai gana anksti nuėmėme derlių, anksti pasėjome žieminius javus, labai gerai sužėlė pasėliai, visus laukus jau spėjome nupurkšti herbicidais. Darbymetis tikrai eina į pabaigą, todėl jau galvojame, kaip pagerbsime darbščiausius savo bendrovės žmones“,- sakė ilgametis Voniškių žemės ūkio bendrovės vadovas H. Braškys. Voniškiečiai šiemet, kaip ir kasmet,  išties padirbėjo iš peties. Bendrovė turi daugiau nei 1400 ha dirbamos žemės, modernų pienininkystės ūkį – šiuolaikinėse galvijų fermose auginama daugiau nei 400 melžiamų karvių.

Derlingumas šiek tiek prastesnis nei ankstesniais metais

Bendrovės vadovas neslepia, jog šiais metais javų vidutinis derlingumas kiek prastesnis nei ankstesniais metais. Ankstyvo pavasario liūtys Suvalkijos krašto ūkininkams  pridarė nemažai žalos. „Žiemkenčių pasėliai ir pas mus prastai atrodė. Tačiau džiaugiamės bent tuo, ką kūlėme, - vidutinis javų derlingumas buvo po 7 t/ha. Kalbu apskritai apie įvairių kultūrų vidutinį derlingumą, - kvietrugių, kviečių,miežių, avižų. Bendru rezultatu esame patenkinti. Galime pasidžiaugti tik šiemet pradėtos auginti naujos kvietrugių veislės „Falmoro“ derlingumu, kuris siekė daugiau nei 8 t/ha,“- sakė H.Braškys. Vadovas apgailestavo, jog grūdų supirkimo kainos šiemet žemdirbių tikrai netenkino. Juo labiau, kad dėl nepalankių oro sąlygų į nukentėjusius pasėlius teko papildomai investuoti,- naudoti daugiau įvairių mikroelementų, gausiau tręšti azotinėmis trąšomis, papildomai naudoti fungicidus. Kaip prisimena bendrovės vadovas, javų derlingumo požiūriu, geriausi buvo 2008 metai. Tuomet Voniškių žemės ūkio bendrovėje vidutinis kviečių ir kvietrugių derlingumas siekė beveik 9 t/ha. Atskiruose plotuose buvo kuliama po 10 -11 t/ha. Voniškiečiams tai išties buvo rekordiniai metai.

Linai ir cukriniai runkeliai - jau praeitis

Buvęs ilgametis linininkystės specialistas H.Braškys, paklaustas apie linus ir cukrinius runkelius, šiandien tik atsidūsta: „Su linais - jau seniai šaukštai po pietų. Visa mūsų linų technika jau išparceliuota, supjaustyta į metalo laužą. Kai kas parduota.  Šiais metais pardavėme cukrinių runkelių sėjamąją ir dar tikrai gerą kombainą. Auginti cukrinių runkelių neplanuojame, nes Šakių rajone su šia technine kultūra yra labai sudėtinga. Rudeninis derliaus dorojimas - tikras vargas, nes, prasidėjus lietums, sunku įvažiuoti į dirvas, daug priekaištų būna iš gyventojų dėl kelių gadinimo, todėl dabar esame laimingi, kad šių vargų jau nebeturime,“- atvirai kalbėjo H.Braškys.  Kasmet voniškiečiai apsėja apie 80 ha kukurūzais,- jų augina tiek, kokie yra pašarų gamybos poreikiai. Bendrovės vadovas džiaugėsi, jog šiemet kukurūzų burbuolės puikiai subrendo, tad pavyko pasigaminti itin kokybišką silosą. Beje, modernus pienininkystės ūkis kasmet vis plečiamas. Kitų metų vadovo planuose numatyta dar vienų senųjų fermų rekonstrukcija „nuo pamatų“. Tad pastačius naujas galvijų fermas, melžiamų karvių skaičius Voniškių žemės ūkio bendrovėje dar padidės.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

15

Reklama


kaimynai


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

gustainiskiu namai

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos