baneris leidinys

rickevicieneVioleta SEREDŽIUVIENĖ
 
Kasmet vis sunkiau nuspėjamos oro sąlygos, Europą ir visą pasaulį sukrečiančios stichinės nelaimės kelia nerimą šalies žemdirbiams. Vis dažniau svarstoma, ar į augalininkystę investuotos lėšos nepražus dėl gamtos stichijų. Pasėlių draudimas - vienas iš būdų apsaugoti didžiules žemdirbių investicijas.
 
Nuotr. Vokietijos specializuotos pasėlių draudimo įmonės „Vereinigte Hagelversicherung VVaG“  filialo „VH Lietuva“ vadovo pavaduotoja T. Rickevičienė rajono ūkininkams siūlė susipažinti su draudimo naujovėmis ir aktyviau naudotis pasėlių draudimu.
 
Draudimą vertina teigiamai
 
Vis dažniau žemdirbiai, ypač stambesnieji ūkiai ir žemės ūkio bendrovės, ryžtasi drausti savo pasėlius. Paprastai pasėlių draudimu susidomi tie žemdirbiai, kurie turi įsipareigojimų Nacionalinei mokėjimo agentūrai ir nelinkę rizikuoti savo turtu. Nors Lietuvoje apdraudžiama tik apie 10 proc. deklaruotų pasėlių, tačiau Vokietijos specializuotos pasėlių draudimo įmonės „Vereinigte Hagelversicherung VVaG“ filialo „VH Lietuva“ duomenys byloja, kad apdraustų pasėlių plotas per pastaruosius metus padidėjo daugiau kaip 20 proc., o apsidraudusiųjų skaičius išaugo beveik 25 procentais. Ši draudimo bendrovė Lietuvoje jau pradeda septintąjį draudimo sezoną. Kaip teigia rajono ūkininkų susirinkime dalyvavusi ir naujausias bendrovės paslaugas ūkininkams pristačiusi „VH Lietuva“ filialo vadovo pavaduotoja Toma Rickevičienė, pernai Šakių rajone buvo apdrausti 7222 ha pasėlių, tai sudaro 9,44 proc. visų draustinų deklaruotų pasėlių. Pasėlių draudimas, palyginus su praėjusiais metais, Šakių rajone išaugo 38 procentais.

Pasak T.Rickevičienės,  2011 metais apdraustų pasėlių plotas sudarė daugiau kaip 27 proc. visų deklaruojamų pasėlių. Tokį spartų draudimo augimą sąlygojo 2010 metai, kurie dėl iššalusių pasėlių buvo vieni iš sunkesnių rajono žemdirbiams. „Draudimo bendrovė per tuos metus išmokėjo dvigubai daugiau draudimo išmokų nei surinko draudimo įmokų. Per 2011 metus draudimo bendrovė gavo 2,9 mln. draudimo įmokų, tačiau esant vėl nepalankiems metams išmokėjo virš 5,7 mln. litų. Bendras Šakių rajono nuostolingumas per visus draudimo bendrovės gyvavimo metus Lietuvoje sudaro apie 135 procentus. Po dviejų sunkių metų bei pasikeitus draudimo sąlygoms, žemdirbių domėjimasis pasėlių draudimu buvo sumažėjęs, tačiau besikeičiančios meteorologinės sąlygos bei kiekvienais metais vis lankstesniu tampantis draudimas, visgi skatina didesnį žemdirbių norą apsidrausti“,- sakė „VH Lietuva“ filialo vadovo pavaduotoja T.Rickevičienė.

Pasėlių draudimo naujovės

Kaip ir kiekvienais metais, taip ir šiemet draudimo bendrovė „Vereinigte Hagelversicherung VVaG“  filialas „VH Lietuva“ pateikia žemdirbiams keletą naujovių. Jau nuo 2014 metų derliaus pasėlius žemdirbiai galės drausti tik nuo krušos (draudimo paketas Secufarm LT1 K).  Keitėsi ir draudimo paketų Secufarm ® pavadinimai. Anksčiau, draudžiant žemdirbiui kukurūzus nuo krušos, liūties, audros ir stichinės sausros, draudimo paketas vadinosi „Secufarm LT 5 kukurūzai“. Šiais metais draudimas nuo išvardintų rizikų vadintųsi „Secufarm LT 4 K-A-L-S kukurūzai“, kur Secufarm – produkto linijos pavadinimas, LT – šalies indeksas, 4 – apdraustų rizikų skaičius, raidės K,A,L,S – pirmosios rizikų pavadinimo (kruša, audra, liūtis ir stichinė sausra) raidės.

Keičiasi ir draudimo įmokos bazinis tarifas bei draudimo įmokos apskaičiavimo metodika. Draudimo įmokos tarifas priklauso nuo to, kurioje seniūnijoje yra draudžiamas žemės sklypas. Anksčiau pasitaikydavo, jog bendrovei draudimo įmokos vienos augalų rūšies sklypams būdavo apskaičiuojamos pagal skirtingus įmokų tarifus, nes laukai priklausydavo skirtingoms seniūnijoms. Įmoka už kiekvieną naujai pateiktą draudimui žemės sklypą buvo apskaičiuojama pagal seniūnijos, kuriai priklauso  žėmės sklypas, tarifą.

Šiais metais draudimo įmokai apskaičiuoti naudojamas „Apskaičiuotas įtrauktų seniūnijų aritmetinis tarifo vidurkis kiekvienai draudžiamai rizikai“, kuris įrašomas į draudimo sutartį ir išlieka įmokos apskaičiavimo pagrindu einamiesiems derliaus metams. Draudimo įmokos tarifas nesikeičia, jei naujai deklaruojamas (pateikiamas draudimui) žemės sklypas priklauso naujai seniūnijai, kurios tarifas nebuvo įtrauktas, skaičiuojant tarifo vidurkį einamiesiems derliaus metams.

Draudžiamos augalų rūšies draudimo įmokos tarifas atnaujinamas kiekvienais metais pagal draudžiamas seniūnijas  bei bazinių tarifų pasikeitimą. Šiais metais baziniai tarifai mažesni palyginus su praėjusių metų tarifais. Įvertinęs Lietuvos sodininkų ir daržovių augintojų poziciją dėl derliaus draudimo, filialas „VH Lietuva“ nebesiūlys 2014 metų pavasarį drausti sodus, daržus ir uogas, o pluoštinius bei ankštinius augalus draus tik nuo krušos.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos