baneris leidinys

traktorius kukuruzaiPraėjusių metų pabaigoje Šakių rajono savivaldybė viešam svarstymui pateikė rajono žemės ūkio 2014 - 2018 metų strategiją. Joje pateikiama praėjusių penkerių metų statistinių duomenų apžvalga, įvardijamos  iškilusios problemos, ateinančių metų pagrindinės veiklos kryptys ir prioritetai  žemės ūkio srityje.
 
Kaip nurodoma strategijoje, 2007 – 2012 m laikotarpiu Šakių rajone žemės ūkio naudmenų deklarantų skaičius sumažėjo 28,77 proc. arba 1273 deklarantais, tačiau deklaruotas plotas išsaugo 3594,9 ha arba 3,9 proc. Tai rodo, kad žemės ūkio naudmenos naudojamos vis intensyviau, mažėja nenaudojamų ir apleistų plotų kiekiai rajone, o ūkiai stambėja. Mūsų rajone daugiausia auginamos javų kultūros. Dominuoja žieminiai ir vasariniai kviečiai. Likusios kultūros (cukriniai ir pašariniai runkeliai, kukurūzai, rugiai ir pan.) nesudaro   didelių plotų. Ekologinių ūkių deklaruojamas plotas taip pat sumažėjo. 2007 m. buvo deklaruojama 2264,79 ha, o 2012 m. jau tik 1600,15 hektaro.

Per šį laikotarpį rajono ūkiai gavo 204,65 mln. Lt tiesioginių išmokų už žemės ūkio naudmenas ir pasėlius. Šios išmokos, kaip ir deklaruojamas plotas, nuolat didėjo. 2012 m. palyginus su 2007 m., tiesioginės išmokos už žemės ūkio naudmenas ir pasėlius padidėjo 8,93 mln. Lt, arba 30,38 procento.

2012 metų gale rajone buvo  2035 galvijų laikytojai, kurie laikė 23967 vnt. galvijų, 1858 iš jų laikė 12336 karves, 465  augino 1531 mėsinį galviją ar mišrūną.

2012 m. palyginus su 2007 m., galvijų skaičius žemės ūkio bendrovėse ir įmonėse padidėjo 713 vnt., arba 6,8 proc., karvių – 128 vnt., arba 2,5 proc., nors laikytojų skaičius sumažėjo.

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2012 m. Šakių rajone iš viso buvo primelžta 88701 tona pieno, vidutiniškai iš karvės primelžta net po 7130 kg pieno per metus. Pagal šiuos rodiklius rajonas 2012 m. pirmavo visoje Lietuvoje. Šie faktai patvirtina, kad rajone yra pakankamai gerai išvystyti pienininkystės ūkiai, naudojantys pažangiausias technologijas.

Šakių rajono žemės ūkio būklės analizė išryškino ir tam tikras rajonui aktualias problemas.

Kadangi rajone sparčiai plečiasi didieji ūkiai (deklaruojantys per 500 ha), smulkiesiems ūkininkams darosi sudėtinga konkuruoti rinkoje. Mažėja gyvulininkystės ir pienininkystės ūkių, kurie gali sukurti aukštą pridėtinę vertę. Pastaraisiais metais gyvulininkystės sektoriuje atsiskleidė tam tikrų neigiamų tendencijų – mažėjo gyvulių ir gaminamos produkcijos apimtys. Ekologiniai ūkiai mūsų rajone nėra populiarūs dėl to, kad trūkstant žinių ir gebėjimų ūkininkai negauna tiek pajamų, kiek gautų iš tradicinio ūkininkavimo. Be to, mažėja ir tiesioginės išmokos.

Kita akivaizdi problema,- beveik visa žemės ūkio produkcija yra išvežama iš rajono ar šalies, taip nesukuriant papildomų darbo vietų ir pridėtinės vertės. Jei rajone pavyktų sukurti bent kelias, kad ir  nedideles perdirbimo įmones, čia būtų įdarbinami žmonės, be to, būtų kuriama ir pridėtinė vertė.

Siekiant įgyvendinti strategines 2014-2018 metų nuostatas, keliami trys pagrindiniai uždaviniai: ieškoti galimybių padidinti įplaukas į rajono biudžetą; stabdyti emigraciją iš rajono; išsaugoti kaimą. Svarbiausios numatomos veikos kryptys - gyvulininkystės ir pienininkystės ūkių kūrimosi ir plėtros skatinimas, ekologinių ir tausojančiosios žemdirbystės ūkių plėtra, vietinės žemės ūkio produkcijos perdirbimas, jaunųjų ūkininkų ūkių plėtra.

Šios strategijos nuostatos bus įgyvendinamos pagal rajono savivaldybės administracijos direktoriaus patvirtintą strategijos įgyvendinimo 2014-2017 metų priemonių planą, atsižvelgiant į Vietos veiklos grupės bei rajono gyventojų bendruomenines iniciatyvas.

„Draugo“ inf.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos