baneris leidinys

zemeVioleta SEREDŽIUVIENĖ
 
Praėjusių metų pabaigoje Lietuvoje itin suaktyvėjo žemės ūkio paskirties žemės pardavimai, išaugo žemės kaina. 2013 metų gruodžio mėnesį buvo užfiksuotas rekordas,-iš viso parduota beveik 10 tūkst. žemės sklypų, iš jų didžioji dalis - žemės ūkio paskirties. Registrų centro duomenimis,  panašus prekybos žeme aktyvumo padidėjimas buvo  prieš šešerius metus, -  2007 metų gegužės mėnesį parduoti 7154 sklypai.
 
Pastaraisiais metais Lietuvoje žemės ūkio paskirties žemės kainos nuolat keitėsi. Registrų centro duomenys rodo, jog 2004 m. hektaras vidutiniškai kainavo 5 782 litus, o 2005 m. jo kaina jau šoktelėjo iki 13 449 litų. Praėjus ekonominei krizei, kuomet buvo kritę viso nekilnojamojo turto kainos, vėl stebimas spartus žemės kainų kilimas. Jei  2010 metais vidutiniškai hektaras ž.ū. paskirties žemės kainavo 6 983 litus, tai 2013 metais - 8 283 litus už hektarą. Lyginant su 2004 metais, per dešimt metų ž. ū. paskirties žemė vidutiniškai pabrango 43 procentais. Tai rodo, jog šalyje žemės kainos vis dar auga labai sparčiai. Beje, atskirais atvejais už derlingus ž.ū. paskirties žemės masyvus mokama nuo 10 iki 25 tūkst. litų už hektarą.

Praėjusiais metais užfiksuotas žemės rinkos aktyvumas ir rekordinis žemės sklypų pardavimų skaičius siejamas su keliais pagrindiniais faktoriais. Pirmiausia, pernai paspartėjo valstybinės žemės pardavimas. Be to, žinia, kad nuo 2014 metų pradžios įsigaliojantys teisės aktų pakeitimai gerokai apsunkins ž. ū. paskirties žemės įsigijimo galimybes ir sąlygas, žemdirbius vertė suskubti pirkti žemę. Viena iš paskatų žemės savininkams parduoti  nenaudojamą žemę ,- dar vienas naujas įstatymas, pagal kurį žemės mokesčiai bus skaičiuojamai priklausomai nuo žemės vertės. Suprantamas ir žemdirbių siekis įsigyti kuo daugiau dirbamos žemės, kol  į ją nenusitaikė galutinio leidimo pirkti žemę Lietuvoje laukiantys užsieniečiai.
 
Apribotas įsigyjamos žemės kiekis

Pagal naująjį Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatymą, įsigaliojusį nuo šių metų sausio mėnesio pradžios, bendras iš valstybės įgytos žemės ūkio paskirties žemės plotas negali būti didesnis kaip 300 ha, o bendras visiems susijusiems asmenims priklausantis iš valstybės ir kitų asmenų įgytos žemės ūkio paskirties žemės plotas neturi būti didesnis kaip 500 hektarų. Taip pat galioja nuostata, kad pirmumo teisę įsigyti žemę turi bendraturtis, jos naudotojas arba besiribojančio sklypo savininkas. Ši pirmumo teisė galioja, jei žmogus ūkininkauja.

Naujasis Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatymas sumažino galimybę turėti daugiau žemės tiek vienam asmeniui, tiek giminystės ryšiais susijusiems asmenims. Anksčiau vienam asmeniui buvo galima įsigyti iki 500 ha žemės ūkio paskirties žemės, tačiau iš tiesų asmuo galėjo steigti įmones ir per kiekvieną iš jų įsigyti dar po 500 ha, taip pat žemę galėjo įsigyti ir sutuoktinis. Dabar juridinių asmenų žemė sumuosis su fizinių asmenų, sutuoktinių ir nepilnamečių vaikų žeme. Jeigu anksčiau buvo bandoma įvairiais būdais 500 ha ribojimą apeiti, tai dabar tai padaryti bus sunkiau, kadangi notarui turės būti pateikta pajamų kilmė.

Žemės ūkio paskirties žemės pirkėjų laukia ir nauja privaloma deklaracija, kuri turės būti pildoma ranka. Būtent joje asmuo turės nurodyti pajamų, už kurias perka žemę, kilmę. Deklaracijoje taip pat turės būti nurodoma, kiek asmuo jau turi žemės, kiek jos ir už kokią kainą perka. Žemės pirkėjas turės nurodyti sutuoktinių bei nepilnamečių vaikų turimus žemės plotus ir kitą informaciją. Beje, už melagingos informacijos pateikimą gresia atsakomybė, t.y. įgytas didesnis negu leistina žemės plotas teismo sprendimu gali būti paimamas ir perduodamas valstybės nuosavybėn už įsigijimo kainą ar vidutinę rinkos vertę. Žemės plotų ribojimas netaikomas paveldėjimo ir žemės teisių atkūrimo atvejais. Viešosios įstaigos „Registrų centras“  Marijampolės filialo direktoriaus Petro Pavilonio nuomone, šio naujojo Žemės ūkio paskirties žemės įstatymo vienas iš pagrindinių tikslų yra  stambinti šalies žemėnaudą. „Įstatymu ribojant maksimalų perkamų sklypų plotą, manau, siekiama tiesiog optimizuoti naudojamus ž.ū. paskirties žemės plotus“,- sakė direktorius P.Pavilonis.

Rajone  žemės pirkimas išaugo trigubai

Registrų centro duomenimis, 2013 metais Šakių rajone iš viso parduota 1148 įvairios paskirties žemės sklypai ( 2012 metais - 957). Vien per praėjusių metų gruodžio mėnesį mūsų rajone buvo parduota net 242 žemės sklypai (2012 metų gruodžio mėnesį - tik 92). Kalbinti rajono ūkininkai itin suaktyvėjusia prekyba žemės ūkio paskirties žeme  nė kiek nesistebi. Derlingos Šakių rajono žemės visą laiką turėjo paklausą. Tik sužinoję apie parduodamą žemę, neretai keli ūkininkai lyg aukcione varžydavosi net dėl kelių hektarų dirbamos žemės. Ypač  paklausūs didesni dirbamos žemės masyvai. Ne vienas ūkininkas prisipažino, jog mielai pirktų žemės, jei tik būtų, ką pirkti. „Aš tikrai dar pirkčiau žemės, kuri būtų netoli mano jau turimos žemės masyvų. Deja, laisvos ar parduodamos žemės netoliese jau nėra. Pirkti žemę už keliolikos kilometrų tikrai neapsimoka,- darbymečiu techniką nevarinėsi iš vieno rajono krašto į kitą. Tiesą sakant, mūsų bendrovės ir stambieji ūkininkai jau seniai didžiąją dalį rajono žemių susipirko, o bekonkuruodami tarp savęs taip įkėlė dirbamos žemės kainas, kad smulkesniam ūkininkui jau nėra šansų įpirkti net kelis hektarus žemės“,- kalbėjo savo pavardės viešinti nepanoręs Griškabūdžio seniūnijos ūkininkas. Žemės ūkio paskirties žemė, esanti geresnėje strateginėje vietoje, netoli miesto, perkama ir tam, kad pakeitus žemės paskirtį, būtų galima suformuoti sklypą gyvenamojo namo statybai. Šakių rajone šiuo metu žemės ūkio paskirties žemės hektaras, priklausomai nuo jos našumo balo ir vietovės, gali kainuoti  8, 16 ar net 20 tūkst. litų. „Praėjusių metų pabaigoje Šakių rajone žemės pardavimas iš tiesų labai suaktyvėjo ir gali būti vadinamas rekordiniu. Šio turtingo krašto ūkininkai, metų gale sulaukę pinigų už parduotą produkciją ir , matyt, turėdami laisvų lėšų, pasirinko geriausią investiciją - pirko žemę“,- taikliai pastebėjo P. Pavilonis.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos