baneris leidinys

parsiukaiVioleta SEREDŽIUVIENĖ
 
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba prieš savaitę išplatino pranešimą, kad Šalčininkų, Alytaus ir Varėnos rajonuose keliems nugaišusiems šernams nustatytas afrikinis kiaulių maras. Taigi kiaulėms itin pavojingas virusas jau atkeliavo ir į Lietuvą. Siekiant užkirsti kelią viruso plitimui, imtasi  specialių saugumo priemonių ne tik užkrato paplitimo zonose, bet ir visoje Lietuvos teritorijoje.
 
Nuotr. Afrikinis kiaulių maras neišgydomas,- pasireiškus infekcijai, visos fermose auginamos kiaulės turi būti sunaikinamos - sudeginamos.
 
Šešiose savivaldybėse - Alytaus, Lazdijų, Varėnos, Šalčininkų, Trakų ir Druskininkų  rajonuose- jau paskelbta valstybės lygio ekstremali padėtis. Ekstremalios situacijos operacijoms vadovaus Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius Jonas Milius. Nustatytoje grėsmės zonoje įvesti tam tikri draudimai ir apribojimai. Iš minėtų rajonų draudžiama išvežti gyvas kiaules, išskyrus jų vežimą tiesiai į Lietuvos skerdyklas. Draudžiama tiekti į Europos Sąjungą ir Muitų Sąjungą gyvas kiaules, kiaulieną ir jos produktus iš minėtų rajonų. Medžiotojams nurodoma sumedžiotus šernus tvarkyti tik pirminio apdorojimo aikštelėse, o šalutinius gyvūninius produktus palikti sandariose gyvūninių atliekų duobėse. Sumedžiotų šernų skerdenas privaloma laikyti izoliuotose patalpose, kol bus gauti neigiami afrikinio ir klasikinio kiaulių maro tyrimų rezultatai. Negalima į medžiokles kviesti svečių iš kitų rajonų medžiotojų būrelių, kad nekiltų grėsmė  išplatinti ligą.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba pranešė, kad visoje Lietuvoje nuo šiol taikomos specialios apsaugos priemonės. Suintensyvintas šernų ir kiaulių mėginių ėmimas ir tyrimai Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute afrikiniam ir klasikiniam kiaulių marui nustatyti. Sustiprinta šalutinių gyvūninių produktų tvarkymo patikra bei prekiautojų kiaulėmis patalpų, taip pat vežėjų ir vežamų gyvūnų veterinarinė kontrolė. Privatiems veterinarijos gydytojams ir gyvulių sėklintojams pateikta papildoma informacija apie afrikinio kiaulių maro paplitimo riziką. Kiaulių laikymo vietų ir patalpų darbuotojams, kitiems asmenims, kurie nėra nuolatiniai kiaulių fermų darbuotojai, o tik atlieka tam tikrus darbus, draudžiama lankytis kiaulių laikymo patalpose,- tvartuose ir fermose.

Medžiotojams nurodyta mažinti šernų populiaciją ir medžioti šernus (šiuo metu Lietuvos miškuose priskaičiuojama apie 31 tūkst. šernų). Radus nugaišusį laukinį gyvūną, privaloma nedelsiant (ne vėliau kaip per 48 valandas) apie tai pranešti teritorinei valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai. Rastas gyvūnas neturi būti judinamas, kol jo neapžiūrės veterinarijos specialistai ir nebus paimti mėginiai užkrečiamųjų ligų tyrimams atlikti. Medžiotojai ir kiaulių laikytojai, pastebėję padidėjusį gyvūnų gaišimą ar radę nugaišusį gyvūną, raginami visuomet elgtis taip, tarsi grėstų ligos protrūkis ir imtis visų būtinų atsargumo priemonių.
 
Viruso plitimas sunkiai prognozuojamas

Šakių rajonui, kaip ir daugeliui kitų šalies teritorijų, nedideliu atstumu nutolusių nuo užkrato zonos, kyla reali grėsmė dėl afrikinio kiaulių maro viruso paplitimo. „Kol kas jokių oficialių nurodymų imtis specialių priemonių neturime. Deja, virusas sienų nepaiso, - gali nesunkiai atkeliauti ir į mūsų rajoną. Juk užkratą gali pernešti net erkė ar varna, todėl situacija tikrai yra gana rimta ir pavojinga“,- sakė  Marijampolės regiono aplinkos apsaugos departamento Šakių rajono agentūros vadovas Kęstutis Lopeta.

Šakių rajono Maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Alfonsas Kasiliauskas pabrėžė, jog būtina laikytis visų prevencinių priemonių, nes situacija iš tiesų yra sudėtinga ir sunkiai prognozuojama. Kiaulių afrikinio maro viruso pernešimo būdų yra įvairių. Ypač greitai vienas nuo kito virusu gali užsikrėsti patys šernai. Medžiotojai įpareigoti aktyviai šaudyti šernus, o grėsmės zonoje šernų apskritai turės nelikti. Pasak A.Kasiliausko, vienas iš pačių pavojingiausių ligos pernešėjų šiuo metu yra žmogus. Jeigu nebus laikomasi biosaugos priemonių ir kitų specialių reikalavimų bei draudimų, išvengti ligos protrūkio bus sunku, kadangi žmonių migracija Lietuvoje yra ypač didelė.

Rajono maisto ir veterinarijos tarnyba jau surengė skubius pasitarimus su rajono miškininkais, urėdijų darbuotojais, medžiotojais ir gamtosaugininkais. Šią savaitę rajono savivaldybėje vyks Ekstremalių situacijų komisijos posėdis dėl pasiruošimo galimai ekstremaliai situacijai rajone. „Rajono kiaulių augintojai, supirkėjai, produkcijos išvežiojimu užsiimantys vairuotojai,- visi įspėti, kad laikytųsi visų būtinų saugos reikalavimų. Dabar daug kas priklauso nuo pačių žmonių sąmoningumo ir atsakomybės. Platiname specialius bukletus su visa svarbiausia informacija apie afrikinį kiaulių marą. Kuo daugiau ir platesnės informacijos žmonės turės, tuo bus geriau. Visi suprantame, kad, išplitus užkratui, Lietuvos ekonomikai būtų padaryta didžiulė žala“, - sakė A.Kasiliauskas. Veterinarijos tarnybos specialistai lankėsi ir didžiausioje rajone „Idavang“ kiaulininkystės įmonėje, kurioje šiuo metu auginama apie 30 tūkst. kiaulių. „Ši įmonė labai griežtai  laikosi visų svarbiausių apsaugos priemonių ir reikalavimų.  Stambiesiems kiaulių augintojams iš tiesų kyla didžiulis nerimas, tačiau reikia tikėtis, kad viskas bus gerai“,- neprarasti optimizmo linki rajono veterinarijos tarnybos vadovas A.Kasiliauskas. Beje, jau išplatinta informacija, kad dėl šalyje užfiksuoto kiaulių maro Lietuvos mėsos perdirbimo įmonių gaminamai produkcijai uždaryti eksporto keliai į Rusiją, Ukrainą ir Baltarusiją.
 
Virusas žmogaus sveikatai nepavojingas

Afrikinis kiaulių maras grėsmės žmonių sveikatai ir gyvybei nekelia. Ši virusinė naminių kiaulių ir šernų liga yra pavojinga tik gyvūnams. Žmonės šia liga neužsikrečia. Pirmą kartą iš Afrikos į Europą šis afrikinio kiaulių maro virusas pateko 1957 metais. Portugalijoje užfiksuotas ligos protrūkis buvo greitai likviduotas. 1960 m. antrą kartą virusas išplito ne tik Portugalijoje, bet ir Ispanijoje. Ligos plitimas buvo susijęs su kiaulių šėrimu maisto atliekomis. Nuo 2007 m. afrikinio kiaulių maro virusas jau išplito Kaukazo regiono šalyse ir Rusijos Federacijoje. Praėjusiais 2013 metais ligos protrūkiai nustatyti Baltarusijoje, Gardino srityje (židinys užfiksuotas apie 40 km nuo Lietuvos Respublikos sienos). Afrikinis kiaulių maras neišgydomas,- pasireiškus infekcijai, visos fermose auginamos kiaulės turi būti sudeginamos.

Virusas gali būti perduotas tiesioginio kontakto tarp sergančių ir sveikų gyvūnų metu. Taip pat ir netiesiogiai: per apkrėstą inventorių, rūbus, transportą, pašarus, pašarinius priedus, žaliavas, šeriant kiaules atliekomis. Pagrindiniai biologiniai užkrato platintojai yra erkės ir plėšrūs paukščiai. Prasidėjusios infekcijos atveju virusas sparčiai plinta per transporto priemones, drabužius, patalpas ir kitais būdais.

Komentuoti

Apsaugos kodas
Atnaujinti

Prenumeruok E-laikraštį!

Reklama


traders-group

Esam Zanavykai


lietuva mes

esam zanavykai

Orai Šakiuose

Jei pageidaujate išsamesnės orų prognozės, paspauskite ant paveikslėlio.

Mūsų draugai

 

srtfondas

   

musu_laikas
 
 

 


Paskutinės naujienos


UAB "Daugtaškis" 2008-2016 Visos teisės saugomos