„Grįžulo Ratuose“ – ir akį traukiantys kraštietės sodai

Kovo 23 d. rezidencijoje „Grįžulo Ratai“ (Sasnavos sen., Marijampolės sav.) atidarytos trijų Sūduvos krašto menininkių Onos Birutės Surdokienės ir Linos Endriukaitienės bei mūsų kraštietės Saulenos Valatkaitienės kūrybos parodos. Moterys sutartinai tvirtino, kad kūryba – atsipalaidavimas nuo kasdienybės, saviraiška, galimybė išsakyti savo mintis.

Marijampolietė Ona Birutė Surdokienė daugiau nei tris dešimtmečius džiugina skrupulingai atliktais popieriaus-plastikos darbais. Asmeninio jubiliejaus proga ji pristatė iškarpytą savo dienoraštį, kuriame sustabdytos moters gyvenimo akimirkos, paslėpti menininkei svarbūs simboliai.
 
Lina Endriukaitienė, gyvenanti Kazlų Rūdos miškų apsuptyje, pristatė savo tapybos darbus. Neatsitiktinai juose vyrauja gamtos tematika – medžiai ir miško vaizdai įvairiais metų laikais.  

Šakietė Saulena Valatkaitienė priminė seniausią tautodailės sritį – šiaudų sodus. Nors Lietuvoje dar gyva sodų pynimo tradicija, tačiau šia tautodailės sritimi užsiimančių meistrų yra nedaug. Pasak menininkės, šiaudai į jos gyvenimą atėjo gan seniai, kai į jos namus atkeliavo pusseserės sukurtas šiaudų sodas. Tuomet ji panoro pati pabandyti, tad pirmąjį savo darbą, kaip pati Saulena juokiasi, kruopščiai nukopijavo, o po to jau atėjo noras kurti savo.

„Taip prasidėjo gyvenimas su šiaudais. Daug jau, be abejo, padaryta ir parodų, ir sodų. Ir Amerika su jais pamatyta, – pasakojo tautodailininkė. – Tas kelias, kuriuo tu eini, ir kokie dalykai tave lydi, duoda visą gyvenimo pilnatvę. Unikalu, kad tiek metų gali tai išlaikyti ir neišsisemti.“

Nuo seno šiaudiniai sodai turėjo ritualinę reikšmę. Manyta, kad jie kaupia kosminę energiją, kurią atiduoda sėdintiems po jais. Todėl sodai būdavo kabinami virš kūdikio lopšio, dovanojami jaunavedžiams, jais puošiami namai.

„Draugo“ inf.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

35-eri Nepriklausomybės metai: Ar jaučiate pažangą?

klausimelis 03 14Emilijus iš Gelgaudiškio:

Be abejo per 35-erius metus padaryta didelė pažanga daugelyje sričių. Mano vaikystėje nebuvo mobilių telefonų, interneto. Po truputį viskas keitėsi. Teko ragauti ir emigranto duonos Norvegijoje. Pastebėjau, kad šioje šalyje gyvena išsilavinę žmonės, skiriasi nuo mūsų ir žmonių intelektas. Ten tave laiko žmogum, ne taip, kaip kartais mūsų šalyje. Šiuo metu dirbu Lietuvoje. Čia ir šeima. Visgi manau, kad šiandien dar nėra visiškos žodžio laisvės. Žmonės yra suvaržyti ir viešai negali reikšti savo nuomonės. 

klausimelis 03 14 2

Gytis iš Liepalotų:

Gimiau nepriklausomoj Lietuvoj. Paskelbus nepriklausomybę, Lietuvai daug galimybių atsivėrė: keliauti, studijuoti užsienyje. Teko ir man padirbėti Norvegijoje, bet pajutau, kad noriu sugrįžti, nes čia draugai, šeima. Todėl ir norisi būti čia. Esu Tėvynės fanas. Galima perspektyvią ateitį susikurti ir Lietuvoje, o jauni žmonės išvyksta į užsienį, kad užsidirbtų pragyvenimui. Visgi Lietuvoje sunku gauti gerai apmokamą darbą, kad įsigytum būstą, galėtum gyventi atskirai nuo tėvų.

europos pulsas350px

nuoma350px 
 
 BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px

lt72 3
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.