Jablonskynė: apie nuveiktus darbus ir ateities vizijas

jablonskyne stogas
Šakių kultūros centro direktorius Mindaugas Kriaučiūnas (kairėje) ir savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjas Darius Aštrauskas džiaugėsi pakeista stogo danga ir svarstė, kad sodyba galėtų pereiti į Zanavykų muziejaus rankas. D. Pavalkio nuotr.

Lina POŠKEVIČIŪTĖ

Šiemet apsilankę kalbininko Jono Jablonskio tėviškėje Rygiškių kaime (Griškabūdžio sen.) lankytojai jau galėjo pasigrožėti skiedromis perdengtais sodybos pastatų stogais. Apie atliktus darbus ir Jablonskynės viziją kalbamės su Šakių kultūros centro direktoriumi Mindaugu Kriaučiūnu bei savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėju Dariumi Aštrausku.

Kalbininko J. Jablonskio tėviškė-muziejus jau ne vieną dešimtmetį traukia lankytojus, čia Šakių kultūros centro Griškabūdžio padalinio darbuotojai nuolat rengia įvairius renginius bei šventes. Prieš trejus metus J. Jablonskio tėviškės sodyba su visais pastatais iš Griškabūdžio seniūnijos balanso perėjo tuometinio Griškabūdžio kultūros centro žinion, sodybos aplinka ir toliau rūpinasi Griškabūdžio seniūnija. 2020 m. spalį Jablonskynėje lankėsi ir kalbininko J. Jablonskio anūkas prof. Vytautas Landsbergis, tuomet daug diskutuota, kaip sodybą įveiklinti, kad ši būtų gyva ištisus metus: profesorius siūlė čia įkurti lituanistinių susitikimų centrą, akcentavo, kad įrengtoje ekspozicijoje galėtų atsispindėti J. Jablonskio ryšiai su Vincu Kudirka, Žemaite, Gabriele Petkevičaite-Bite, kalbėta, kad galbūt ekspozicijos įrengimo galėtų imtis Zanavykų muziejus. Tuomet buvo išsakyta ir daugiau vizijų dėl Jablonskynės – vyšnių sodo atsiradimas, atminimo akmens pastatymas. To susitikimo metu iškilo ir diskusija dėl išlikusio Jablonskynės gyvenamojo namo stogo – praėjus septyneriems metams, kuomet iš europinių lėšų buvo vykdoma stogo rekonstrukcija ir jis uždengtas šiaudais, dalis stogo apaugo samanomis, po didesnio lietaus pastebėta, kad stogas praleidžia vandenį. Jau tuomet Griškabūdžio kultūros centrui vadovavęs M. Kriaučiūnas siūlė stogą pakeisti skiedriniu, bet diskusijos dalyviai nepriėjo prie vieningos nuomonės, kuo jį reikėtų dengti.

Su M. Kriaučiūnu ir savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėju D. Aštrausku lankomės Jablonskynėje, kur jau iš tolo boluoja skiedromis dengtas gyvenamojo namo stogas.

„Iki stogo uždengimo ėjom tikslingai. Konsultavomės su Alytaus-Marijampolės teritorinio skyriaus kultūros paveldo specialistais, tarėmės su savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriumi ir buvo priimtas sprendimas dengti skiedromis. Labai padėjo Augenija Kasparevičienė, kuri pateikė nuotrauką, kurioje galima matyti, kad stogas uždengtas skiedromis. Nuotraukoje 1975 m. prie J. Jablonskio tėviškės nufotografuota Vilniaus universiteto romuviečių ekspedicija, rinkusi eksponatus būsimam J. Jablonskio muziejui“, – sako M. Kriaučiūnas.

Tad dar praeitų metų pabaigoje, pastatai (išlikęs gyvenamasis namas, klėtis, stogelis virš šulinio ir lauko tualetas) uždengti eglinėmis skiedromis. Pasak M. Kriaučiūno, anksčiau stogas buvo dengtas šiaudais, varpas paukščiai tiesiog ištąsė, stogas pasidengė samanomis, tam turėjo įtakos ir greta augantys medžiai, nuo jų ant stogo rudenį krito lapai ir puvo. M. Kriaučiūno tvirtinimu, kažkada išlikęs gyvenamasis namas buvo dengtas nendrėmis, tačiau ši danga nėra būdinga mūsų regionui, tinkamų šiaudų stogo dangai jau niekas neaugina, tad ir buvo pasirinktos skiedros.

J. Jablonskio tėviškės stogų pakeitimo darbai atsėjo 20 tūkst. eurų, kuriuos skyrė Šakių savivaldybė.

„Galbūt šias lėšas galėjom panaudoti kitur. Griškabūdžio padalinio pastato stogas kiauras, tačiau Jablonskynėje jau viena siena buvo permirkusi, pastatas per žiemą nesikūrena. Tuomet prarandam ir sieną, ir patį pastatą. Todėl ir nutarėm pirmiausiai keisti stogą ir gelbėti išlikusį gyvenamąjį namą“, – pasirinkimą aiškino M. Kriaučiūnas.

Užeiname į namo vidų, M. Kriaučiūnas rodo, kad 2021 m., dar jam vadovaujant Griškabūdžio kultūros centrui, įgyvendinant projektą „Vasara Jono Jablonskio tėviškėje“ buvo sukurta instaliacija „Perskaityk Jablonskį“, interaktyvus genealoginis medis, pristatantis J. Jablonskio giminės istoriją. Šios ekspozicijos įrengtos viename senosios trobos gale, kitame gale patalpos tuščios, išsikrausčius anksčiau sodybą prižiūrėjusiam ir čia gyvenusiam Juozui Gliosui.

Prisėdam gonkose, teiraujamės, kokią gi Jablonskynės viziją mato pašnekovai. Tiek M. Kriaučiūnas, tiek D. Aštrauskas linksta prie minties, kad J. Jablonskio tėviškė visgi turėtų priklausyti Zanavykų muziejui, o veiklas vykdyti galėtų ir Griškabūdžio kultūros padalinys. Anot M. Kriaučiūno, J. Jablonskio tėviškė-muziejus, kaip galbūt galima atskira dalis, buvo įtraukta į planuojamą Sūduvos-Suvalkijos nacionalinį parką. Abu pašnekovai pritaria ir interaktyvių priemonių atsiradimui Jablonskynėje, bet norisi išsaugoti ir šios vietos autentiškumą.

O šiemet Griškabūdžio kultūros padalinio darbuotojai Jablonskynėje rengs jau tradiciniais tapusius renginius: kanklininkų sambūrį, teatrų, arbatos šventes bei kitus renginius.

Prenumeruok laikraščio el. versiją!

Orai Šakiuose

Ar jau domitės artėjančiais Seimo rinkimais?

klausimelis 09 10Alvydas iš Valenčiūnų:

Manau, kas domisi, informacijos apie kandidatus susiras. Mūsų apygardoje jų net dešimt, tai, manau, vieni iš jų eis dėl garbės, kiti dėl pinigų. Kol kas dar rimčiau nesidomėjau ir visų kandidatų pavardžių nežinau. Tik keletą jų pažįstu. Gal tik su vienu iš jų esu susitikęs. Rinkimuose reikia dalyvauti. Kol kas favorito neturiu. Manau, apsispręsiu, už ką balsuoti, paskutiniu momentu. 

klausimelis 09 10 2

Irena iš Gelgaudiškio:

Žinau, Seimo rinkimai numatyti spalio 13 d. Tikrai nežinau visų mūsų rajono kandidatų. Dešimt? Tai labai daug. Gal ir gerai, bus iš ko išsirinkti. Tik ne visus pažįstu. Informacijos pakanka apie kandidatus. Kai kurie yra matomi – sutinkami švenčių metu, gatvėse vaikščiojantys. Į rinkimus būtinai eisiu, tik dar nežinau, už ką balsuosiu. Dar galvoju. Yra laiko. Prijaučiu vienai partijai.

Baneris350X525 Bastys
 
ambrozija350px

BlueYellow-baneris
 
sms
tu esi 350px

lt72 3
Mes vertiname jūsų privatumą
Mes naudojame slapukus. Kai kurie iš jų yra būtini svetainės veikimui, o kiti padeda mums tobulinti šią svetainę ir jūsų naršymo patirtį (stebėjimo slapukai). Galite patys nuspręsti, ar norite leisti slapukus, ar ne. Atkreipkite dėmesį, kad juos atmetę negalėsite naudotis visomis svetainės funkcijomis.